Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 7. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Mīts Nr. 7: “Ārzemju tūristi redz ļoti ierobežotu Ziemeļkorejas daļu. Kontakts ar vietējiem iedzīvotājiem ir minimāls.”

Patiesībā: Lielākoties tā arī ir. Tūrists Ziemeļkorejā redz standarta paraugprogrammu, ko noteikusi valsts tūrisma aģentūra, taču katra tūre neizbēgami iekļauj sevī arī kādu neparedzētu “ārkārtas situāciju”.

Šādas situācijas tūristiem sniedz iespēju ieraudzīt arī Ziemeļkorejas ne to greznāko pusi. Mums, ceļotājiem no bijušās PSRS teritorijas, šīs programmas nejaušās, “nelegālās” atkāpes bija kā saldas rozīnes, kas atsauc atmiņā raibas ainiņas no padomju dzīves. Grūti teikt, kādu Ziemeļkoreju redz rietumnieki, kas savas valsts vēsturē okupāciju un padomju varas ietekmi nav piedzīvojuši, taču mums, austrumeiropiešiem, pionieru bariņu drūzmēšanās pie skolām vai pie centrālā cirka pirms izrādes neviļus atsauca atmiņā bērnību.

Ziemelkoreja_002

Neviltots prieks šī brauciena laikā mūs pārņēma tieši tad, kad bija iespējams satikties un komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem. Šādu brīžu nebija daudz, taču mums paveicās, ka…

1. Valsts apmeklētākajā paraugkolhozā bija iespējams aiziet līdz darbinieku bērnudārzam un padejot kopā ar mazajiem korejiešu bērniem. Mazie skrēja klāt un ievilka mūs kopīgās dejās, neviltota interese un prieks bija abpusēji!

Ziemelkoreja_004

Ziemelkoreja_005

 

2. Minerālūdens fabrikas darbinieki pat aci nesamirkšķināja, kad mēs priecīgi malkojām zaļajās stiklenēs pildīto dzirkstošo dziru un pildījām savās līdzpaņemtajās plastmasas pudelēs. Nieks, bet patīkami!

Ziemelkoreja_015

Ziemelkoreja_007

Ziemelkoreja_006

 

3. Ar gidu labvēlību tika paveikts neiespējamais – mums tika atļauts ieiet iepirkšanās centrā un izmainīt vietējo valūtu! Iegādāties valsts valūtu tūristiem ir aizliegts – šī bija vienīgā vieta un reize, kad varējām to samainīt (kā arī vienīgā reize, kad varējām kaut ko iegādāties, stāvot vienā rindā ar vietējiem).

Ziemelkoreja_016

Ziemelkoreja_013

 

4. Korejas filmu studija īsi pirms mūsu plānotās vizītes tika aizvērta uz divas nedēļas ilgu rekonstrukciju, tādēļ mēs gidiem varējām pieprasīt interesantu alternatīvu. Studijas vietā mēs apmeklējām skolu, kuras skolēni mūsu grupiņai bija sagatavojuši brīnišķīgu priekšnesumu ar dejām, dziesmām un muzikālo pavadījumu. Roķīgā bundziniece bija vienkārši fantastiska! Mūsu vizīte skolā sevī iekļāva arī piedalīšanos angļu valodas stundā, kur mums katram klases priekšā bija jānosauc savs vārds, jāpastāsta kāds nieks par sevi un jāatbild uz kautrīgajiem skolēnu jautājumiem.

Ziemelkoreja_008

Ziemelkoreja_009

Ziemelkoreja_010

Ziemelkoreja_011

Ziemelkoreja_012

 

5. Mūsu atpakaļceļa lidojuma biļetes organizēja mūsu gidi un šī iemesla dēļ viņiem nācās ieskriet kādā gāzbetona bloku “ūķītī”, kas atradās tieši blakus sabiedriskajai pirtij. Sākumā nevarējām saprast, kāpēc tik daudz cilvēku drūzmējās vienuviet, bet, kad saņēmām atbildi, ka viņi dodas uz karsto dušu, pamanījām, ka sievietes un vīrieši stāv atsevišķās rindās. Nopratām, ka esam pabijuši vietā, kur savu kāju, iespējams, nav spēris neviens cits tūrists.

Ziemelkoreja_003

 

6. Brauciena pēdējā dienā, kad tūrisma autobusam sāka iet uz beigām degviela, mūsu kājas nejauši nonāca kādā netīrā galvaspilsētas pievārtē. Tikām ievesti kādā guļamrajonā un uz piecām minūtēm izlaisti upes krastā, kamēr šoferītis aizbrauca “slepeni” uzpildīties. Benzīns, skaidra lieta, nav pieejams vienkārši uz ielas kuram katram. Kamēr mūsu spēkrats uzņēma savas enerģijas rezerves, mēs īsu mirkli pamīņājāmies pa nekoptu zālāju, izvairoties no govs pļekām, fotografējām upes pretējos krastos slinki staigājošos fazānus, kā arī pārmijām dažas pieklājības frāzes ar zvejniekiem, kas smaidīdami rādīja mums savu dienas lomu un novēlēja patīkamu dienu. Patīkama atkāpe no pareizās brauciena paraugprogrammas!

Ziemelkoreja_014

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.