Uz www.jekaba.lv

Medusmēnesis Āfrikas savannā – 2. daļa

Kārlis Vilerts, ceļotājs
3 min. lasāmviela

Tā kā pa Serengeti parku nedrīkst pārvietoties tumsas laikā, vairs nestājamies pie katra ieraudzītā dzīvnieka un ainavu vērojam braucot. Un tad iekuļamies vienā no lielākajiem piedzīvojumiem ceļojuma laikā.

Tanzanija_003

Saulei rietot, kad līdz nakts apmetnei atlikuši vēl kādi 30 kilometri, mūsu automašīnai pēkšņi pārstāj darboties dzinējs. Šoferis pēc īsas dzinēja apskates secina, ka kāds akmens trāpījis radiatoram un viss dzesēšanas šķidrums izlijis. Tā kā tuvākā vieta, kur veic automašīnu remontdarbus, atrodas, maigi sakot, ļoti tālu, šoferis paša rokām uzmeistaro pagaidu risinājumu, dzesēšanas šķidruma vietā izlietojot visus mūsu dzeramā ūdens krājumus.

Sākotnēji šķiet, ka pagaidu risinājums ir funkcionāls, tomēr pēc pārsimt noripotiem metriem dzinējs jau atkal apklust. Laukā jau ir satumsis un varbūtība pašrocīgi salabot radiatoru strauji mazinās, tādēļ uzgavilējam, kad gidam savā telefonā izdodas noķert signālu un sazvanīt mūsu naktsvietu, no kuras mums palīgā ierodas cita automašīna ar virvi vilkšanai.

Kamēr šoferis ar palīgiem sien virvi, mēs ar sievu tiekam pie īpaša uzdevuma. Tā kā ārā valda piķa melna tumsa, jāuzmanās no apkārtnes dzīvniekiem un mēs, apbruņoti ar mobilo telefonu zibspuldžu gaismiņām, tiekam norīkoti no mašīnas jumta vērot apkārt notiekošo.

Pie sava novērotāju pienākuma atgriežamies vairākkārt, jo virve pārtrūkst ne vienu reizi vien. Pēdējā no tām no pavisam netālu esoša krūmu pudura izdzirdam rēcienu, kas gan mūsu šoferi, gan arī palīgus zibenīgi nosūta atpakaļ uz automašīnām. Lauva! Par laimi, virve beidzot ir kārtīgi nostiprināta un pēc brīža nokļūstam naktsmītnē. Dodamies gulēt, kamēr nabaga šoferis – glābt radiatoru.

Nākamais rīts iesākas ar sliktām ziņām – automašīna tomēr nav salabota un remonts prasīs vēl vismaz dienu. Esam neizsakāmi pateicīgi mūsu gidam Ravi, kas pamanījies sarunāt, ka šodien mūs ar savu auto izvadās šoferis no citas netālu esošas viesnīcas.

Dienas plānā paredzēts doties uz Tanzānijas un Kenijas robežupi, Maru, ko katru gadu labāku ganību meklējumos šķērso vairāk nekā miljons gnu antilopju. Šo procesu dēvē par lielo migrāciju un tas ir viens no iespaidīgākajiem skatiem pasaulē. Lai gan, jau tuvojoties Maras upei, redzam arvien vairāk antilopju, tāpat esam patiesi pārsteigti ieraudzīt simtiem (ja ne tūkstošiem) dzīvnieku vienuviet, ganoties upes krastā. Laiku pa laikam pāris desmiti gnu nokāpj no upes stāvkrasta, it kā vēloties doties pāri straumei, bet pēc neilga brīža tās pārdomājušas dodas atpakaļ ganībās.

Tanzanija_004

Visas upes garumā esot tikai padsmit vietas, kur antilopes, instinkta vadītas, šķērso straumi. Gnu ir bara dzīvnieki, tādēļ pietiek ar vienu drosmīgu antilopi, kas pirmā izlemj doties ūdenī, lai tai sekotu simtiem un tūkstošiem citu. Pēc pāris stundu gaidīšanas straumē dodas pirmā drosminiece un sekunžu laikā tai pievienojas neskaitāmi daudz citu. Skatu ir grūti aprakstīt. Putekļu mākonis, ko dzīvnieki saceļ gaisā, metoties lejā no stāvkrasta, vibrējošā zeme un troksnis ir vienreizēji.

Tanzanija_005

Tanzanija_006

Upes šķērsošana kopumā ilgst aptuveni 10 minūtes, kuru laikā no Kenijas uz Tanzāniju mūsu acu priekšā dodas vairāki tūkstoši gnu. Neskaitot mūs, šo procesu vēro vēl aptuveni 50 maitu liju un viens Nīlas krokodils.

Pēc pāris Serengeti pavadītām dienām atkal dodamies Nogorongoro dabas aizsardzības zonas virzienā. Apmeklētā vieta slavena ar lielu krāteri, kas veidojies pirms pāris miljoniem gadu, izvirduma laikā iebrūkot vulkānam. Auglīgā vulkāniskās izcelsmes augsne krātera iekšienē veicina uzturvielām bagātas zāles pieejamību, kas savukārt piesaista pastāvīgu zālēdāju populāciju. Bet – kur ir zālēdāji, tur arī plēsēji! Krāterī mīt gan lauvas, gan hiēnas, gan regulāri ieklīst leopardi un gepardi. Dzīvās dabas daudzveidība krātera ierobežotajā teritorijā šo padara par izcilu apskates objektu!

Tanzanija_008

Tanzanija_007

 

Arī Tu vēlies nonākt dzīvnieku paradīzē Tanzānijā? Jēkaba Ceļojumiem ir lielisks piedāvājums!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.