Uz www.jekaba.lv

Sārto tuksnešu zeme Namībija – 7. diena

Jolanta Lipska, grupu vadītāja
2 min. lasāmviela

Agri no rīta braucam uz himbu ciematu. Šis ciemats gan ir ne vairāk kā vieta, kurā ceļotājiem parāda kā himbu tauta dzīvoja, pirms atnāca baltais cilvēks.

Namibija_002

Visus atvestos kārumus atdodam cilts karalienei, kura tos sadala bērniem. Mazie jau iemācījušies pastiept rokas, saņemto konfekti vai ābolu ātri noslēpt un prasīt nākamo. Lielākie bērni mazos pastumj malā, kaut arī dažs labs par to nopelna dunku sānos.

Namibija_003

Namibija_004

Namibija_006

Ja salīdzina šo apmeklējumu ar ciemošanos pirms gada, jāsecina, ka balto cilvēku ietekme atkal darījusi savu. Mazie himbu bērni nu ir apģērbti modernās drēbēs – kleitās, šortos, T-kreklos, nevis tradicionālajos ādas gurnautos. Mazās meitenes vairs nepin savas skaistās, uz pieres daļu virzītās bizītes un neliek gredzenus ap kaklu, to vietā labāk uzvelk kleitu. Viss jau būtu labi, tikai himbu ciemā nav veļas mašīnas, kurā visus baltā cilvēka „labumus” izmazgāt. Tieši tāpēc himbu bērni un pieaugušie savās tradicionālajās drānās izskatās daudz svinīgāk un sakoptāk nekā modernā, bet netīrā un saplēstā ietērpā.

Namibija_009

Namibija_011

Taču, neskatoties ne uz ko, grupas biedros izraisa interesi gan himbu sadzīve, gan iespēja kopā nofotografēties. Visas pieaugušās himbu sievietes ir nosmērējušās ar sarkano mālu un eļļas maisījumu, viņām ir savdabīgi mālu dredi un galvu rotā mazs kronītis no antilopes ādas. Tām mugurā ir tikai ādas gurnauts, bet uz kakla īpašas rotaslietas, pēc kurām var noteikt, kura ir precējusies, kura vēl brīva vai atraitne. Kājās tām ir speciāli pinumi, kas pasargā no čūsku kodumiem, dodoties ārpus ciemata. Katrai sievietei ir arī sava smarža, ko iegūst, kopā ar eļļu un māliem saberžot dažādas zālītes.

Namibija_005

Namibija_007

Namibija_008

Namibija_012

Katrs ar savām pārdomām par redzēto dodamies tālāk uz mūsu nākamo apskates vietu – Etošas parku. Viesnīca atrodas parka teritorijā un mums rezervēti numuriņi ar skatu uz dzirdinātavu, kas iekārtota tā, lai tūristi varētu novērot dzīvniekus. Daži grupas biedri dodas nakts safari izbraucienā, viņiem veicas redzēt gan gepardus, gan degunradzi, gan lauvas. Tie, kas paliek viesnīcā, dodas uz dzirdinātavu, pie kuras ap 11 vakarā sakās izrāde – ierodas degunradžu ģimene un jaunais karalis lauva.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.