Uz www.jekaba.lv

Pilsētu stāsti: Skaistās pērles, kas ir tepat blakus (2.daļa)

Inta Ķikure, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Amsterdama, tāpat kā Pēterburga, ir ostas pilsēta – kanāliem un tiltiem bagāta, ar savdabīgu arhitektūru. Taču tā ir sešas reizes mazāka par Sanktpēterburgu un uz netālās Parīzes fona izskatās pavisam kompakta.

Amsterdamas slava mūsdienās saistīta ar vieglajām narkotikām, kas Nīderlandē ir legālas. Kaņepi tur var redzēt visur – muzejos, puķu podos, pilsētas apstādījumos, simbolos, ēdienos, kafijā un pat čupačupos suvenīru veikalos. Jau tikko iebraucot Nīderlandē, var just, ka gaiss smaržo citādi! Tur viss ir vienkārši un nepiespiesti.

Amsterdama_004

Dzīvojot zemu zem jūras līmeņa – dažviet pat veselus 7 metrus – nīderlandieši sasnieguši augstu dzīves līmeni. Lieli veselīgas pārtikas patērētāji, kam nav viegli noticēt, jo arī ar Michelin zvaigznēm godalgoto restorānu skaits mazajā Nīderlandes teritorijā ir iespaidīgs. Audzējot tulpes un darbinot ūdensdzirnavas, nīderlandieši nav aizmirsuši nodrošināt arī plašu piedāvājuma klāstu neskaitāmos seksa veikaliņos. Viņi ir brīvi savās domās, garā un attieksmē pret dzīvi.

Taču līdzās draisko preču veikaliem var atrast arī lieliskus tirdziņus ar visdažāko krāsu tulpju un amariļļu sīpoliem. Pārdevēji ir zinoši lauksaimnieki, kas katram interesentam gatavi sniegt vērtīgus padomus dārzkopībā. Turpat blakus mīt omulīgi veikaliņi, kuros var nodegustēt un iegādāties gardus sierus. Populāri ir arī kafijas veikali-kafejnīcas, kur izdzert izcili pagatavotu kafiju un nobaudīt tradicionālo nīderlandiešu nacionālo zirņu zupu, kas tiek pasniegta kopā ar rupjmaizīti, uz kuras uzlikts speķītis un sīpoliņš.

Skatoties Amsterdamas kartē, var saskatīt Sanktpēterburgas pilsētas plānu. Protams, oriģināls ir Amsterdama un Sanktpēterburga ir tikai atdarinājums. Abu pilsētu ģeogrāfiskais novietojums ir līdzīgs, abās nodarbojas ar kuģu būvi un daudzo kanālu krastus savieno ar tiltiem, taču Sanktpēterburgā ir iedzīvinātas Parīzes arhitektūras iezīmes, tās izskaistinot baroka stilā. Tikmēr Amsterdama samierinās ar tumšu ķieģeļu dzīvojamām ēkām, ko rotā šauras ieejas durvis, kas, cieši viena pie otras ūdenī mirkdamas, ir veiksmīgi nokalpojušas līdz mūsdienām.

Amsterdama_003

Taču Amsterdamas īpašais šarms iedvesmo tur atgriezties atkal un iepazīt pilsētu tuvāk, jo pilsētas muzejos vēl palika neredzētas slaveno holandiešu mākslinieku gleznas un neizzināti tikpat slaveno holandiešu jūras braucēju ceļi. Un kur nu vēl slavenie krāmu tirgi!

Amsterdama, Parīze un Sanktpēterburga, manuprāt, ir tās pilsētas, kuru nevar būt par daudz. Atšķirībā no daudzām citām pilsētām, kurās vienreiz esmu bijusi, bet otrreiz braukt negribu, uz šīm trim labprāt braukšu atkal un atkal. Katram savs, vai ne?

Saldajā ēdienā – mazas stāstiņš par pieredzi uz kāda Francijas ceļa, braucot no Parīzes uz Amsterdamu, kad bija iespēja uzzināt, kā gadījumā, ja uz autoceļa sprāgst autobusa riepa, paraujot līdzi arī blakus esošo dubultriteni, darbojas glābšanas dienesti. Par laimi, mūsu šofera profesionalitāte atspoguļojās spējā noturēt autobusu savā joslā, kaut braucām ar maksimālo atļauto ātrumu.

Amsterdama_001

Nobraucot šosejas malā un ieraugot to, kas noticis ar abiem aizmugures riteņiem, šķita, ka paliksim tur uz ilgu laiku. Bet, kamēr vēl tik tikko bijām sākuši domāt, kā nu radušos situāciju risināt, lielceļa avārijas brigāde bija jau klāt! Novērtēja situāciju, ziņoja citiem dienestiem un žandarmērijai, kas arī ieradās teju uzreiz.

Amsterdama_002

Norobežojoša mūs no pārējās satiksmes, novērsa negadījuma sekas, parūpējās par pasažieriem, savāca sprāgušās riepas paliekas, atveda pareizo riteni, nomainīja to, iekasēja maksu par pakalpojumu un pēc nieka pusotras stundas palaida mūs droši tālāk. Tas bija brīnums uz ceļa! Kas bija tie, kas pamanīja nelaimi un izsauca palīdzību, varējām tikai minēt. Arī tagad, bildēs skatoties uz saplosīto riteni, negribas nemaz iedomāties, kas būtu, ja notikumi tajā dienā būtu izvērsušies mazliet citādi. Taču viss ir labs, kas labi beidzas!

Vēlies iepazīt Eiropas galvaspilsētu šarmu? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.