Uz www.jekaba.lv

Šonakt gulēsim teltī! Pieci vērtīgi padomi ceļošanai ar telti

Laine Pērse, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Ierasti došanās nakšņot pie dabas ir kas aizraujošs – iespēja pagulēt zem zvaigžņotām debesīm vai smaržīgā priežu mežā. Bet telts vietas meklēšana, esot ceļā, ir pavisam kas cits. Liela daļa mūsu 17 mēnešus ilgā ceļojuma sastāvēja no piemērotas teltsvietas meklējumiem. Tā kā ceļojām ar minimāliem līdzekļiem, ne vienmēr varējām atļauties gulēt viesnīcās. Lielākajās pilsētās glābāmies autoostās un vilcienu stacijās, bet citviet par nakšņošanas vietu izvēlējāmies dabas āres, kur uzslējām sev naktsmājas paši. Tomēr, ja sākumā bijām pieraduši telti celt, kur pagadās, tad ar laiku apguvām dažādus trikus un knifus. Lūk, mūsu padomi tiem, kas vēlas ceļot, nakšņojot teltī.

1. Izvēlies piemērotu telti

Veikalos pieejamas visdažādākās teltis, izvēle ir ļoti plaša. Mums kā ceļotājiem bija svarīgi, lai telts aizņem maz vietas un lai to ir viegli uzsliet. Bet vēl svarīgāk bija tas, no kāda materiāla tā izgatavota un kādā krāsā tā ir. Pirms ceļojuma pasūtījām tumšzaļu telti no ķīniešu interneta giganta Aliexpress – ar domu, lai tā būtu maksimāli neuzkrītoša – bet saņēmām koši oranžu. Taču beigu beigās tieši ar šo košo telti izceļojāmies apkārt visai pasaulei. Vietējie par to ieinteresējās tikai vienreiz un pamanījās sagriezt ar šķērēm, kamēr guļam. Žēl, protams, ka iezemieši līdz ar citām mantām paņēma arī mūsu šūšanas piederumus, kas lika mums pāris naktis gulēt caurā teltī. Taču mums paveicās, un pa šo laiku teltī tomēr neielīda citi neaicināti radījumi.

Telts_003

Telts materiāls īpaši svarīgs ir lietainā laikā. Ja telts tomēr nav ūdensizturīga, kā to reklamē ķīnieši, noteikti palīdzēs lietusmēteļi, ar kuru palīdzību, telti apsedzot no ārpuses, var pasargāties no slapjām kājām.

2. Parūpējies par drošību

Tas, protams, neattiecas uz apsargātām maksas kempinga vietām, kur apkārtni pieskata vīri ar lukturīšiem. Taču, ja telts vietu meklē paša spēkiem, vienmēr kārtīgi izpēti apkārtni. Ja noskatīts kāds zaļš zāles pleķītis vai palma pludmalē, labu brīdi pirms telts sliešanas pavēro, kas tad īsti notiek apkārt – kas uzturas izvēlētās vietas apkārtnē un cik miermīlīgi izskatās. Ja apkārt ir daudz ziņkārīgu acu un aizdomīgu tipiņu, tie noteikti nekur nepazudīs arī vēlāk. Tad meklē citu, klusāku vietu.

Telts_005

No drošības viedokļa celt telti labāk jau tumsā – tad, kad to var ievērot pēc iespējas mazāk negaidītu garāmgājēju. Apkārt teltij var izkaisīt sausus koka zarus – ja naktī kāds izdomās telti izpētīt kārtīgāk, tad zaru brakšķēšana zem ziņkārīgā kājām var uzmodināt tevi no miega un ļaus sagatavoties negaidītajam viesim. Pēc telts uzcelšanas ieteicams vēl kādu brīdi paklausīties, kas notiek apkārt, jo varbūt kāds nelabvēlis būs to vien gaidījis, kad ielīdīsi teltī. Kāds puisis tā uz mums gaidīja Argentīnā, tomēr līdz tam jau bijām iemācījušies, kā parūpēties par savu drošību, un jaunieti, kas lavījās pie telts, pārsteidzām paši. Tādēļ laikus padomā par pašaizsardzību! Mēs vienmēr turējām pa rokai piparu gāzes baloniņu un nazi. Šaubīgās vietās gulējām uz maiņām.

Telts_004

3. Izpēti apkārtni un pašu teltsvietu

Daudzas telts sliešanas īpatnības nosaka izvēlētās vietas reljefs un klimats. Piemēram, ja telti gadās celt okeāna krastā, svarīgi atcerēties, ka naktī bieži vien ūdens līmenis ceļas, tāpēc, ja negribi no rīta pamosties milzu vannā, telti nevajadzētu celt tuvu krastam. Valstīs, kur savvaļā mīt čūskas – piemēram, Meksikas dienvidos – telts celšanai meklē kādu paaugstinājumu, jo rāpuļi jūt cilvēka siltumu un var mēģināt naktī nākt pasildīties bariņā. Tropiskās valstīs var traucēt arī lielais karstums un gaisa mitrums, tomēr, lai cik karsti būtu, vismaz telts sietiņam vienmēr jābūt aizvērtam. Savukārt, kalnos teltī patiešām var nosalt – atceries, ka ļoti lielā augstumā īstu ugunskuru uztaisīt nemaz nevar!

Telts_002

Teltsvietu labāk noskatīt vēl dienas gaismā, jo naktī var gadīties palaist garām ko svarīgu. Jāizpēta, vai jaukie zaļumi gadījumā neslēpj kādu zāles laistītāju (reiz viens tāds mūs naktī ļoti pārsteidza, pēkšņi šļācot ūdeni zem telts). Jāpārbauda, vai zāles stiebri neslēpj arī kādus asus dzelkšņus, kas pēcāk dursies sānos. Jāpairdina zeme, no kuras pēkšņi var izlīst vesela skudru armija – dažreiz kukaiņi ir tik mazi, ka no rīta nemaz nevar saprast, kas pa nakti sakodis visas maliņas.

4. Nekādu smaržīgu vakariņu!

Lai arī reklāmu iespaidā daudziem var šķist, ka telts iet roku rokā ar ugunskura iekuršanu un kārtīga šašlika pagatavošanu, tas nebūt tā nav. Telts tuvumā un pašā teltī ēst nevajadzētu. Dzīvnieku oža ir daudz attīstītāka par mūsējo, un ēdiena smarža var pievilināt dažādus spalvainus viesus vēl labu brīdi pēc maltītes ieturēšanas. Par laimi, mēs uz savas ādas to pārbaudījām tikai vienreiz, kad mūsu telti vēlējās apciemot kāda mežacūka. Sviedriem klātām pierēm un trīcošām rokām tajā naktī apsolījāmies teltī vairs nekad neēst, lai arī kā ārā nekostu odi. Arī pašu ēdienu teltī turēt nevajadzētu. ASV maksas kempingos ir speciālas akmens kastītes, kur paglabāt līdzpaņemto ēdienu. Alternatīva – iekārt ēdiena maisiņu kokā labu gabalu nost no telts. Protams, pastāv risks, ka kāds pamielosies ar maisiņa saturu, taču tas ir daudz patīkamāk nekā tad, ja kāds vēlas pamieloties ar tevi!

Telts_006

5. Nepaliec vienā un tajā pašā vietā vairākas naktis pēc kārtas

Protams, pasaulē ir daudz drošu vietu – palikt teltī pie kāda ezera Latvijā nebūtu raižu kaut veselu nedēļu! Taču, ceļojot svešās zemēs, ne vienmēr var zināt, kuras ir tās drošās vietas, bet kur tomēr vēlams īpaši uzmanīties, lai nepakļautu sevi nevēlamām briesmām. Ilgstoša nakšņošana vienā vietā ceļotājus var pakļaut papildu riskam, jo, dienas gaismā ievērojot ārzemniekus, kas uzturas vienā un tajā pašā vietā, kādam no apkārtējiem var dzimt kāds nelāgs plāns, ko īstenot nākamajā naktī. Ne velti saka – sargā sevi pats un arī Dievs tevi sargās!

Savai teltij mēs varētu veltīt poēmas un slavas dziesmas – tā mums dāvāja mājas visās pasaules malās. Brīnumaini, ka tā izturēja tik ilgi! Izlijusi līdz vīlītei, plēsta un atkal šūta, tā godam nokalpoja pusotru gadu, atvezdama uz Latviju nelielu daļu no katras pasaules malas, ko apceļojām. Nē, mums nebija līdzi nekādu jogas paklājiņu vai matraču. Tikai telts un katram savs guļammaiss. Dažreiz gulēt bija cieti un neērti, taču bez tā mēs nekad nespētu novērtēt, cik labi tomēr ir gulēt savā gultā!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.