Uz www.jekaba.lv

Mūsu ģimenes ceļojums uz Maltu: 1. daļa

Liāna Kažmere, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Rudens un ziema ir tie gadalaiki, kurus mūsu ģimene ir gatava pavadīt ārpus Latvijas, apsildot degunus kādā siltākā vietā. Latvijas vasaru neesam gatavi mainīt ne pret ko citu, tādēļ par ceļojuma laiku izvēlējāmies septembri. Tā kā ceļošana ar diviem maziem, aktīviem, zinātkāriem puikām (četrus un vienu gadu veciem) mums ir kas jauns, kā galamērķi apsvērām kādu no ne pārāk tālajām Vidusjūras salām. Šoreiz nemeklējām iespēju zvilnēt kūrortā, gribējām izzināt kādu vietu un kultūru paši savā ritmā. Kā zināms, ceļošana neatceļ diendusas, ēšanas un autiņbiksīšu maiņas pauzes, ar ko neizbēgami jārēķinās, ceļojot kopā ar maziem bērniem. No visiem apspriestajiem variantiem Malta atbilda visiem mums svarīgiem kritērijiem.

LIDOJUMS NE ILGĀKS PAR 4 STUNDĀM

Tā kā nezinājām, kā lidošana patiks jaunākajam brālim, mums bija svarīgi, lai viņa pirmais lidojums nav pārāk nogurdinošs. Nākamreiz gan trīsreiz apdomāsim, vai nakts lidojums ir labākā doma, ceļojot ar bērniem – lai arī bērni lidojumus nogulēja un lieku ālēšanos netaisīja, mums kā vecākiem tas bija diezgan neērts pasākums, jo pielāgojām savu sēdēšanu tam, lai bērniem būtu ērti, līdz ar to paši īpaši nepagulējām un nākamā diena bija diezgan samocīta. Turklāt vecākais dēls bēdājās, ka tumsā nav redzējis mākoņus no augšas. Domāju, ka nākamreiz šāda garuma lidojumu tomēr izvēlēsimies dienas laikā, apbruņojušies ar bērnu izklaides materiāliem un uzkodām.

 

ĒRTA PĀRVIETOŠANĀS UZ VIETAS

Iepriekš, apceļojot citas salas, esam devuši priekšroku tūrisma operatoru kūrētiem autobusiem vai auto nomai, taču šoreiz, izvērtējot citu ceļotāju aprakstīto pieredzi, nolēmām, ka izmēģināsim pārvietošanos ar vietējiem starppilsētu satiksmes autobusiem, kuģīšiem un Bolt taksometriem. Un trāpījām desmitniekā! Pirmajā dienā biļešu kioskā katram iegādājāmies septiņu dienu biļeti neierobežotam braucienu skaitam autobusos (Explore Card par 21 eiro pieaugušajiem un 15 eiro četrgadniekam, viengadniekam braucieni bija bez maksas). Lidostas transfēriem izmantojām Bolt taksometru lietotni viedtālrunī. Divas reizes izmantojām arī satiksmes kuģīša pakalpojumus, brauciens tajā izmaksāja tikpat, cik brauciens ar tramvaju Rīgā, turklāt abus bērnus laipnais kasieris palaida bez maksas.

Tā kā Malta ir bijusī Lielbritānijas kolonija, satiksme uz ielas notiek pa ceļa kreiso pusi, turklāt ielas ir šauras un krustojumi diezgan amizanti. Priecājāmies, ka transportlīdzekļu vadīšanu esam uzticējuši citiem. Lai arī Maltas garums ir vien 27 km un platums – 15 km, priekšstats, ka visur var nokļūt 15 minūšu laikā, ir maldīgs. Reizēm 10 km attālumu nobraucām 45 minūtēs. Taču par to nebēdājām, jo jaunākais puika parasti šo laiku izmantoja, lai nosnaustos, bet mēs vērojām salas skaistumu un dažādību pa logu.

 

VEIKALI, KAFEJNĪCAS, PASTAIGU VIETAS DZĪVESVIETAS TUVUMĀ

Tā kā bijām bez auto un ēdienreizes plānojām paši, mums bija svarīgi, lai veikali un kafejnīcas atrastos neliela gājiena attālumā no mūsu apmešanās vietas. Izvēlējāmies dzīvot Sliema pilsētas krastmalā. Dzīvot ūdens ielokā ar skatu uz galvaspilsētu Valletu bija bauda acīm un dvēselei! Autobusu pieturas un kuģīšu piestātne bija piecu minūšu gājiena attālumā, bet ielas garumā varēja atrast dažādu veidu ēstuves, krodziņus, veikalus, maizes ceptuves.

Savukārt otrpus ielai stiepās gara promenāde. Uz vienu pusi gar smalku jahtu piestātni pa to varēja aiziet līdz pat Valletai, pa ceļam vērojot bagātīgo arhitektūras mantojumu un vietējo cilvēku ikdienas gaitas. Bet uz otru pusi tā veda līdz citai pilsētai, ļaujot pa ceļam piestāt arī bērnu laukumiņā un pavērot, kā ūdens viļņi šķeļas pret klinšaino krastmalu. Šoreiz izvēlējāmies ērtu pilsētvidi, bet līdz tuvākajām smilšu pludmalēm ceļu mērojām ar autobusu.

 

BĒRNIEM DRAUDZĪGAS AKTIVITĀTES UN VIDE

Tūrisms Maltā ir viens no svarīgākajiem ekonomikas balstiem, tāpēc šķiet, ka vietējiem cilvēkiem viesmīlība un laipnība ir asinīs. Ja ceļo kopā ar bērniem, Maltā iespējams piedzīvot īpaši jauku atsaucību, daudz siltu smaidu, atvērtu durvju un gādību ēstuvēs. Tur padomāts gan par piemērotu ēdienu, gan par bērnu krēsliem, gan kādu sīku dāvaniņu vai iepriecinošu amzierēšanos no viesmīļu puses. Mūsu blondie puikas tika pie krietnas devas maltiešu labvēlības.

Papildus salas pilsētu vēsturiskās arhitektūras izpētei Maltā pieejams arī daudzveidīgs citu aktivitāšu klāsts – piedzīvojumu parki, akvāriji, vēstures un mākslas muzeji, ūdens atrakciju parki, ūdens dzīvnieku centrs ar delfīniem, interaktīvs zinātnes centrs, filmas uzņemšanai būvēts Popeye ciemats, izbraucieni ar lielajiem katamarāniem uz zilajām lagūnām.

Tā kā ceļojumos vēlamies pēc iespējas vairāk apskatīt un izbaudīt aktivitātes, ko piedāvā attiecīgā zeme, bērnu laukumiņus apmeklējam tikai tad, ja tie gadās pa ceļam. Maltā tas notika trīs reizes. Laukumiņi pārsvarā atrodas ielu malās un parkos, tie veidoti no gumijas un plastmasas konstrukcijām – nekas ārkārtējas ievērības cienīgs, bet, protams, bērnu priekiem gana.

 

SAULAINI LAIKAPSTĀKĻI UN PLAŠAS SMILŠU PLUDMALES

Interneta avoti vēsta, ka gada griezumā Malta ir siltākā sala Eiropā ar vidējo gaisa temperatūru +23° C dienā un +16° C naktī, turklāt vasarīgi laikapstākļi tajā pieturas septiņus mēnešus gadā, no aprīļa līdz pat oktobrim. Ciemojoties Maltā septembra otrajā pusē, baudījām +29° C temperatūru, un tikai vienu dienu, kad uznāca smalks lietus, gaisa temperatūra nokritās līdz +22° C. Vislielāko prieku sagādāja siltie vasaras vakari, un mūsu līdzpaņemtās virsdrēbes un siltie džemperi noderēja tikai lidostās. Bērniem plānie džemperi noderēja satiksmes autobusos, kuros šoferi ar gaisa atvēsināšanu gan reizēm aizrāvās par daudz.

Jārēķinās, ka Maltas krasti lielākoties ir klinšaini un smilšu pludmales tur nav uz katra soļa. Taču ir vērts veltīt laiku nokļūšanai līdz tām, jo ūdens ir gana tīrs, tirkīzzils un patīkami silts, bet smiltis ir gaišas un irdenas. Maltas trīs lielākās smilšu pludmales atrodas salas ziemeļu daļā, un atkarībā no vēja stipruma tajās iespējams piedzīvot gan pavisam mierīgus ūdeņus, gan pamatīgus viļņus. Maltā ir arī smalku oļu pludmales un peldvietas pieejamas arī pilsētās,  kur ierīkotas trepītes, pa kurām no krasta var iekāpt jūrā vai akmenī izcirstajos „dabīgajos baseinos”. Šos variantus gan ar maziem bērniem neizmēģinājām, bet vietējo un tūristu vidū šādi atveldzēties bija diezgan populāri.

Visu šo priekšrocību dēļ Maltu ceļošanai ar bērniem noteikti iesaku arī citām ģimenēm! Savā nākamajā stāstā padalīšos ar atskatu uz konkrētām vietām, kas mūs Maltā tiešām iepriecināja.

(Raksta turpinājums – jau drīzumā!)

Vēlies iepazīt Eiropas pludmales? “Jēkaba Ceļojumiem” ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.