Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 4. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Mīts Nr. 4: “Ceļi ir tukši, visi pārvietojas ar kājām vai velosipēdiem. Mašīnu nav daudz.”

Patiesībā: Tā tiešām ir.

Ziemelkoreja_013

Labas kvalitātes ceļi ir tikai galvaspilsētā. Phenjanā ir vairāk mašīnu nekā ārpus tās, šur tur mums par pārsteigumu pat pavīd kāds svaigāks “Lexus” vai “Range Rover”. Valstī ir likums, ka privāti iegādāties automašīnas ir aizliegts. Tie, kam privāti pieder mašīnas, ir tikai augsti stāvoši, ietekmīgi un nozīmīgi šīs valsts hierarhijas cilvēki.

Ziemelkoreja_011

Automašīnu piederību ir viegli noteikt pēc numuru krāsas: baltās krāsas numuru zīmes ir valstij piederošo uzņēmumu automašīnām, melno numuru spēkrati iedalīti militārajai varai un armijai, bet retās dzeltenās numuru plāksnītes dotas privāto auto īpašniekiem. Nedēļas laikā mūsu grupa viesnīcas autostāvvietā kopsummā saskaitīja tikai trīs auto ar dzeltenām numurzīmēm.

Ziemelkoreja_008

Pilsētā ir salīdzinoši intensīva satiksme, ir sabiedriskais transports – uz ielām kursē autobusi un tramvaji. Papildus ir arī 16 pieturu metro sistēma, kurā pabijām arī mēs un nobraucām četras pieturas, lai apskatītu pilsētas ievērojamākās un skaistākās metro stacijas. Tās tiešām ir iespaidīgas! Labiekārtotas ar eskalatoriem, greznām lustrām un krāšņām sienu mozaīkām – dažas Kijevas un pat Maskavas stacijas to priekšā nobāl.

Ziemelkoreja_002

Ziemelkoreja_004

Ziemelkoreja_003

Arī šeit metro stacijās attēloti stalti stāvoši, vareni valsts līderi-nelaiķi un ļaužu pūļi, kas priekā un pazemībā uzklausa katru vadoņu pausto vārdu un aicinājumu. Izskatās vareni un pat zināmā mērā izšķērdīgi tādai metro stacijai, kur pārvietojas tikai ierēdņi un ārzemnieki. Viens brauciens ar metro maksā 3 vanus, kas ir ~0.3 no 1 eiro centa (jā, Tu izlasīji pareizi – trešā daļa no eiro CENTA!), taču tā kā vidēji korejiešu mēnešalga nepārsniedz 40 eiro, viņiem pārvietoties ar šo zeltā un kristālos tērpto metro ikdienā sanāk diezgan dārgi.

Ziemelkoreja_016

Ziemelkoreja_015

Ziemelkoreja_014

Ziemelkoreja_007

Ārpus galvaspilsētas uz galvenajiem apskates objektiem, kas iekļauti valsts izstrādātajās ceļojumu programmās, iespējams nokļūt pa asfaltētām šosejām, bet tās bieži vien ir tukšas un bedrainas. Satiksmes uz lielceļiem praktiski nav, pretī braucošu transporta līdzekli tur var sastapt aptuveni reizi pusstundā.

Ziemelkoreja_006

Ziemelkoreja_002

Ziemelkoreja_017

Ziemelkoreja_018

Lielākā daļa iedzīvotāju pārvietojas ar kājām vai uz velosipēdiem. Velosipēds ir viens no vērtīgākajiem Ziemeļkorejas ģimenēm piederošajām lietām, par ko sapņo ne viens vien puika un meitene. Gids gan mums stāstīja, ka ar riteņiem gan lielākoties braucot vīrieši, sievietēm tā neesot ierasta lieta. Taču, godīgi sakot, paši manījām, ka arī skaistās korejietes pārvietošanos ar riteni nebūt nesmādē.

Ziemelkoreja_004

Ziemelkoreja_010

Ziemelkoreja_009

Ziemelkoreja_005

Ziemelkoreja_003

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.