Uz www.jekaba.lv

Mūsu ģimenes ceļojums uz Maltu: 2. daļa (noslēgums)

Liāna Kažmere, ceļotāja
7 min. lasāmviela

Ceļošanai kopā ar bērniem ir savs ritms, kas liek izvēlēties atbilstošas apskates vietas. Esam sapratuši, ka mums vislabāk der potenciālo galamērķu saraksta izveide pirms ceļojuma. Veiksmes atslēga ir necensties saplānot visu stingrā režīmā pa dienām, bet ļauties tam, kā iesācies katrs rīts, kāda visiem oma, kādi laikapstākļi un ko no visām atlasītajām iespējām tajā dienā gribētos piedzīvot. Jo mazāk gaidu, jo lielāks gandarījums par izdevušos dienu, kas izbaudīta bez steigas un spriedzes.

Tā kā pēc nakts lidojuma pirmajā ceļojuma dienā modāmies ap pusdienlaiku, nesteidzīgi iekārtojāmies savā apmešanās vietā, izbaudījām vēlas brokastis uz saulainās terases, un devāmies izpētīt apkārtni, lai pierastu pie domas, ka esam citā vietā un tuvāko nedēļu mūs gaida laiska atpūta.

AKVĀRIJS UN KLINŠAINO AKMEŅU PIEKRASTE

Lai arī pie pirmās izdevības cerējām nokļūt pludmalē, otrais rīts mūs pārsteidza dūmakains un apmācies, bet silts. Nolēmām, ka ir īstā diena akvārija apmeklējumam. Ar Google transporta plānošanas rīka palīdzību sameklējām maršrutu uz Maltas Nacionālo akvāriju, un devāmies ceļā. Pa ceļam savā viedtālrunī iegādājos akvārija ieejas biļetes, kuras internetā var nopirkt ar draudzīgu atlaidi. Kādas avārijas dēļ šoferim nācās mainīt maršrutu, tādēļ pie no autobusa izkāpām, lai kādu attālumu mērotu kājām un atrastu citu autobusu nokļūšanai akvārijā. Tā neplānoti nonācām skaistā dzīvojamo māju rajonā, kur gaišas grieķu stila mājas rindojās viena pie otras starp smaragdzaļu lapu kokiem, gigantiskiem kaktusiem un koši ziedošiem puķu krūmiem. Katrai mājai savi metāla vārtiņi, pie kuriem smalki apgleznota flīze ar mājas adresi. Piedzīvojām arī vasarīgi siltu lietutiņu, kas it nemaz neskādēja, tikai radīja bērniem prieku par peļķēm, kurās pabradāt.

Kad nokļuvām akvārijā, secinājām, ka bildēs tas izskatījies krietni iespaidīgāks, taču bērnu sajūsma par redzēto un piedzīvoto tāpat bija liela. Iekštelpu akvārijos bija gan dažādu izmēru un krāsu zivis, gan citi ūdens iemītnieki. Īpaši patika pavadīt laiku nelielajā tunelī, kur tieši virs mūsu galvām varēja vērot nelielas haizivis un rajas. Pēc akvārija apmeklējuma tajā pašā ēkā iespējams ieturēt maltīti, ēdienkartē ir piedāvājums arī bērniem.

Pie akvārija ir āra rotaļu laukums, kas būvēts zemūdens pasaules tematikā. Taču bērniem vislielākās emocijas sagādāja došanās tuvāk atklātajiem ūdeņiem turpat klinšaino akmeņu piekrastē pie akvārija ēkas. Puikas izkāpelējās pēc sirds patikas, atrada dažādus „dārgumus”. Ķerot viļņus, kas neparedzami sitās pret robotajām klinšu malām, kopā ar vecāko dēlu piedzīvojām dušu no matu galiņiem līdz pat papēžiem. Lai arī ar sākotnēju izbīli, tas vilnis, kas pāršalca pār mūsu galvām, vēl joprojām ir spilgtākā dēla atmiņa no šī ceļojuma.

 

KLINŠU IESKAUTA SMILŠU PLUDMALE

Visas nākamās ceļojuma dienas mūs pa dienu pavadīja svelmaina saule, no kuras patīkams siltums pieturējās arī vakaros un naktīs. Kā pirmo vietu, kur atveldzēties, bijām noskatījuši klinšainu pauguru ieskautus tirkīzzilus ūdeņus – Ghajn Tuffieha Bay. Šī vieta atrodas blakus slavenajai Golden Bay pludmalei, kura parasti esot tūristu pārpildīta. Vietējie iedzīvotāji apgalvoja, ka, dodoties populārās pludmales virzienā, būsim lieli ieguvēji, izkāpjot no autobusa vienu pieturu ātrāk, lai nelielu gabalu noietu kājām un pa garām akmens kāpnēm nokļūtu tieši Ghajn Tuffieha Bay mierpilnajā pludmalē.

Ūdens mums, ziemeļniekiem, šķita patīkami silts, un irdenajās smiltīs, kas mijās ar smalkiem oļiem, ierīkojām piļu būvdarbus. No pludmales augšup pa kalna nogāzi veda taciņa, kas tā vien vilināja tajā uzkāpt. Kopā ar četrgadnieku diezgan stāvo kāpienu pieveicām kādās 10–15 minūtēs, un virsotnē pavērās plašs skats uz skaisto Maltas salas ziemeļu piekrasti. Tuvojoties saulrietam, ieņēmām labāko galdiņu pludmales kafejnīcā Singita Miracle un vietējā muzikanta ģitārspēles pavadījumā, mielojoties ar gardu picu, vērojām, kā, saulei iekrītot jūrā, debesis iekrāsojas siltos toņos un tad dažu minūšu laikā iestājas zvaigžņots piķa melnums.

 

VALLETA

Galvenais apskates objekts, kāpēc tūristi dodas uz Maltas salu, ir tās galvaspilsēta Valleta. Tā ir viena no pirmajām vietām, kas iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā visblīvākās vēsturiskās arhitektūras pieminekļu koncentrācijas dēļ. Uz Valletu devāmies ar kuģīti no Sliemas pilsētas piestātnes, un brauciens ilga piecas minūtes. Valletu ieskauj ūdens un spēcīgi akmens cietokšņi, kuru celtniecība sākusies jau 11. gadsimtā. Pilsēta līdz mūsdienām ir veidojusies kā apbūvēts kalns, kurā ved stāvas, bruģa klātas brauktuves un gājēju kāpnes.

Senatnīgo gaisotni un romantiku iespējams tvert katrā ieliņā un laukumā – gan pievilcīgajos stikla balkoniņos, gan neskaitāmo kafejnīcu burzmā, gan iespaidīgajās celtnēs, mūros un pieminekļos. Mēs par galveno apskates objektu izvēlējāmies Barrakas dārzus, kas atrodas Valletas augstākajā punktā, un skats no terases starp arku rindām uz Lielo ostu un citām pilsētām bija vienreizīgs. Šoreiz ar maziem bērniem izslavēto Svētā Jāņa katedrāli, Lielmestra pili, muzejus un citas ievērības cienīgas apskates vietas neapmeklējām, bet vēsturisko elpu un pilsētas kņadu gan izbaudījām, turklāt kārtīgi patrenējāmies, jaunākā dēla ratus pa kalniņiem augšup-lejup stumdot.

 

ZILĀS LAGŪNAS

Otrs populārākais tūristu galapunkts aiz galvaspilsētas, ierodoties Maltā, ir Comino salas zilā lagūna. Arī mēs uzmeklējām internetā zilo lagūnu tūri, un devāmies izbraucienā ar kuģīti no Sliemas piestātnes. Izbrauciens ilga četras stundas, un kuģīša apakšējā klāja sāni bija stikloti zemūdens vērošanai. Ar kādu zivi sasveicināties izdevās vien pāris reižu, kad kuģītis piestāja, bet dēlam tāpat patika daļu no brauciena pavadīt lejā, vērojot, kā gar logiem bangojas ūdens. Mūsu tūre ietvēra kuģošanu gar salas krastiem un piestāšanu Kristāla lagūnas ūdeņos, kuros tika izmests enkurs, no otrā klāja atāķēts slidkalniņš šļūkšanai ūdenī, bet drosmīgākajiem nostiprināts trampalīns. Tā apmēram 40 minūtes pavadījām, laiski peldoties kristāldzidrajos tirkīza ūdeņos un baudot skaisto klinšu ainavu.

Pēc peldes devāmies tālāk uz Comino zilo lagūnu, kura sagaidīja ar spraigu kuģīšu satiksmi un lielu cilvēku burzmu. Piestājot krastā, mērojām stāvu kāpienu augšup pa šaurām, akmenī cirstām kāpnēm – nonākot uz gājēju takas, pavērās skats uz izslavēto līci.

Nevaru apgalvot, ka tā ir ik dienu, bet mēs laikam bijām trāpījuši pīķa stundā, kad pārvietošanās bija apgrūtinoša lielās cilvēku plūsmas dēļ. Ieeja ūdenī pavisam neliela, un par mierīgu izpeldēšanos šajā vietā nevar būt ne runas. Par spīti burzmai atradām gan pleķīti, kur savas mantas nolikt, gan gardu saldējumu, ko pa ceļam notiesāt, izplunčājāmies, un guvām atziņu, ka no attāluma šis skaistums viennozīmīgi ir patīkamāk baudāms, nekā esot tajā burziņā cieši iekšā.

 

GHADIRA / MELLIEHA LĪCIS

Pēc piesātinātās dienas Comino izbraucienā vienojāmies, ka vēlamies vienkārši atpūsties, pavadot laiku smilšu pludmalē, un mūs vilināja Ghadira / Mellieha Bay pludmale, kas ir lielākā Maltā. Lai arī atpūtnieku pludmalē netrūka, tā ir gana plaša, lai vietas pietiktu visiem. Gudri iekārtojāmies pludmales patruļas torņa ēnas pusē, lai tur ik pa laikam atpūstos no spožās saules un mazākais puika varētu nosnausties ratos pusdienlaiku.

Tomēr lielāko daļu laika pavadījām ūdenī, jo krasts ir gana lēzens, lai bērni droši varētu pa to skraidīt paši. Turklāt, iegriežoties siltam vējiņam, nedaudz dziļāk veidojās diezgan augsti baltu putu viļņi, kas sagādāja prieku kā lieliem, tā maziem. Pludmalē ir bāriņš ar veldzējošiem dzērieniem, našķiem un saldējumu, bet, ja gribas svaigus augļus, tad labāk tos sagādāt iepriekš pārtikas veikalā. Autobusa pietura ir turpat, izejot no pludmales zonas, un, ejot pārsimt metrus pa kreisi, pašā krastmalā atrodas gan restorāns Blu Beach Club ar gardiem saldā kartupeļa frī, gan populārais Starbucks ar veldzējošām ledus kafijām pieaugušajiem un piena kokteiļiem bērniem.

 

POPEYE CIEMATS

Lai uz dienu nonāktu pasaku pasaulē, devāmies uz ciematu, kurš pirms 40 gadiem būvēts kā filmēšanas laukums muzikālajai filmai par jūrnieku dzīvi – Popeye. Autentisko mājiņu rindas var apskatīt no klints augšas pretējā krastā.

Līdz ar ieejas biļeti tiek dota aprakstoša ciemata karte un dažādi kuponi ar cenā iekļautām aktivitātēm, tajā skaitā mini kino seansa apmeklējumam filmai, kura atspoguļo Popeye uzņemšanas aizkulises, popkorna tūtai, iespējai izbraukt ar laivu jūrā, pastkartīšu nosūtīšanai uz mājām.

Kopā ar bērniem paguvām gan izspēlēties ar galda spēlēm, gan izpeldēties atsevišķā bērnu baseinā ar atbilstoša izmēra slidkalniņiem, gan uz ielas sasveicināties ar sastaptajiem filmu varoņiem. Gar krastu izvietotas atpūtas vietas, lai tur varētu nolikt mantas un doties ūdenī uz tur izvietotajām piepūšamajām atrakcijām, kurās lielākos ūdens priekus izbaudīja tieši pieaugušie. 

Otrpus ciemata ieejas kasēm atrodas arī ēstuve ar plašu iekštelpu divstāvu rotaļu laukumu ar bumbu baseiniem, uz kuriem diemžēl nepaguvām, jo bijām ieslīguši ūdens aktivitātēs.

Kopumā Malta ir ļoti pateicīgs un viesmīlīgs galamērķis ceļošanai ar maziem bērniem!

Vēlies iepazīt Eiropas pludmales? “Jēkaba Ceļojumiem” ir lieliski piedāvājumi!

 

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.