Uz www.jekaba.lv

Omāna – Persijas līča noslēpumainā pērle: 3. daļa

Ilze Magdalēna Kļaviņa, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Mans rīts sākas ar peldi. Dzird tikai putnus. Tālumā jaušama tikko uzlēkušas saules gaisma. Pilnīgs miers. Un šodien visi ceļi ved uz tuksnesi, kas mani ļoti vilina. Šķiet, tā ir vienīgā vieta uz zemeslodes, kur valda pilnīgs klusums.

Pa ceļam ainava izteikti mainās, tā top lēzenāka, kalni paliek aiz muguras. Arvien biežāk manāmi kamieļi, kas ganās ceļa malās, nemaz nerunājot par kazām, kuras, šķiet, šeit ir it visur.

Omana_26

Pa ceļam iegriežamies senā arābu rikšotāju pilsētā vārda Ibra. Nu tā ir slavena ar savām drupām un izžuvušo ūdens kanālu “falaj”. Te ir pavisam maz iedzīvotāju, jo bez ūdens nav dzīvības – saules gaisma un tās karstums ir neaprakstāmi varens un iznīcinošs spēks. Šī pilsēta šķiet pamesta un sajūta ir pavisam īpatna – sausa un skumja. Pārsteidzošā kārtā ceturtdienās šeit notiek sieviešu tirgus, kurā tirgotājas ir sievietes, bet vīriešiem ieeja liegta.

Wadi Bali Khalid oāze paslēpusies aiz retajām kalnu grēdām. Tā tiešām ir kā maza paradīze – tirkīzzils saldūdens avots starp kalnu grēdām un palmām. Un pedikīrs “iekļauts cenā” – apkārt peldošās mazās zivtiņas nemanāmi pielavās un sāk kutināt pēdas. Es ļaujos veldzei, jo tūlīt to nomainīs tuksnesis.

Omana_21

Bērnībā, lasot austrumu pasakas, un arī tagad mani fascinē šī dabas pārsteidzošā parādība – ir mazs, zaļš pleķītis, kas ir bagāts ar ūdeni un palmām, pašā tuksneša vidū . Mūsdienās, protams, tam ir pieskāries arī cilvēks, uzbūvējot mūrus un iekopjot dārzus.

Vitāli svarīga ikdienas sastāvdaļa šeit ir dateles. Agrāk tika uzskatīts – ģimene izdzīvos, ja vien tai būs kamielis un dateles. Datele ir Dieva auglis, tajā ir daudz dabīgā cukura un daudz minerālvielu. Arī mūsdienās šeit to ļoti ciena, un katrs omānietis apēdot vismaz divas dateles dienā. Ar tām cienā viesus un ceļiniekus, kas noguruši no ceļa. Un šodien es esmu tas nogurušais ceļinieks. Īsi pirms saulrieta ierodos savā apmetnē pie beduīniem un pirmais, ko man piedāvā, ir noaut kājas un apsēsties, lai pacienātos ar datelēm un kafiju. Un tikai tad iekārtotos savā teltī, kas uzslieta no pieciem balsta kokiem un apklāta ar blīvu, ļoti smagu vilnas audumu.

Omana_24

Omana_27

Elektrība šeit tiek iegūta ar ģeneratora palīdzību un, tiklīdz ir pavakariņots, tā tiek izslēgta. Ja mazliet piedomā, tad kļūst baisi, jo apkārt ir tikai tuksnesis, kurā mitinās gan skorpioni, gan čūskas, gan vilki un lapsas. Prātu gan es izslēdzu un izbaudu dabas tīrību, tuksneša klusumu un skaistās, miljonus vērtās debesis ar krītošām zvaigznēm. Aizmiegu pavisam laimīga.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.