Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 14. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Mīts Nr. 14: Ziemeļkorejā regulāri notiek grandiozas svētku parādes.

Patiesībā: Tieši tā arī ir.

Uz mūsu jautājumiem par svinamām dienām gidi naski atbildēja, konkrēti nosaucot konkrētu mēnešu datumus, kad visa Ziemeļkorejas tauta ar godu un lepnumu atzīmē valstij nozīmīgus svētkus. Radās iespaids, ka lielas valsts mēroga svinības notiek vismaz reizi mēnesī un pēc katru svētku nosvinēšanas jau sākas gatavošanās nākamajiem svētkiem.

Ziemeļkorejā visi svētki ir saistīti ar trīs Kimu izveidoto čučhes ideoloģiju vai pašu vadoņu dzīves svarīgākajiem notikumiem. Valsts mērogā tiek atzīmētas visu trīs vadoņu dzimšanas un miršanas dienas, kā arī valsts dibināšanas diena un svarīgākie datumi Strādnieku partijas (valdošās politiskās partijas) vēsturē.

Ziemelkoreja_003

Savu ceļojumu bijām ieplānojuši tā, lai mums būtu iespēja apmeklēt vienus no šiem ikmēneša valsts svētkiem – 9. septembrī mūsu brauciena ietvaros Ziemeļkorejā atzīmēja Valsts dibināšanas dienu (Grand National Day).

Pirms ceļojuma bija daudz lasīts par milzu parādēm un grandiozām masu dejām galvaspilsētas laukumos, tāpēc bija neslēpta vēlēšanās pārliecināties, vai tās tiešām notiek. Jāsaka, ka mums laimējās, jo 9. septembrī lielākajos pilsētas laukumos mēs tiešām redzējām masu jauniešu dejas.

Ziemelkoreja_004

Svētku dienās jaunieši sapošas un dodas uz centrālajiem laukumiem, tur sastājas pāros ar jebkuru dejot gribētāju un sāk dejot, līdz ko laukumā uzstādītajos skaļruņos sāk skanēt pacilāta nacionālā mūzika. Šādas dejas turpinās 3-4 stundas no vietas, dejotāji neatpūšas, tie dejo līdz pēdējai dziesmai un, līdzko mūzika apklususi, dodas mājup.

Ziemelkoreja_004

Mūsu grupa tika aizvesta pie centrālās Phenjanas Triumfa arkas (starp citu, pēc gidu teiktā, ir pasaulē augstākā Triumfa arka, jo ir divus metrus augstāka par slaveno Parīzes arku). Kā ārzemju tūristiem mums tika ierādīta īpaša vieta, kur varēm apskatīt dejotājus tuvplānā, kā arī, ja vien vēlēmies, pievienoties tiem dejošanā. Vietējie iedzīvotāji diemžēl bija spiesti stāvēt aiz krūmiem un dejas vērot no tālienes.

Gidi mums stāstīja par dejotājmeiteņu nacionālajiem tērpiem – greznām, kuplām kleitām. Jaunietes šādas kleitas nopirkt pašas lielākoties nevar atļauties, tāpēc tām labi jāmācās, lai tās par labām sekmēm saņemtu kā apbalvojumu no augstskolas.

Ziemelkoreja_002

Mums paveicās arī pieredzēt galvaspilsētas iedzīvotāju cītīgo gatavošanos 10. oktobra grandiozajai parādei, kad tika svinēta Strādnieku partijas 70. gadadiena. Ikdienu pēc darba laika beigām laukumos pulcējās cilvēku rindas ar vimpeļiem, karodziņiem un ar drēbi apvilktiem vairogiem, lai piedalītos oktobrī plānotā parādes gājiena mēģinājumos.

Ziemelkoreja_006

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.