Uz www.jekaba.lv

Provansa lavandas ziedēšanas laikā

Alise Melngave, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Vasarā Francijas dienvidus pārpludina tūristu pūļi, kas kā bišu spieti salido no visas pasaules. Šajos platuma grādos lielākā daļa lavandas šķirņu savvaļā zied tikai reizi gadā. Un ir jāmāk trāpīt īstajā brīdī, lai nokļūtu šī notikuma kulminācijā – lavandas ziedēšanas pilnbriedā.

Saule cepina, bites un kamenes zum un san, klejojot pār Provansas laukiem no zieda uz ziedu, gādājot nektāru un ražu Francijas biškopjiem. Vēlāk glīti iesaiņotās medus burciņas, kas dekorētas ar Provansai raksturīgām etiķetēm – baltā, violetā, dzeltenā, olīvu zaļganā un jūras zilā krāsā ar lavandas ziedu, bišu, klinšu un pakalnu ainavām, pārsietas elegantām lentēm, būs tūristiem iegādājamas kā mazos suvenīru veikaliņos, tā arī valdzinošajos mazpilsētu zemnieku un mājražotāju tirdziņos.

Provansa_Lavanda_004

No lavandu ražas tiks darinātas arī ēteriskās eļļas, no kurām slavenajās Fragonāras, Galimāras un Molināras smaržu rūpnīcās tiks pagatavoti jaunākie smaržu aromāti. Lēdijas iesmaržināsies, dosies uz ikgadējo Ziemas balli, virpuļos orķestra spēlēto melodiju ritmā un ievilks lavandas virpulī visu deju zāli. Izkaltētie lavandas ziedu pušķīši atsvaidzinās un rotās marmora vannas istabu interjeru, savukārt lavandas maisiņi tiks rūpīgi paslēpti starp glīti salocītām drēbēm atvilktņu dziļumos vai novietoti uz naktsskapīšiem.

Lavandas turpinās ziedēt mājās, skapjos, atvilktnēs, kosmētikas veikalos, ārstu, masieru kabinetos un vēl daudz kur citur arī pēc tam, kad Provansas ārēs būs noziedējuši un novākti pēdējie sezonas ziedi.

Bet šodien es esmu tur – vietā, kur meklējami šo izsmalcināto produktu paši pirmsākumi, lavandas stiebri ar kuplajām violeto ziedu vālītēm, kas spraucas laukā no cietas, saulē izkaltušas, akmeņainas zemes, maigi līgojas piejūras vējā un atmodina it visas cilvēka maņas.

Ik gadu jūlijā lielas un mazas tūrisma kompānijas, kā arī individuālie uzņēmēji organizē tūristu autobusus un dodas izbraucienos uz lavandas laukiem. Dažādos izbraucienos pa Francijas dienvidu ciemiem mēs ar draugiem bijām atraduši vīru, kurš vienmēr zināja tās skaistākās vietas, ko apmeklēt. Arī šoreiz uzticējāmies iepriekšējai pieredzei un pieteicāmies lavandas tūrē tieši pie viņa.

Ārpus pilsētas mūsu skatam ielejās paveras zaļi meži, bet apkārt – Provansas pelēkās klintis, kas vietām apaugušas zaļiem krūmājiem. Kad klintis pamazām attālinās, tās nomaina plaši līdzenumi – dzelteni un zaļi lauki, kam ik pa laikam aizmugurē pavīd biezi, zaļi meži un krūmāji. Visbeidzot mēs ieraugām arī pirmos lavandas laukus maigi violetā krāsā, kas atgādina vasarīgu launaga bļodiņu, pilnu ar melleņu pienu.

Provansa_Lavanda_002

Ik pēc pārsimt metriem paveras arvien jauni un jauni violetajos toņos kūsājoši ziedu lauki. Tie mijas ar dzelteniem nobriedušas labības un zaļiem lauksaimniecības kultūru laukiem. Tā vien gribas apstāties pie katra no tiem. Autobuss ripo tālāk. Es baudu skatu pa logu un domāju – nākamreiz šeit noteikti vajadzētu atgriezties ar velosipēdu. Taču 34 grādu karstumā diez vai tā būtu prātīga ideja. Šodien esmu laimīga par savu izvēli atrasties kondicionētā autobusā, kas mani pieved klāt krāšņajiem lavandas laukiem.

Brauciena laikā mēs apstājamies pie vairākiem no tiem. Un katrs ir atšķirīgs. Pat vienas krāsas violetie toņi no lauka uz lauku atšķiras. Viens lauks blāvāks, otrs spilgtāks, viens vairāk violets, cits zilganāks vai zilpelēks, kāds pat koši violeti iesārts kā saulriets. Dažbrīd liekas, ka daba spēlējusies ar fotošopu, tikai te viss tiešām ir pa īstam. Lai arī lavandu pazīstam kā augu ar pelēkzaļām lapām un violetām ziedu vālītēm, atsevišķu šķirņu lavandu ziedi mēdzot būt arī koši zili, balti, rozā. Pēdējos gan šajā braucienā mums nav tā laime redzēt savām acīm, bet būs vēl viens iemesls atgriezties.

Vietējie lavandas audzētāji jau ir pieraduši pie tūristu pūļiem un nemaz necenšas ierobežot apmeklētāju plūsmu savos laukos. Starp kuplajiem lavandu ceriem, kas sastādīti bezgalīgi garās līnijās, ejas ir pietiekami plašas, lai viesi fotografējoties nenodarītu kādu kaitējumu. Un ja arī kāds norauj pa kādam ziedam, saimnieki tik nosaka, ka pietiks visiem. Skatos un nevaru vien nobrīnīties, kā tik ļoti sausā, saulē izkaltušā un akmeņainā zemē kaut kas tik skaists var uzplaukt, ziedēt un vēl tik debešķīgi smaržot!

Provansa_Lavanda_003

Mēs izklīstam kur nu kurais pa plašajiem lavandas laukiem. Viens, otrs te parādās, te atkal pazūd skatam kā starp violeta okeāna viļņiem. Kuplie lavandas ziedu vaļņi nudien atgādina jūras viļņus, kas vietām stiepjas līdz pat horizontam. Tajos iegrimstot, nevar saskatīt ne gala, ne malas. Pilnīga paradīze! Skaistie ziedi smaržo tik kārdinoši, ka gribas pašai pārvērsties par biti un mieloties ar saldo nektāru.

Provansa_Lavanda_005

Pagājušajos Ziemassvētkos mana krustmāte bija izcepusi lavandas cepumus. Tie bija balti kā sniegs un, viegli uzpūšot, pūdercukurs virpuļodams pacēlās virs cepumu paplātes kā balti mirdzošs mākonis. Piesātināto smaržu mākonis, kas lavandu ziedēšanas laikā virmo virs Provansas laukiem, man to atgādināja. Toreiz, Ziemassvētkos, es aizvēru acis un izgaršoju katru trauslā cepuma garšas niansi. Lavandas garša bija spēcīgi jūtama, kad cepumi kusa uz mēles. Tāpat kā es tagad kūstu zem dienvidu saules še, lavandas laukos. Un kust te var gan no karstuma, gan skaistuma!

Lavandas smaržas apreibināti, veldzējamies pelēkzaļu koku paēnā, lēnām malkojot ledusaukstu avota ūdeni, kas no zemes dzīlēm iznāk virszemē tieši pie kāda senatnīgā klostera ēkas. Droši vien gan vietējie, gan ceļotāji te meklējuši patvērumu un veldzējuši slāpes vasaras svelmē e gadsimtiem ilgi. Provansas ārēs aizvien laiku pa laikam var redzēt no seniem laikiem saglabājušās akmens mūra celtnes, vēsturiskus klosterus, ko apņem dažādu toņu violetie lavandas lauki un veci koki. Tieši mūki bija tie, kas viduslaikos savos klosteros plaši audzēja šo aromātisko un ārstniecisko augu un bija pat izveidojuši sava veida monopolu.

Diena rit uz priekšu un arī svelme pieņemas spēkā. Bet tieši pateicoties šim karstumam, kas cepina kā mūs, tā arī debešķīgos ziedus, varam tik spilgti baudīt šo pasakaino, piesātināto, intensīvo lavandu aromātu. Tas spēcīgi iegulst sajūtu atmiņās un vēl ilgi pavada mūs, arī atgriežoties pilsētā.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.