Uz www.jekaba.lv

Maroka, 2. daļa – Pirmā sastapšanās ar islāma kultūru

Alise Melngave, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Kad ierodamies Agadirā, ir jau melna nakts. Kā jau dienvidiem raksturīgi, saule šeit lec un riet ļoti ātri. Jau no pirmajām Marokā pavadītajām stundām ir skaidrs, ka šī ir no Eiropas kardināli atšķirīga pasaule. Un tā mūs pārsteidz ik uz soļa.

Izejot uz promenādes, paveras iespaidīgs skats – uz tumšas liela kalna nogāzes žilbinoši balts mirdz milzīgs uzraksts arābu burtiem “Allah, al-Watan, al-Malik”. Tas ir oficiālais Marokas sauklis, kas skaidri iezīmē šeit valdošo islāma ideoloģiju, ik dienas atgādinot par varas hierarhisko kārtību gan vietējiem, gan tūristiem. Tas vēsta: “Dievs, tēvzeme, karalis.” Jeb citiem vārdiem: “Visu augstākā vara pieder Dievam – Allaham, nācijai un karalim.” Tie ir trīs neaizskaramie temati jeb sarkanās līnijas, kuras šajā zemē ir svarīgi nepārkāpt. Marokas Karalistē islāmam ir prioritāra nozīme. Tas dziļi iesakņojies tautas apziņā, tradīcijās, pasaules uztverē, uzskatos un pat kalpo par pamatu valsts likumiem. Teju visi Marokas iedzīvotāji tiek uzskatīti par piederīgiem islāma reliģijai. Un to ir svarīgi atcerēties, cenšoties izprast šeit notiekošo.

Maroka_004

Pirmais vakars, pirmās vakariņas un pirmā neparastā pieredze. Restorāna otrajā stāvā esam vienīgie klienti. Drīz vien tiek pasniegts ēdiens un mēs sākam maltīti, kad zālē atgriežas mūsu oficiants un pēkšņi sāk pārbīdīt mēbeles. Sākotnēji esam neizpratnē par vīra rosības motīviem, līdz tas, atbrīvojis stūri, noklāj uz zemes paklājiņu, notupstas uz ceļiem un nododas lūgšanām. Islāma lūgšana vienmēr notiek Mekas virzienā. Acīmredzot, šī ir visatbilstošākā vieta visā restorānā, vienīgi mēs tur esam lieki. Aiz cieņas ieturam vakariņās pauzi, lai šī vīra svētmirklim fonā netrinkšķ mūsu dakšiņas un naži. Lūgšanai noslēdzoties, pārvaram pirmreizējo, neviltoto pārsteigumu par tik neparastu lūgšanas vietas izvēli un turpinām maltīti.

Marokā vairākas reizes dienā noteiktos laikos notiekošais islāma lūgšanu rituāls ir ne tikai neatņemama ticīgo cilvēku ikdienas sastāvdaļa, bet vēl vairāk – lūgšanas nosaka visu viņu dienas ritmu, neatkarīgi no citiem pienākumiem. Kaut iekšējās izjūtas ir neviennozīmīgas, jūtamies pagodināti par iespēju būt par lieciniekiem šai svētajai tradīcijai, kļūstot gandrīz vai par tās dalībniekiem, klātesot vien pāris metru attālumā.

Ar islāma tradīcijas praksi sastopamies arī nākamajā dienā. No rīta ārā pie kādas kafejnīcas nesteidzīgi malkojam tikko svaigi spiestu apelsīnu sulu un baudām Marokas sauli, kad pēkšņi caur skaļruņiem visapkārt dzirdam balsi, bez pārtraukuma saucot kādu tekstu arābu valodā. Tas ir kāds muedzins – mošejas kalpotājs, kas veic ticīgo sasaukšanu uz islāma lūgšanu. Vārdu un skaņu virknējums saplūst tādā kā dziedājumā, kam skaļruņi piešķir īpaši svešādu skanējumu. Klausoties rodas sajūta, ka atrodos uz kādas citas planētas, ne vairs uz Zemes.

Šī ir pirmā reize, kad dzirdu azanu – tā sauc šo muedzinu veikto sasaukšanu. Vēlāk pie tās pierodu. Ieklausoties rūpīgāk, var sajust, ka azana izstaro mieru, pārpasaulīgu pamatīgumu, kas apkārtējos iedveš drošības sajūtu. Tā noteikti dzirdama tālu, jo no visām pilsētas pusēm vienlaicīgi uz mošeju sāk plūst cilvēku masas. Pie mošejas centrālajām durvīm tiek atstāti neskaitāmi kurpju pāri un vīri piepilda lūgšanu namu. Sievietēm ir izbūvēta atsevišķa ieeja, pa kuru tās mošejā ieiet tik neuzkrītoši, ka to var pamanīt, tikai cieši ieskatoties. Uzzinām, ka arī iekšpusē mošejā izbūvēti atsevišķi lūgšanu nodalījumi tikai sievietēm, kur vīriešiem ieeja liegta.

Maroka_002

Meditatīvajai sasaukšanai uz lūgšanu turpinoties, jūtu, kā tā burtiski maģiski pievelk. Taču šajā mošejā, tāpat kā lielākajā daļā citu Marokas mošeju (ar retiem izņēmumiem), tūristiem ieeja ir liegta. Tā ir islāma ticīgo privātā telpa un ziņkārīgo acīm tur nav, ko meklēt. Vēl brīdi vērojam, kā vīri dodas mošejas virzienā. Ielas pamazām kļūst arvien tukšākas. Tajās paliek vien daži tirgotāji, mēs un bariņš citu tūristu, kas turpina savas ekskursijas gaitas.

Maroka_003

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.