Uz www.jekaba.lv

Četras cittautu tradīcijas, kas atgādinās tev, cik neparasta ir pasaule

Laine Pērse, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Saules pielūgšana un adventes sveču iedegšana. Dejas ļaunā atbaidīšanai, olu ripināšana un eglītes rotāšana. Katrai cilvēku kopienai ir savi ticējumi, savas paražas, svētki un rituāli, kas padara pasauli tik krāsainu. Bieži cittautu kultūra liekas nesaprotama, taču, atklājot tās sirdi, var ieraudzīt, cik daudz jēgas un mīlestības katra neparastā darbība sevī tomēr ietver. Ceļojot apkārt pasaulei, mēs ar vislielāko prieku iepazinām šo burvību un iemīlējām pasaules dažādos vaibstus visā to krāšņumā.

1. Galvu samazināšana Ekvadorā

Uz ekvatora līnijas, Ekvadorā, tikām iepazīstināti ar visneparastākajām ekvadoriešu cilšu tradīcijām, un īpaši mūs pārsteidza maza cilvēka galva, ko gide turēja savās rokās. Pavisam īsta. Izrādās, ka Ekvadoras lielākā cilts, kas sastāv no 35 000 cilvēkiem, vēl joprojām piekopj ienaidniekiem nocirsto galvu samazināšanu. Mums demonstrētajai 160 gadus vecajai galvai bija saglabājušies gan mati, gan skropstas.

Galvas samazināšana ir sarežģīts process – no tās tiek izņemti visi kauli, no ādas nodalīti tauki. Acis tiek aizšūtas, bet muti kopā satur palmu adatas. Lai saglabātu galvas formu, miesā ievieto koka bumbiņu. Tad šo galvu iemērc speciālā zāļu novārījumā, kura recepti zina tikai pašas ciltis. Novārījums galvas ādai liek sarauties, saglabājot pilnīgu tās formu un sejas izskatu. Ienaidnieku samazinātās galvas tiek kārtas kaklā – tā tiekot paņemts ienaidnieka spēks un gudrība. Savukārt pēc cilšu virsaišu nāves to galvas tika samazinātas un glabātas goda izrādīšanai. Ja ir vēlme būt šādas galvas īpašniekam, jāmeklē melnais tirgus, kur atrodamas gan cilvēku, gan dzīvnieku samazinātās galvas. Jo vecākas, jo dārgākas. Šai galvu samazināšanas ciltij īpašo rituālu veikt nav aizliegts, jo tā ir daļa no to tradīcijām. Iegādāties gan tās nedrīkst, jo tā skaitās pasūtījuma slepkavība. Bet, protams, nauda dara brīnumus (ne vienmēr labus) un galvu tirdzniecība pastāv.

Tradicijas_001

2. Mātes Zemes pielūgšana Bolīvijā

Pačamama ir dieviete, kuru godina Andu pamatiedzīvotāji. Viņu pazīst arī kā Māti Zemi. Inku mitoloģijā Pačamama ir auglības dieviete, kas iemieso kalnus un izraisa zemestrīces. Pēc spāņu ienākšanas Dienvidamerikas kalnu reģionos, kas vietējiem lika pievērsties romiešu katolicismam, daudziem Pačamamas tēlu aizvietoja Jaunavas Marijas figūra. Tomēr vēl joprojām ir daudzi, kas pielūdz tieši Māti Zemi, to pieredzējām arī Bolīvijas lielā karnevāla laikā. Gandrīz pirms katra alus malka vietējie nelielu daļu dzēriena izlej uz zemes, paskaidrodami, ka tas ir Mātei Zemei. Šādu tostu sauc par čalla. Tā bolīviešiem ir ikdiena – tie dalās ar Māti Zemi vienmēr, kad pašiem kas rokā.

Mūs pārsteidza arī tirgū atrodamie kaltētie lamu mazuļi. Izrādās, vietējie, pielūdzot Māti Zemi, tai dod arī ziedojumus, kas ir kaltēti dzīvnieki, jūrascūciņas vai miniatūras figūriņas. Augustā, kas ir bargākais ziemas mēnesis Latīņamerikā, savu saimniecību un veselības aizsargāšanai bolīvieši dedzina augus, kokus un citus priekšmetus, lai aizbiedētu ļaunos garus, kuru šajā laikā esot visvairāk.

Tradicijas_002

3. Skaļā ēšana Ķīnā

Ķīna ir liela un neparasta zeme, un arī ēšanas paradumi tur ir savādi. Ēdiens Ķīnā ir kļuvis par mākslas formu, kas apvieno garšu un izskatu. Bieži vien, ieejot kādā ķīniešu restorānā, rodas priekšstats, ka visi ķīnieši ēd skaļi – strebj un čāpstina. Tie, kas tā dara, apgalvo, ka tā pieņemts parādīt apmierinājumu ar ēdienu. Ķīnieši dzīvo trokšņainā vidē un ēdot tas nav izņēmums. Restorānu atmosfērai raksturīgas skaļas sarunas un smiekli. Tomēr arī pašu ķīniešu vidū šajā jautājumā valda domstarpības. Vieni apgalvo, ka atzinības izrādīšana notiek, skaļi košļājot un skaļi strebjot. Citi ir pārliecināti, ka čāpstināšana un cītīga zupas strēbšana ir nepieklājīga. Ej, nu sazin, kā ir patiesībā.

Tradicijas_003

4. Aiziešana Indijā

Gājām gar Gangu un atklājām kremēšanas vietu, kur uzreiz mums tika piedāvāta “bezmaksas” tūre. Turpat mūsu priekšā uz indiešu svēto upi tika nestas dēļu platformas, uz kurām gulēja baltās un sarkanās drānās satīti līķi. Baltajos palagos ievīstīti vīrieši, sarkanajos – sieviešu ķermeņi. Tie nomazgāti Gangā. Turpmākajā rituālā piedalās tikai vīriešu kārtas ģimenes locekļi, jo sievietēm tas esot grūti panesams process – bijuši gadījumi, kad tās dzīvas lēkušas iekšā liesmās pie mirušā.

Ķermeni dedzina trīsarpus stundas. Pēc pusotras vecākais dēls ar rungu pāršķeļ mirušā galvaskausu, lai atbrīvotu garu. Visgrūtāk esot sadedzināt vīrieša krūškurvi un sievietes gurnus. Ja tie nesadeg noteiktajā laikā, tie tiek palaisti upē. Lai sadedzinātu vienu ķermeni, nepieciešami 150 kg koka, lielākiem – pat 250 kg. Viens kilograms izmaksā gandrīz desmit eiro. Augstākajām kastām tiek izmantoti dārgāki koki.

Jā, kremēšana notiek pa kastām. Augstāko kastu pārstāvji tiek dedzināti uz jumta, zemākās kastas – mums tieši pie kājām. Tomēr ne visi līķi tiek sadedzināti – bērni līdz 12 gadu vecumam, mātes, kas nomirušas, esot stāvoklī, un svētie tēvi tiek atzīti par šķīstiem, tāpēc tiek piesieti pie akmens un nogremdēti upē. Dedzināšana nav nepieciešama, jo gars “pa taisno” dodas uz vajadzīgo vietu. Savukārt tie, kas miruši no svētā rāpuļa – kobras – kodiena, tiek piesieti pie bambusa platformas un palaisti pa upi.

Lai nokļūtu viņsaulē, cilvēka ķermeni 24 stundu laikā pēc nāves jāpagūst transportēt uz Gangas krastā esošo krematoriju, lai veiktu sadedzināšanas procedūru. Tomēr Indija ir liela un tas ir īsts izaicinājums. Tāpēc ļoti daudzi jau laicīgi savu nāvi gaida pie Gangas krastiem tam speciāli uzceltā ēkā. Dienu un nakti tur dzirdami saucieni pēc Dieva, kremēšanas laikā sprakšķošās dzirksteles un pati Māte Ganga.

Tradicijas_004

Pasaule ir plaša un neparasta. Un – jo atvērtāki būsim mēs, jo vairāk tā mums parādīs. Savstarpējā cieņa un izpratne palīdz atklāt vēl neredzētus brīnumus.

Vēlies iepazīt neparastās tradīcijas visā plašajā pasaulē? Apskati Jēkaba Ceļojumu lieliskos piedāvājumus!

Titulfoto: Abigail Becker, Flickr.com

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.