Uz www.jekaba.lv

Septiņi lieliski iemesli apmeklēt kaimiņzemi Baltkrieviju

Olita Jakovele, sajūtu un attiecību speciāliste
5 min. lasāmviela

Lai ieraudzītu ko interesantu un piedzīvotu ko jaunu, nemaz nav jābrauc tālu. Baltkrievija tam ir lielisks piemērs! Cita valsts iekārta, ko mēdz dēvēt par pēdējo Eiropas diktatūru, cita kultūra un atmosfēra. Ideāli tīras ielas, perfekti sakopti parki un sabiedriskā transporta kustība, kas ir precīza kā pulkstenis. No vienas puses, aizbraukt uz Baltkrieviju ir kā aizbraukt uz 30 gadus senu pagātni. No otras – Baltkrievijā netrūkst arī mūsdienu elpas. Lūk, septiņi neparasti iemesli apmeklēt šo interesanto kaimiņzemi.

 1. Berezinas biosfēras rezervāts

Berezinas biosfēras rezervāts ir vecākais Baltkrievijā. Unikāla vieta, kur savvaļā sastopami lāči, vilki, lūši, aļņi, sumbri, neskarta daba un milzum liels svaiga gaisa apjoms. Daļa no rezervāta vērtības noteikti slēpjas gida Viktora personībā – viņa enerģiskums, mirdzošās acis un krāšņie stāsti par dzīvniekiem ieved citā realitātē. Pat nepārzinot putnu un dzīvnieku pasauli, gribas kāri tvert pēc katra gida vārda un žesta – divas stundas paskrien nemanot. Rezervāta muzeja telpās Viktors atklāj sevi kā nepārspējamu vides gidu, bet, nonākot pie dzīvniekiem, viņa darbības rosina patiesu apbrīnu – imitējot dzīvnieku balsis, viņam izdodas sasaukt gan sumbru, gan briežus, gan aļņus un lapsas. Ja mūsu skolās strādātu tādi skolotāji! Varētu iemīlēt katru priekšmetu, jo tāda degsme aizrauj un nespēj atstāt vienaldzīgu. Noteikti atceries paķert līdzi apelsīnus, lai pacienātu lāceni Umku!

Baltkrievija_004

 2. Šagāla muzejs Vitebskā

Vitebskā atrodas pasaulslavenā mākslinieka Marka Šagāla bērnības māja, kur iekārtots neliels muzejs. Šajā mājā Šagāls ir dzīvojis, veidojis savus pirmos priekšstatus par dzīvi un iedvesmojies saviem mākslas darbiem. Muzejs ir ļoti askētisks, taču gaumīgs. Ekskursijas laikā var teju iemiesoties tā laika notikumos, izjūtot katru niansi. Muzejā nav oriģināldarbu, jo tas nav aprīkots ar atbilstošām drošības sistēmām, taču mazais paklājiņš, ko mākslinieks uzgleznojis savā gleznā “Dzimšanas diena”, gan tur ir apskatāms. Pats par sevi tas ir diezgan necils, taču, ņemot vērā minētās Šagāla gleznas slavu, apmeklētāju acīs tas gūst ļoti lielu vērtību.

Baltkrievija_003

Baltkrievija_002

3. Vladimira Žbanova skulptūras parkā

Minskā, netālu no dzelzceļa stacijas, Mihailovskas skvērā atrodas tautā iemīļotā skulptora Vladimira Žbanova šarmantās skulptūras.

Parkā vietu uz soliņa eleganti ieņēmusi kāda noslēpumaina svešiniece. Leģenda vēsta, ka brīvam un neprecētam puisim, apsēžoties dāmai blakus uz soliņa, viena roka jāuzliek viņai uz ceļgala, otra – uz rokas, tad puisis drīz vien sastapšot savu sirdsdraudzeni.

Meitenes ar lietussargu skulptūras prototips ir paša mākslinieka desmit gadus vecā meita Maša. Patiesībā skulptūrai ir arī skumjš vēstījums – tā atgādina par 1999. gadā notikušo traģēdiju, kad Minskas jauniešu festivāla laikā pēkšņi sācies ļoti stiprs negaiss ar krusu un pasākuma apmeklētāji steidzās uz tuvumā esošo metro staciju, pūlim nāvējoši sabradājot gandrīz 70 jauniešu.

Savukārt trešā skulptūra ir teju divmetrīgs vīrietis, kurš lūdz garāmgājējiem cigareti. Kas ieliek cigareti starp viņa pirkstiem, tam veiksmīga diena. “Piesmēķētāja” prototips ir uzņēmējs Vladimirs Golinskis, kas esot jokojis, ka skulptūra varēs kalpot par viņa pieminekli. Diemžēl, lai arī māņticībai neviens no tuviniekiem neticēja, Golinskis tā arī nesagaidīja šī mākslas darba pabeigšanu, jo viņa dzīve pēkšņi aprāvās. Kinoproducenta radinieki vēlējās skulptūru pārdot pārkausēšanai, tomēr skulptoram izdevās vienoties ar pilsētas galveno arhitektu par “Piesmēķētāja” izvietošanu Mihailovskas skvērā.

Baltkrievija_005

4. Grafiti kvartāls

Ar košu sienu krāsojumu veidošanu Kastričnickajas ielā 2014. gadā Minskā noritēja Ielu mākslas festivāls. No tā laika uz ēku sienām šajā rajonā greznojas milzīgi grafiti – gan pašu baltkrievu, gan cittautu mākslinieku darbi, veidojot iespaidīgu un kolorītu mūsdienīgās Minskas urbānās vides kvartālu.

Baltkrievija_006

5. Kafejnīca “U deda”

Mazajā kafejnīcā У деда kafija tiek vārīta karstās smiltīs (jā, smiltīs!). Ieteikumi apmeklēt šo eklektiskā stilā iekārtoto kafejnīcu ir lasāmi daudz kur internetā, jo tieši tur varot izbaudītu garšīgāko kafiju visā Minskā. Iestāde atrodas nelielā pagalmā, kur uz sienām brūnganos toņos uzgleznotas Žbanova skulptūras.

Baltkrievija_008

Mazas kāpnes no pagalma ved uz pagrabstāvu, kur lejā gaida pats slavenais kafijas deds. Sveicienu saimnieks var atņemt diezgan rezervēti, taču, tikko sāc slavēt viņa kafiju, vīrs uzreiz atmaigst. Kafejnīca ir ļoti maza, tajā ir tikai trīs galdiņi. Tajā nav nekā glamūrīga, tieši otrādi – kafiju pasniedz vienreizējās plastmasas krūzītēs un nemaz nav tualetes, taču apmeklējums noteikti ir tā vērts – kafija ir ļoti garda, arī pašas saimnieka ceptās kūkas ir ļoti labas un atmosfēra ir amizanti omulīga. Mazā telpa ir pārkrāmēta ar visādiem nieciņiem – gan ar padomju laika suvenīriem un atribūtiku, gan dažādiem no tālām zemēm pārvestiem krāmiņiem.

Baltkrievija_007

 6. Sarkanais pagalmiņš

Koši sarkanais pagalmiņš jeb Красный дворик, ko rotā gleznojumi ar mūziķu attēliem, atrodas Minskas centrā. Tas nav vēsturiski nozīmīgs objekts, bet gan radošas atpūtas vieta ar īpašu atmosfēru. Vasarā tur notiek dzīvās mūzikas vakari, tiek organizētas izstādes, brīvdabas kino seansi un dzejas lasījumu vakari. Ārpus pasākumu laika metāla vārti, kas ved uz pagalmu, var būt slēgti. Ja ne, var pasēdēt pie kāda no kičīgajiem kafejnīcas galdiņiem. Pagalmu veidojošās mājas ir vismaz 200 gadus vecas, un kādreiz iekšpagalma mājā, kurā tagad atrodas stilīgā kafejnīca, esot bijis bordelis. Ja ceļojums uz Minsku plānots vasarā, iesaku laicīgi painteresēties par pasākumiem Sarkanajā pagalmiņā un rezervēt biļeti, jo maksimālais apmeklētāju skaits nav liels.

Baltkrievija_009

Baltkrievija_010

 7. Smieklīgais Gaudi kvartāls

No Nemiga metro stacijas var tikt uz Minskas īpatnējo dzīvojamo kvartālu, ko vietējie dēvē par Кислотное рококо jeb Gaudi kvartālu. Es nevaru teikt, ka kvartāls ir skaists, bet jautrs gan – fantāzijas lidojums tur saskatāms gan krāsās, gan arhitektūrā. Brīžiem vari sajusties kā mazs rūķītis pasaku ciemā, realitātes apziņu zaudēt neļauj vien lielās padomjlaika daudzstāvu augstceltnes visapkārt. Aiz lielas, krāsainas dzīvokļu mājas noslēpušās cita veida dzīvokļu mājas, kas gaumīgi ir nokrāsotas pa blokiem – zaļā, rozā un zilā krāsā. Bet aiz tām, savukārt, sākas privātmāju kvartāls – mājas tur ir ar apaļiem jumtiem un trakās krāsās, nūģi tur noteikti nedzīvo!

Baltkrievija_012

Baltkrievija_011

Vēlies iepazīt neparasto Baltkrieviju? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.