Uz www.jekaba.lv

Omāna – Persijas līča noslēpumainā pērle: 5. daļa

Ilze Magdalēna Kļaviņa, grupu vadītāja
2 min. lasāmviela

Sāļa garša mutē un lipīgs ķermenis. Daudz zvejnieku un daudz laivu. Jūras putni un smarža. Esmu pie Arābu jūras, un līdz ar tumsas iestāšanos dodos vērot zaļo jūras bruņurupuču olu dēšanu.

Omana_29

Omana_31

Omāna ir viena no retajām vietām pasaulē, kur šie reptiļi dodas perēt olas. Jūras bruņurupuči ir īpaši aizsargājama suga. No 1000 izdētām olām līdz 25 gadiem, kad sākas reproduktīvais jūras bruņurupuču vecums, izdzīvo vien 1- 2 rupucīši. Bruņurupuči pārojas aprīlī un maijā, mātīte vienlaicīgi var pārnēsāt vairāku tēviņu olas. Divus mēnešus vēlāk mātīte nakts laikā nāk krastā, lai perētu. Mēs esam atbraukuši īstajā brīdī, lai to redzētu.

Lielās bruņurupucienes iznāk krastā un ieguļas bedrēs, kas ir citu mātīšu izveidotas. Tad ar pakaļkājām tās izrok bedri, kurā sadēj olas, un, rokot īsto bedri ciet, ar ķermeni pavirzās uz priekšu, tādējādi izveidojot “viltus” bedri, lai lapsas tik ātri neatrastu perējumu un nākošajai mātītei būtu gatava vieta jauna perēkļa ierīkošanai.

Turpat redzami arī tie, kas jau izšķīlušies. Šiem mazuļiem ir sūrs un grūts izdzīvošanas ceļš priekšā. Bruņurupuči nedzīvo ģimenēs un līdz ar izšķilšanās brīdi mazie sāk savu ceļu paši. Tas ir ļoti riskants. Mazajiem jāaizrāpo līdz jūrai, bet pa ceļam tiem uzbrūk lapsas un krabji, savukārt jūrā tos iekāro zivis, jo to bruņas vēl ir ļoti mīkstas.

Skatoties uz šo fenomenālo dabas procesu, man trūkst vārdu. Atkal jau apzinos, ka cilvēks, lai arī ar augsti attīstītu prātu, ir tikai viena maza daļa no Varenās Dabas.

Ir daudz iespaidu. Grūti iemigt.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.