Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 8. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Mīts Nr. 8: “Tūristiem Ziemeļkorejā tiek sniegta nepatiesi rožaina informācija par valsti.”

Patiesībā: Gidu stāstītais bieži vien tik tiešām bija apšaubāms.

Ja uzdevām kādus jautājumus, parasti radās iespaids, ka gidi vai nu īsti nezināja atbildi vai vienkārši pieklājīgi to noklusēja. Piemēram, jautājums par valsts iedzīvotāju skaitu tā arī palika atklāts. Gide Sonja kā atbildi minēja 70 miljonus, kas esot iedzīvotāju skaits visā Korejas Republikā, tas ir, ziemeļu un dienvidu daļās kopā. Taču tad sākās šī skaitļa mistiska dalīšana – 40 miljoni dzīvojot ziemeļos, 20 miljoni dienvidos un vēl 10 miljoni visur citur plašajā pasaulē. Pustukšās galvaspilsētas ielas gan mums lika šaubīties par lielo iedzīvotāju skaitu šaipusē. Atlika vien cerēt, ka daudzi korejieši labprātīgi devušies augstienēs un sākuši labiekārtot valsts kalnaino apvidu.

Ziemelkoreja_004

Citos brīžos gidu stāstītais izklausījās kā nemākulīgas pasakas. Cilvēki dzīvojot laimīgi, viņiem esot izvēles brīvība, izglītība valstī esot pieejama pilnīgi bezmaksas, nacionālā bibliotēka izdodot bezmaksas grāmatas un nodrošinot bezmaksas valodu kursus. Vēl mums tika stāstīts, ka ģimenes, kas pieprasa valstij jaunu mājokli, to saņemot divu nedēļu (!) laikā pēc iesnieguma uzrakstīšanas. Šiem mājokļiem neesot īres maksas, esot jāmaksā vien par iztērēto elektrību un ūdeni. Taču paši savām acīm redzējām, ka situācija ar elektrības padevi dzīvojamās ēkās ir bēdīga – ne reti vakaros dzīvokļi tika izgaismoti vien ar vienu parasto spuldzīti, kura darbojās no pa dienu uzlādētas saules baterijas.

Ziemelkoreja_002

Ziemelkoreja_007

Kad jautājām par televīzijas pieejamību, gidi stāstīja, ka valstī tiekot pārraidīti septiņi TV kanāli – to vidū arī specializētie sporta, vēstures, izglītības, kultūras un mūzikas kanāli. Taču man šķiet, ka pastāv ļoti maza cerība, ka parasto iedzīvotāju mājās ir televizori, ar kuru starpniecību šos kanālus varētu uztvert – iedzīvotāju ienākumi ir pārāk mazi, lai iegādātos tādu luksus preci kā televizors, turklāt trūcīgā elektrības padeve tāpat neļautu to pilnvērtīgi izmantot.

Ziemelkoreja_008

Viesnīcās tūristu acīm tika rādīts tikai viens valsts TV kanāls. Tajā no rītausmas līdz saulrietam skanēja dzīvespriecīga korejiešu karaoke mūzika, bet reizi nedēļā tika translēts vadoņa Kima Čonina nedēļas darbu apskats un video reportāža no viņa apmeklētajām vietām. Ekrānā ņirbēja ekstāzē spiedzoši un ģībstoši korejiešu iedzīvotāju, kas sava vadoņa ierašanos kādā no valsts paraugiestādēm uzskata par savas dzīves skaistāko un svētlaimīgāko mirkli.

Ziemelkoreja_003

Ziemelkoreja_009

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.