Uz www.jekaba.lv

Skati vīru no cepures: 7 neparastākās galvassegas pasaulē

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Savā 17 mēnešus ilgajā ceļojumā spērām soļus vietās, par kurām iepriekš pat nebijām dzirdējuši. Piedzīvojām to, cik īpaša ir katra pasaules tauta un tās kultūra – ēdieni, paražas un arī ietērpi. Katrai tautai ir savas drānas, kas darinātas atbilstoši laikapstākļiem un tradīcijām. Šoreiz – par cepurēm!

1. Sombrero cepures Meksikā

Meksikāņi, kas dzīvo rančo, šo cepuri no galvas noņem, vien lienot gultā. Tā ir kā formastērps, kā palīgs lielos darbos, kā domas saturošs spēks. To gan nevar redzēt galvās pilsētniekiem – vien mariači dziedoņiem ielās. Meksikas laukos sombrero cepure gan ir goda lieta. Platās malas pasargā šīs cepures valkātājus no spožās saules, nodrošinot ēnu sejai, kaklam un arī pleciem. Meksikā šo cepuri ieviesuši spāņu ieceļotāji, un tulkojumā no spāņu valodas sombrero arī ir vienkārši “cepure”.

Cepures_006

2. Panamas cepures Ekvadorā

Panamas cepure ir ļoti populāra visā pasaulē, un to kaut reizi mūžā redzējis ir katrs. Mūsdienās tā tiek taisīta visās varavīksnes krāsās un no dažādiem materiāliem, taču sākotnēji tā tika vīta no palmai līdzīga auga lapām. Tā bija gaiša, ļoti viegla un gaisa caurlaidīga. Cepure cēlusies Ekvadorā un iekļauta UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. Kāpēc tad to sauc par Panamas cepuri? Kad Ekvadorā sākās šo cepuru izgatavošana, tās kļuva ļoti populāras un tika taisītas arī eksportam. Sākotnēji tās tika transportētas uz Panamu, no kurienes tālāk tika nogādātas gan uz Āziju, gan uz Eiropu. Tur cepurēm kā izcelsmes valsts kļūmīgi tika piedēvēta Panama.

Cepures_004

3. Košās Andu kalnu cepures

Andu kalnu reģionā redzējām tik daudz dažādu krāsainu galvassegu, ka žilba acis! Sākot no mazām uz āru izliektām micītēm un salmu cepurēm, beidzot ar lielām, rozā un zili rotātām platmalēm. Andu kalnus caurvij mazi ciemi, un pēc cepures var pateikt, pie kura kalnu reģiona tās nēsātājs pieder. Pasaule gan mainās, un arvien biežāk arī šī reģiona iemītnieki izvēlas valkāt mūsdienīgas drēbes un košās cepures liek galvā vien svētkos.

Cepures_007

4. Smagās ģipša cepures Bolīvijā

Par spīti modernā apģērba izplatībai, Bolīvijā sievietes joprojām tur godā tradicionālos tērpus. Ne reti vietējie ar lepnumu mums norādīja tieši uz dāmu cepurēm, kas ir neatņemama tradicionālā ietērpa sastāvdaļa. Sievietes tās nēsā gan uz sāna, gan galvai pa vidu, tādējādi norādot uz savu attiecību statusu. Kad šādu cepuri pirmo reizi turējām rokās, ievērojām, ka tā taisīta no ģipša. Šīs cepures sākotnēji tika radītas ASV un sūtītas britu dzelzceļa darbiniekiem, kas tolaik strādājuši Bolīvijā. Cepures vīriem nav derējušas, un tie iestāstījuši vietējām sievietēm, ka tādas valkā eiropietes. Vietējās dāmas, protams, nav gribējušas atpalikt, lai gan arī viņu galvām cepures bijušas par mazu.

Cepures_008

5. Šalles kā galvassegas Marokā

Marokāņu apģērbs ir ļoti daudzveidīgs gan audumu, gan formu, gan krāsu ziņā. Vietējie rokdarbnieki no vilnas, kokvilnas un zīda darina šalles un lakatus, ko krāso ar dabīgām krāsām. Tie ir tik mīksti un patīkami! Šalles Marokā tiek izmantotas arī kā galvassegas – vīri saritina šalli ap galvu, to nostiprinot un piesedzot arī seju. Dodoties tuksnesī, šādi galva un kakls tiek pasargāti no saules stariem un seja tiek aizsegta no vēja nestajām smiltīm.

Cepures_005

6. Korejas svētku cepures

Dienvidkoreja ir tehnoloģiski ļoti attīstīta valsts. Tur redzējām lietas, ko iepriekš bijām manījuši vien fantastikas filmās. Bet līdz ar modernizāciju korejieši ļoti lielā godā tur arī savas tradīcijas. Ar milzu lepnumu tie ārzemniekus iepazīstina ar savas tautas vēsturi un arī ar tradicionālo apģērbu. Korejiešu tradicionālās cepures ir gan melnas, gan košas, pieskaņotas apģērbam. Bieži tās tiek rotātas ar spalvām. Visbiežāk galvā tās var redzēt vīriem, kas sargā vecās pilis un piedalās parādēs.

Cepures_003

7. Turbāni Indijā

Indijā turbānu nēsā sikhi. Šajā reliģijā tiek uzskatīts, ka matus cilvēkam piešķīris dievs, tāpēc tos nedrīkst nogriezt. Sikhiem mati ir dieva mīlestības simbols, un turbāns ir labākais veids to glabāšanai. Turbāns ir lakats, kas īpatnējā veidā aptīts ap galvu. Uzzinājām, ka katrā Indijas reģionā tā siešana mazliet atšķiras un pēc turbāna var atpazīt, no kuras Indijas puses tad vīrs nācis. Zem turbāniem sikhi slēpj ne tikai savus garos matus, bet ierullē tajos iekšā arī bārdu. Turbāns tiek ņemts nost, vienīgi ejot gulēt. Senāk to nēsāja dižciltīgie, bet nu to lieto visi šīs reliģijas pārstāvji – mazotnē zēniem galvā tiek likts mazs turbāns, kura izmērs aug līdz ar nēsātāju. Redzējām dažus turbānus, kas bija pielīdzināmi trīs bišu stropu izmēram!

Cepures_002

Vēlies aizceļot uz kādu no šīm neprasti krāsainajām valstīm? Apskati Jēkaba Ceļojumu lieliskos piedāvājumus!

 

.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.