Uz www.jekaba.lv

Neparastā medicīna – seši spilgti piemēri no visas pasaules

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Tradicionālā medicīna un skaistumkopšana daudzās pasaules malās joprojām ir goda vietā. Lūk, apkopojums ar neparastākajiem ārstniecības un skaistuma rituāliem, ko piedzīvojām savā lielajā pasaules apceļošanas piedzīvojumā.

1. Mēles tīrītājs

Nokļūstot Indijā, mēs pamanījām, ka tur neatņemams ikdienas higiēnas piederums ir mēles tīrītājs. Šīs stieples Indijā nopērkams katrā aptiekā. Saskaņā ar ajūrvēdas mācību, naktsmiera laikā mūsu gremošanas sistēma izvada no ķermeņa pa dienu uzkrātos toksīnus, tos uzkrājot uz mēles. Ja, no rīta pamostoties, šie toksīni uzreiz netiek notīrīti, tie atkal iesūcas organismā, izraisot dažādas saslimšanas. Regulāri tīrot mēli ar šādu mēles tīrītāju, pazūd slikta elpa, uzlabojas gremošanas procesi un imunitāte, kā arī izteiktāk var just dažādas garšas. Protams, arī mēs izmēģinājām mēles tīrītāju, un tagad nemaz nevaram iedomāties savu dzīvi bez tā.

Tradicionala_medicina_002

2. Sāls ezeri

Pāris kilometru attālumā no populārās Bulgārijas kūrortpilsētas Burgasas ir sāls ezeri jeb atvērtā tipa SPA, par ko daudzi tūristi nemaz nezina (mums par tiem pastāstīja vietējie). Gar Melnās jūras krastu jādodas ziemeļu virzienā, līdz ceļa kreisajā pusē redzami lieli, kvadrātveidīgi ezeri sarkanā un brūnā krāsā. Sarkanie ezeri, kas atrodas nedaudz tālāk no ceļa, ir sāls ezeri. Tie ir pavisam sekli, līdz puscelim, un tik sāļi, ka noslīkt tajos nav iespējams (nu, ja vien pats speciāli neievelc ūdeni dziļi nāsīs). Atliek vien nogulties uz ūdens gluži kā uz gultas. Ezeru dibens ir pilnībā noklāts ar sāli, to var ņemt saujām un likt pie sāpošām vietām (piemēram, pie ceļgaliem vai muguras). Tas dziedē. Sarkanajos ezeros nepieciešams uzturēties 20-30 minūtes. Tad jāpārceļas uz brūnajiem, kas arī ir sāļi, bet mazāk kā iepriekšējie. Šie ezeri ir nedaudz dziļāki, un to apakša ir klāta ar dūņām. Tajos jānomazgā sāls un jānoklājas ar dūņām. Arī matiem dūņas esot veselīgas. Neskartas paliek vien acis. Tālāk kopā ar citiem melnajiem dūņu rūķīšiem jāskrien pāri ceļam uz jūru. Tur krastā jāapguļas smiltīs un jāsāk vārtīties. Šis process liek svīst un atver ādas poras. Pēc tam atliek vien nomazgāties jūriņā un dzīvot veselam!

Tradicionala_medicina_004

3. Karstie avoti

Panamā un Bolīvijā vietējie sev piederošos zemes īpašumos ne reti atklāj termālus dīķīšus. Ievērojuši, ka to karstais ūdens daudziem patīk, tie sāk taisīt biznesu. Protams, ne ģērbtuves, ne tualetes viņi nepiedāvā. Vien lielāku vai mazāku dīķi, kurā var mesties iekšā tūliņ pēc pāris dolāru samaksāšanas saimniekam. Karstie avoti rodas, kad no zemes dzīlēm izlaužas ģeotermāli uzsildīts pazemes ūdens. Šāds ūdens satur daudzas izšķīdušās cietvielas un tam ir augsts minerālu saturs. Šo vielu klātbūtne ūdenī atstāj labu iespaidu uz veselību, tieši tāpēc termālo avotu atrašanās vietās bieži vien tiek būvētas rehabilitācijas centri.

100_dienas_Dienvidamerika_1229

4. Atdzīvinošie graudiņi

Maroka ir bagāta ar dažādām tradicionālajām zālītēm un kosmētiskajiem līdzekļiem – sākot no argāna eļļas matiem, dabīgajām hennas matu krāsām un augu lūpukrāsām, un beidzot ar mums pašiem joprojām neizprotamajiem, īpašajiem graudiņiem. Marokas bodītēs, kurās tiek pārdoti dažādi tautas līdzekļi, var atrast pavisam neparastu palīgu pret iesnām. Nelielā zīda maisiņā tiek iebērti pāris melni graudiņi, maisiņš jāsaberzē starp plaukstām un jāpieliek pie deguna. Ievelkot elpu, pēkšņi pamostas visas maņas –  nāsis liekas papletušās platākas, ausis “atkrīt”, lai gan pirms tam nemaz nebija aizkritušas, un acīs izsprāgst asaras. Nosaucām tos par marokāņu atdzīvinošajiem graudiņiem.

Tradicionala_medicina_003

5. ielas masāžas

Mierīgi ejam pa ielu, līdz pēkšņi kāds paķer aiz rokas (parasti gan paķer vīrieti), sakot, ka nu tik būs bezmaksas masāžas demonstrācija. Tūliņ saķertā roka tiek sagriezta otrādi, kustināta augšup un lejup, izkrakšķinot locītavas un pirkstus un spēcīgi spaidot muskuļus. Pēc minūtes ielas masieris roku atlaiž un jautā pēc pāris dolāriem. Šādi negantie ķērieni satopami gan Brazīlijā, gan Indijā. Savukārt Taizemē, Laosā un Kambodžā viss notiek nedaudz civilizētāk – visi masāžas gribētāji tiek sasēdināti rindiņā un masāža notiek turpat ielas malā, kamēr pats masieris citiem garāmgājējiem velkoši izkliedz: “Tai masāāāž, fūt masāāāž”.

Tradicionala_medicina_005
Foto: Ronald Tagra, Flickr.com

6. Diegošana

Diegošana nāk no Āzijas – radusies Indijā vairāk nekā pirms sešiem tūkstošiem gadu. Tas ir savdabīgs epilācijas veids, kas pasaulē kļūst arvien populārāks. Procedūrā tiek izmantots divkāršs kokvilnas diedziņš, kas savilkts īpašā veidā un tad tiek apļots pāri noteiktai ķermeņa daļai, tā atbrīvojot ādu no nevēlamā apmatojuma. Šī metode varētu tikt pielīdzināta matiņu izraušanai ar pinceti, tomēr šādi tiek izrauti vairāki matiņi vienlaikus. Diegošana oriģināli izmantota tām ķermeņa daļām, uz kurām apmatojums nav blīvs, piemēram, uzacīm, zodam un augšlūpai. Taču peļņas nolūkos vietējās sievietes ir gatavas diegot arī pludmalē izgūlušos atpūtnieku kājas un paduses.

_DSC1782-Edit

*Titulfoto autors: Kristoffer Trolle, Flickr.com

 

Vēlies iepazīt neparasto medicīnu visā plašajā pasaulē? Apskati Jēkaba Ceļojumu lieliskos piedāvājumus!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.