Uz www.jekaba.lv

Trīs iemesli, kāpēc vismaz vienreiz dzīvē jāapmeklē Salvadora

Dace Freimane, ceļotāja, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Pēc viesošanās teju 50 valstīs uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas ir tādas, kurās es labprāt atgrieztos vēl un vēl. Viena no tām ir Salvadora. Teritorijas ziņā tā aizņem vienu trešdaļu no Latvijas, un, tieši tāpat kā virkne cilvēku pasaulē nezina, kur atrodas Latvija, kāds no jums, iespējams, nezina, ka Salvadora ir neliela valsts Centrālamerikā. Oriģināli tās nosaukums ir El Salvador, kas tulkojumā no spāņu valodas nozīmē “glābējs”. Kā mēs latviešu valodā esam pamanījušies šo nosaukumu pārveidot sieviešu dzimtē, droši vien varētu izskaidrot valodnieki. Es labāk pastāstīšu par piedzīvojumiem, ko šī valsts piedāvā!

Salvadora_002

Pirmoreiz Salvadorā biju 2013. gadā, kad ar mugursomu apceļoju teju visas Centrālamerikas valstis. Jau tad tā ierindojās manā mīļāko valstu topa augšgalā. Otrreiz Salvadoru apmeklēju šogad, vedot turp pirmo Jēkaba Ceļojumu piedzīvojumu grupu. (Nākamgad janvārī brauksim atkal!) Un, lūk, trīs galvenie iemesli, kāpēc man patīk tur atgriezties un kāpēc iesaku turp doties arī Tev!

1. Santa Ana vulkāns

Šis ir tikai viens no simtiem vulkānu, kas atrodas Centrālamerikā, taču tas ir īpašs ar savu krāteri, kuram ir četri līmeņi. Tos laika gaitā izveidojusi sacietējusī lava. Pēc skata vulkāna virsotne atgādina tādu kā milzu dabas veidotu amfiteātri. Pašā krāterī kūp tirkīzzils skābi saturošs ūdens, un šī skata dēļ vien ir vērts mērot aptuveni pusotru stundu ilgo kāpienu augšup. Santa Ana vulkāns ir bijis iedvesmas avots arī Antuāna de Sent-Ekziperī slavenajā grāmatā “Mazais Princis” aprakstītajam vulkānam. Visbeidzot, uzkāpšana šajā virsotnē sniedz iespēju apskatīt Salvadoru no tās visaugstākā punkta – 2318 m.v.j.l. Skatam paveras blakus esošie vulkāni, kafijas plantācijas, ezeri un līdzenumi. Iespaidīgi!

Salvadora_006

Salvadora_007

Salvadora_005

2. Krāsainās mājas uz Ruta de las Flores

Ruta de las Flores tulkojumā nozīmē “ziedu ceļš”. Lai arī tas ir ceļa gabals, kas savieno piecus ciemus, un lai arī tā malā ir daudz jo daudz ziedošu koku un krūmu, galvenie apskates objekti ir tieši paši ciemi. Tie ir īpaši ar krāsainām mājām, kas katra stāsta savu unikālo stāstu. Krāsaini kaķi, planētas, ainas no ciemu dzīves – tas viss un vēl vairāk atrodams uz šo raibo ēku fasādēm. Šajos ciemos ir vienkārši jāstaigā un jābauda vietējā dzīve. Ikvienā no ciemiem ir centrālais laukums, kam blakus atrodas baznīca un kāda vairāk vai mazāk iespaidīga strūklaka. Vienā no tiem katru nedēļas nogali tiek organizēti ēdienu festivāli – tie ir izcili! Centrālā laukuma malā tiek novietoti galdi un darbojas virkne ēst gatavotāju komandu. Grilētas jūras veltes, dažādu veidu gaļa, svaigi augļi, zupas… Ikviens atradīs savām garšas kārpiņām ko ļoti tīkamu un neaizmirstamu! Lai festivāli būtu īpaši jautri, turpat būs arī pa kādam komiķim, kas izklaidēs festivāla viesus. Un nē, šis nav tikai tūristiem paredzēts pasākums, blakus ar Tevi svinēs arī vietējie, kas ir labsirdīgi un neuzbāzīgi, bet vienmēr gatavi palīdzēt.

Salvadora_010

Salvadora_008

Salvadora_009

3. Pupusas un kafija

Pupusas ir tradicionāls salvadoriešu ēdiens. Prasmīgu roku taisīts plācenis no kukurūzas vai rīsu miltu mīklas, kura pildījumā var atrast teju jebko, ko vien sirds kāro. Vienkāršākie varianti satur pupiņas un sieru, un šādus vislabāk ēst tirgū vai ciematu centrālajos laukumos, kur tie tiek pagatavoti uz sakarsētām restēm turpat ēdāja acu priekšā. Izsmalcinātākus plāceņus var meklēt “pupuserijās” – kafejnīcās, kas specializējušās šī ēdiena pagatavošanā. Tajās būs nogaršojami plāceņi gan ar kalmāriem, gan ar garnelēm, kā arī ar dažādu veidu gaļām un dārzeņiem. Garantēts, ka izvēlēties būs grūti! Līdzīgi plāceņi atrodami arī citviet Centrālamerikā, taču visgardākie ir tieši Salvadorā.

Salvadora_003

Salvadora_001

Salvadora_011

Un ja tiem vēl uzdzer virsū pasaulslaveno Salvadoras kafiju! Izcili augstas kvalitātes un ļoti garda. Tiesa, vietējie iedzīvotāji ikdienā dzer ļoti saldu, pat pārsaldinātu kafijas versiju, tāpēc, lai tiktu pie tīras garšas, ir vērts apmeklēt kādu no kafijas audzētavām, kur var gan nogaršot pašu dzērienu, gan iegādāties kafijas pupiņas atvešanai mājās. Lielākā daļa no Salvadorā saražotās kafijas tiek eksportēta. Un zini – kurp? Piemēram, uz Itāliju, kuras iedzīvotāji ir izslavēti kafijmīļi.

Protams, Salvadorā ir iespējams piedzīvot krietni vairāk nekā tikai šīs trīs lietas. Katrs, kas turp reiz devies, atradīs savus īpašos iemeslus tur atgriezties. Taču doties uz Salvadoru noteikti vajag vismaz vienreiz dzīvē!

Salvadora_004

Titulfoto: Flickr.com, _Higher_

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.