Uz www.jekaba.lv

Maroka, 5. daļa – Starp čūsku un cilvēku dīdītājiem Marakešā

Alise Melngave, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Kad ierodamies Marakešā, ir jau nakts. Agri no rīta dosimies tālāk uz tuksnesi, bet šobrīd mums ir pāris stundu, lai īsi sasveicinātos ar vienu no enerģiskākajām Marokas pilsētām. Neskatoties uz vēlo stundu, pilsētas centrālais laukums Djemaa el-Fna ir stāvgrūdām cilvēku pilns. Šķiet, ka te rosība tikko kā sākusies, bet varbūt pēc dienas spraigā darba tā nemaz vēl nav beigusies?!

Maroka_004

Laukums kūp – tiešā un pārnestā nozīmē – no spraigās aktivitātes. No attāluma, starmešu izgaismots, tas pat šķietami deg baltām liesmām. Dzīve šeit sit augstu vilni. Čūsku dīdītāji, triku mākslinieki, zobenu un uguns rijēji, stāstnieki, dzejnieki un jokdari, aktieri, dejotāji, berberu muzikanti –  visi ap sevi pulcina ļaužu masas, lai nopelnītu savu dienišķo maizi. Skatītājiem par redzēto tiek prasīti daži dirhami. Viens Marokas dirhams ir aptuveni desmit eiro centu, bet arī tos cits no kabatas velk ārā gariem zobiem, vēl kāds vispār laižas ap stūri, toties atkārtojumu gaida visi. Bet cik daudzi diez aizdomājas, ka par pārdesmit centiem savām acīm redzējuši vienu no pasaules kultūras mantojuma šedevriem?

Pirms 15 gadiem UNESCO Djemaa el-Fna laukumu atzina par vienu no cilvēces nemateriālā mantojuma meistardarbiem līdzīgi kā Dziesmu un deju svētkus Latvijā, tango dejas Argentīnā, Kabuki teātri Japānā un citas unikālas kultūras tradīcijas citviet pasaulē. Cik daudz mēs būtu gatavi maksāt par šiem šoviem? Lai arī Marakešā cilvēki strādā uz ielas, arī viņi ieguldījuši milzu darbu, lai šos priekšnesumus sagatavotu. Turklāt tas ir viņu vienīgais iztikas avots.

Turpat var apbrīnot arī marokāņu izdomu, kā no vienkāršām lietām uztaisīt aizraujošas aktivitātes tūristiem – dažādas spēles un atrakcijas. Brīdi vērojam, kā ar jancīgām makšķerēm tiek zvejotas Coca-Cola, Fanta un Sprite pudeles. Kārdinājums tikt pie loma uzdzen azartu un cilvēku acīs liek iegailēties mednieka garam. Līdzi dzīvo visi klātesošie. Radošums un kultūras izpausmju daudzveidība šeit rada kolorītu esenci, ko vārdos grūti aprakstīt. Tas ir jāpiedzīvo un jāizmēģina pašam uz savas ādas!

Mūsdienās Djemaa el-Fna laukuma saglabāšanai piešķirta prioritāte arī politiskā līmenī. Jau kopš Marakešas pilsētas dibināšanas tas ir viens no galvenajiem pilsētas simboliem un svarīgākajām kultūras telpām – ar to saprotot ne tikai ielu mākslinieku izklaidējošos priekšnesumus, bet arī daudz ko citu, kas šajā laukumā notiek. Te sastopami hennas zīmētāji, nākotnes zīlētāji, ūdens nesēji, sprediķotāji, zobārsti, zintnieki un tradicionālās medicīnas praktizētāji. Visdažādākie pakalpojumi tiek piedāvāti kā dienā, tā naktī. Laukumu aptver dažādas sabiedriskās ēkas, restorāni vairākos stāvos, no kuriem paveras ložu cienīgi skati.

Mēs līkumojam starp tirgotāju stendiem, kas piekrauti ar sulīgiem dienvidu augļiem, riekstiem, žāvētām vīģēm, datelēm, garšvielām un citiem tradicionāliem marokāņu produktiem. Kā mazi vilciena vagoniņi rindās stāv svaigi spiesto sulu tirgotāju rati ar milzīgiem, košiem koka riteņiem. Tie nokrauti ar apelsīnu, citronu un greipfrūtu kaudzēm. Ir grūti vienkārši paiet garām, jo glāze tikko svaigi spiestas sulas maksā vien dažus dirhamus. Turpat blakus var iegādāties arī arābu un berberu amatnieku izstrādājumus.

Maroka_003

Vakara stundā laukums tiek piepildīts ar spoži izgaismotiem pārtikas stendiem,  kuros pavāri baltos uzsvārčos mūsu acu priekšā gatavo visdažādākos ēdienus, sākot no tradicionāliem salātiem, kuskusa, tadžinām, kebabiem un beidzot ar gliemežiem un aitu galvām. Laukums pārvērties par brīvdabas restorānu. Virs galvas vien klaja nakts debess, kuras melnumu izbalina baltie dūmi, kas mutuļiem vien ceļas augšup no pārvietojamajiem restorānu ratiem. Tie apreibina ar apetīti rosinošām smaržām un itin viegli aizmiglo skatienam dzīves skaudro realitāti, kas patiesībā te sastopama ik uz soļa. Nabadzība ir viens no lielākajiem Marokas izaicinājumiem. Bet par to nākamajā stāstā, kad Marakešā iegriezīsimies otro reizi.

Maroka_002

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.