Uz www.jekaba.lv

Ziemeļkoreja jeb stāsts par to, kas Korejas lācītim vēderā – 1. daļa

Ieva Lūkina, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Pirms sāku rakstīt par saviem Ziemeļkorejas iespaidiem, rodas ideja pajautāt apkārtējiem, cik daudz viņi zina par šo zemi. Lielākoties sanāk saņemt atbildi: “Neko!” Tas tikai stiprina manu pārliecību, ka ne tikai pašā Ziemeļkorejā pastāv informācijas vakuums par ārvalstīm, bet arī mūsu pusē ziņas par šo valsti ir gaužām niecīgas.

Paradoksāli, bet fakts – mūsdienu informācijas laikmetā par šo pasaules izolētāko zemes nostūri pieejamie dati ir gaužām trūcīgi. Ziņu portālos raksta vien par šausminoša kara draudiem un drukā slejas, kas liekas absurdas un neiespējamas. Vai tu tici, ka Ziemeļkorejas kosmonautika ir tik attīstīta, ka viņi vienīgie pasaulē nosūtījuši kosmonautu uz sauli? Un kā tu domā, vai šim apgalvojumam ticētu paši Ziemeļkorejas iedzīvotāji? Godīgi sakot, mani nepamet sajūta, ka ticētu gan, lai gan šis konkrētais stāsts par kosmonautu un sauli ir rietumnieku safabricēts; ticētu un lepotos par savu valsti!

Tad nu, lai ieviestu mazliet skaidrības, ar savām atmiņām par Ziemeļkorejas braucienu dalīšos tā, lai varu apstiprināt vai apgāzt mītus un populārus uzskatus, kas par šo zemi pastāv mūsu, rietumnieku, prātos. Sāksim!

Ziemelkoreja_08

Mīts Nr. 1: Ziemeļkoreja ir pasaules izolētākā valsts un tur nav iespējams nokļūt!”

Patiesībā: Tūrisms Ziemeļkorejā strauji attīstās.

Ziemelkoreja_09

Pirmos ārzemju tūristus šī valsts uzņēma ap 60 gadiem atpakaļ. Nezinu precīzi stāstīt par tūrisma pirmsākumiem Ziemeļkorejā un to, kādi tolaik bija tūrisma plūsmas noteikumi, bet mūsdienās tie ir salīdzinoši viegli izpildāmi. Tūrisma plūsmu valstī nosaka Valsts Tūrisma pārvalde un ir viena galvenā tūrisma aģentūra, kas apkalpo un uzskaita visu tūristu plūsmu.  apseko un apkalpo 30 tūrisma aģentūras pasaulē, kas ir akreditētas ceļojuma programmu pārdošanai uz DPRK jeb Demokrātisko Korejas Tautas Republiku.

Ziemelkoreja_10

Iebraucošo tūristu daudzums nav ierobežots un pretēji populārajam uzskatam, ka DPRK ārzemju viesu skaits tiek stingri kontrolēts, nekādas kvotas nav noteiktas. Pēc gidu teiktā valstī ik gadu iebrauc ap 220 tūkst. ķīniešu tūristu, bet visi pārējie, tai skaitā, arī latvieši, tiek ieskaitīti 5 tūkst. ārzemju tūristu. Stingrākie iebraukšanas noteikumi tiek piemēroti japāņiem un ASV iedzīvotājiem, jo “nekrietnās imperiālistu filozofijas” dēļ šie viesi Ziemeļkorejā neesot vēlami. Bet varu teikt, ka mūsdienās arī uz šo valstu pārstāvjiem skatās jau pielaidīgāk.

Ziemelkoreja_05

Spriežot pēc dzirdētā par investīcijām tūrisma nozarē, ārzemju viesu daudzums Ziemeļkorejā turpinās augt arī turpmāk. Šobrīd tiek investēts liels līdzekļu daudzums, lai valsti padarītu pievilcīgāku ceļotājiem. Cerot piesaistīt ārvalstu viesu uzmanību un līdz ar to arī naudu, valsts ziemeļaustrumu daļā jau atklāts pirmais slēpošanas kūrorts Masikryong Ski Resort.

Ziemelkoreja_06

Valsts līderis Kims Čenuns pēdējo gadu laikā galvaspilsētā Phenjanā atklājis vairākus publiskos karuseļus un milzīgu akvaparku. Vietējiem ļautiņiem atvērti arī pāris ekskluzīvi iepirkšanās un atpūtas kompleksi, noteikti ar domu “izsūkt” pēc iespējas vairāk pašas valsts samaksātās algas tiem iedzīvotājiem, kas saņem vairāk par nabadzīgajiem ierindniekiem, kuri nevar atļauties neko. Stāsta, ka valsts austrumu un rietumu piekrastēs tiek celtas un uzlabotas viesnīcas, bet ārzemju tūrisma kompānijas jau izplata piedāvājumus pavadīt brīvdienas Ziemeļkorejas pludmalē.

Ziemelkoreja_04

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.