Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 12. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
5 min. lasāmviela

Mīts Nr. 12: Tūristiem Ziemeļkorejā jāievēro dažādi ierobežojumi.

Patiesībā: Absolūti patiess apgalvojums.

Tūristiem iebraukt Ziemeļkorejā nav iespējams bez instruktāžas. Iebraucēji tiek instruēti gan pirms iebraukšanas valstī, gan jau atrodoties tajā – sagaidot ceļotājus, īpašu instruktāžu veic arī gidi. Svarīgākie aspekti instruktāžā, protams, ir saistīti ar cieņas izrādīšanu vadoņiem, kā arī ar ierobežojumiem fotografēšanā un “svēto” vietu apmeklēšanā.

Piemēram, iebraucot šajā valstī, ceļotājiem jāzina, ka nevienu avīzi vai žurnālu, uz kura attēlota kāda no vadoņa ģīmetnēm, nedrīkst locīt vai burzīt. Tāpat, izrādot cieņu pret vadoņiem, tie visur un vienmēr jāsauc pilnos vārdos un uzvārdos.

Galvaspilsētā ir atļauts fotografēt gandrīz visu, taču arī tur ir vietas un cilvēki, kurus bildēt aizliegts. Fotografēt drīkst bulvārus, glītas paraugmājas un pieminekļus, arī cilvēkus. Nedrīkst fotografēt personas armijas uniformās un visu, kas saistīts ar remontdarbiem – ne jaunceltņu būvniecību, ne nosmulētus strādniekus pusdienu pārtraukumā, ne arī upi, pa kuru pārvietojas kuģi ar būvniecības materiāliem. Iemūžināt nedrīkst arī jebko, kas rada iespaidu par nabadzību, iedzīvotāju trūcīgo ikdienu vai netīru vidi.

Ziemelkoreja_007

Ziemelkoreja_006

Katra korejieša pienākums ir informēt gidu, ja tiek ievērots, ka ārzemnieks nofotografējis ko neatļautu. Tad tūrists tiek pasaukts malā, viņa uzņemtās fotogrāfijas tiek izskatītas un nevēlamie kadri izdzēsti. Gidu pienākums ir brīdināt grupu, ja tā tiek vesta uz kādu vietu, kur bildēt nedrīkst. Ja kāds šajās vietās tomēr uzņem fotogrāfijas, viņš tiek uzrunāts un apturēts.

Ziemelkoreja_004

Pirmīt pieminētās “svētās” vietas ir atsevišķs temats. Ceļojuma programmā bija atzīmētas vairākas vietas, kuras apmeklējot jāievēro īpašs ģērbšanās stils, jo došanās uz tām ir augstākās cieņas apliecinājums valsts bijušajiem vadoņiem Kimam Irsenam un Kimam Čeniram.

Trijās no šīm Phenjanas “svētākajām” vietām ciemojāmies arī mēs – (1) vienā no iespaidīgākajām un cienījamākajām šīs valsts celtnēm, kas ir abu mirušo valsts vadoņu atdusas vieta – Kumsusanas Saules pilī (Kumsusan Palace of the Sun); (2) pie vadoņu Kimu milzu bronzas statujas, kas ir piemineklis viņu varenībai (Mansudae Grand Monument), kā arī (3) vectēva Kima (Kim Il Sung) dzimtas mājās.

Ziemelkoreja_002

Ziemelkoreja_005

Ziemelkoreja_008

Šajās vietās mēs saskārāmies ar īpašiem ierobežojumiem jeb precīzāk – noteikumiem, kas jāievēro visiem apmeklētājiem. Tie, kas noteikumiem nepakļaujas, tiek sodīti. Režīms ir nežēlīgs un no tā nav iespējams noslēpties. Par pārkāpumiem šajās vietās tiek ziņots augstākajās instancēs un departamentos, tāpēc tur pastāv ultraliela uzraudzība un dzelžaina kārtība.

Svētajās” vietās apmeklētājiem jāierodas svētku drēbēs. Džinsos, sporta apavos un pārāk atklātos topiņos tur atrasties nedrīkst. Visi apmeklētāji tiek izkārtoti rindās, uz apskates objektu tie pārvietojas soļa attālumā viens no otra. Tāpat vizītes laikā nedrīkst košļāt košļenes, valkāt saulesbrilles, pīpēt, skaļi smieties vai aktīvi sarunāties. Par šo noteikumu neievērošanu draud sods. Atbildība tiek prasīta arī no gidiem – katra tūrista neizdarība met ēnu arī uz viņu darbu un arī viņi saņem sodu, ja kāds no viņu ceļotājiem ko nogrēkojas. Tāpēc svarīgi ievērot gidu teikto un būt labās attiecībās ar tiem.

Vēl viena delikāta un ļoti svarīga lieta ir klanīšanās vadoņiem. Ceļotājs jau pirms brauciena tiek instruēts, ka cieņas izrādīšana vadonim būs jāizrāda klanoties. Ja kāds no ceļotājiem iebilst un nevēlas klanīties, visticamāk, ieeja īpaši svarīgajās vietās viņam tiks liegta un daļu ceļojuma šis tūrists pavadīs, autobusā vientuļi gaidot pārējos grupas biedrus.

Cienījamās vietās bez klanīšanās ir iespējams arī iegādāties ziedu pušķus, ko nolikt pie vadoņa pieminekļa. Lielākoties kompozīcijas bija veidotas no mākslīgiem plastmasas ziediem, bet reizēm mums gadījās arī dzīvo puķu pušķi. Lai arī apvītuši, tie tomēr labi izskatījās ar godu un cieņu nolikti pie valsts vadoņu kājām!

Ziemelkoreja_003

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.