Uz www.jekaba.lv

Nepālas maģija: 1. diena – Sākums Katmandu

Ilze Magdalēna Kļaviņa, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Ir pavisam agrs rīts, un mēs esam ieradušies Nepālā. Mūs sagaida autobusa šoferis ar pavisam modernu transportlīdzekli, kuram bagāžu novieto uz jumta. Tikai vēlāk saprotu, ka tam ir funkcionāls pamatojums – sabiedriskā transporta noslogojums te ir tik liels, ka pasažieri parasti sēž viens otram klēpī, tādēļ lietderīgi tiek izmantots katrs centimetrs.

Neliegšos, mani pirmie iespaidi par Nepālu nav tie labākie, taču vainīgs pie tā ir tikai un vienīgi pieradums pie ikdienas dzīves. Labi, ka viens no šī ceļojuma mērķiem ir brīvi ļauties notikumiem. Tas vien jau paredz piedzīvojumus un pārsteigumus.

Un te jau pats pirmais no tiem – braukšana pa kreiso ceļa joslu. Katrreiz, kad ar to sastopos, tā mani pārsteidz nesagatavotu. Aiz autobusa loga slīd krāsu pārbagātība. Pa atvērtā loga šķirbu salonā ielavās garšvielu un vīraka aromātu sajaukums. Šur tur putekļaino ielu malās tiek tirgota jēla gaļa. Pilsētu pārpilda smogs un smaidoši cilvēki.

Ekektrības vadi Katmandu ielās

Mūsu pirmais galamērķis ir Pērtiķu templis. Tas atrodas kalnā, no kura paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu. Katmandu haoss šeit vairs nav jūtams. Templī mītošais garīgums un senās tradīcijas sāk pamazām man atklāt šīs zemes īpašo valdzinājumu.

Templim ir vairākas stūpas – tempļa smailes, kas kalpo kā meditāciju telpas – un vienā no tām mums izdodas arī iekļūt. Mani pārņem neliels satraukums, jo budisma tradīcijas man ir svešas. Taču, atstājot apavus un satraukumu ārpusē, ļaujos savām sajūtām – gan jau tās mani vadīs, pasakot priekšā, ko darīt.

Pērtiķu templis Katmandu

Šeit negribas steigties, gribas vienkārši ļauties saulei, mantru skaņām un vērot baložus, kas veldzējas zem zeltā izlietiem mandalu gravējumiem.

Atgriežoties pilsētā, brīžiem jāapstājas, lai neapjuktu lielajā kņadā – taurējoši un pasažieriem pārbāzti mikroautobusi, motocikli, “tuk-tuki” – visa tik daudz! Nolemjam doties pusdienās.

Nepālā ēdieni ir izteikti asi. Pamatpiedāvājums ir veģetārs, tomēr arī vistas gaļa ir lielā cieņā. Garšvielu izmantošanai ir vairāki iemelsi. Tās veģetāram ēdienam piešķir raksturu, bet asums palīdz kuņģim tikt galā gan ar baktērijām, gan ar taukiem un cukuriem. Ļauties kulināriem piedzīvojumiem ir patiesa bauda.

Pēcpusdienas mērķis ir nokļūt līdz vienam no lielākajiem budistu tempļiem Nepālā – Boudhanath stūpai. Salecam atklātā kravas mašīnā un visu ceļu mērojam ar putekļu garšu mutē. Brauciens izvēršas par brīnišķīgu piedzīvojumu, mums priecīgi samājoties ar ceļa malā stāvošajiem un pieskaroties blakus braucoša autobusa pasažieru plaukstām. Šajā pasaules daļā pieskarties baltādainam cilvēkam ir liela svētība, un mums ir prieks tajā dalīties. Visi esam dzīvi un visi vienādi – cilvēki.

Kopā ar mums pie tempļa ierodas arī negaiss. Izmirkt līdz kaulam, meklēt patvērumu budistu klosterī, kur norit vakara mantru skaitīšana, tikt pacienātai ar svētītu Coca-Cola un smaidīt visupirms ar sirdi un tikai tad ar seju – tas ir lielisks ceļojuma sākums!

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.