Uz www.jekaba.lv

Maroka, 10. daļa – Atvadas no Sahāras

Alise Melngave, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Pēc divām Marokas austrumu pusē pavadītām dienām un viesošanās tuksnesī mēs gatavojamies iekāpt nakts autobusā uz Marakešu. Smiltis aizvien vēl čerkst starp zobiem un sajūta, ka no manis birst smiltis, nepamet vēl ilgi – pat pēc vairākām mazgāšanās reizēm. Saules un zvaigžņu enerģiju sasmēlušies un pozitīvu emociju uzlādēti gremdējamies atmiņās par piedzīvoto tuksnesī. Ja sākumā nedaudz šaubījāmies, tad nu varu apgalvot, ka brauciens noteikti bija katra iztērētā dirhama vērts un šajās divās dienās ieguvu daudz vairāk, nekā sākotnēji biju cerējusi.

Pirms dodamies garajā ceļā uz Marakešu, pagūstam vēl nedaudz iepazīt arī Ouarzazates pilsētu un nobaudīt autentisku tadžinu. Šī ēdiena pagatavošanai tiek izmantots speciāls bieza māla trauks, kura noslēpums slēpjas īpašā konusveida vākā, kam galā caurums. Karstais gaiss vienmērīgi cirkulē pa sautējamo trauku un vienlīdz mēreni izsutina arī visas ēdiena sastāvdaļas – kā dārzeņus, tā gaļu. Tradicionāli tā ir jēra gaļa, bet pieejama arī vista un liellops. Šādi gatavojot, tauki netiek pievienoti, toties dažādas garšvielas gan netiek žēlotas. Maigs, bet vienlaikus arī ļoti piesātināts ēdiens. Tik gardi, ka mēli var norīt! Mājās virtuvē noteikti noderētu šāds rīks, vienīgi žēl, ka neviena elektriskā plīsts nespētu nodrošināt to īpašo garšu, ko ēdienam piešķir dzīvā uguns.

Maroka_003

Šovakar berberu dziedājumu vietā mums fonā skan prāvs bariņš vietējo vīru, kas, sadrūzmējušies ap neliela veikaliņa ieeju, aktīvi seko līdzi futbola spēles norisei. TV ekrāns ir pagriezts uz ielas pusi un pie tā turpina drūzmēties arvien vairāk cilvēku. Kamēr mēs vakariņojam, neviens vīrs, kurš gājis pa šo ielu, nepaiet garām, neapstājies kaut mirkli pavērot spēli. Aizrautīgā fanošana saceļ lielu troksni ne tikai mūsu mazajā ieliņā, bet atbalsojas arī no citām pilsētas malām. Futbols ir Marokā populārākais sporta veids un ir skaidrs, ka vīri šovakar mājās nāks vēlu. Turam īkšķus, lai Maroka gūst uzvaru un laimīgi ir ne tikai vīri, bet arī sievas, tos mājās sagaidot priecīgus un apmierinātus.

Maroka_004

Pie vakariņu galda beidzot izšķiramies, kurus no sākotnēji plānotā maršruta apstāšanās punktiem svītrot, lai atkal iekļautos paredzētajā laika grafikā. Nolemjam, ka Kasablankas un Rabātas apskati atstāsim kādam no nākamajiem ceļojumiem. Visu vienā reizē pagūt nevar un būs vēl viens iemesls, lai šeit atgrieztos.

Kad tiekam autobusā, tas jau ir gandrīz pilns. Mēs laimīgi atrodam vēl pēdējās divas blakus esošās brīvās vietas autobusa aizmugurē un iekārtojamies garajam braucienam. Skatoties uz cilvēku rindu, kas stāv pie autobusa durvīm, es bažīgi domāju, vai visiem maz pietiks vietas, jo nākamais autobuss ir tikai no rīta. Cilvēki turpina kāpt autobusā, stiepjot līdzi milzīgus mantu saiņus, kas brīžam šķiet lielāki par viņiem pašiem. Kāds vīrs ar tumšu smilšu krāsas tuniku līdz zemei mērķtiecīgi virzās uz autobusa aizmuguri. Apskatījies, ka brīvu sēdvietu vairs nav, viņš iekārto savus saiņus autobusa ejā un atsēžas uz tiem. Cilvēki sēžas arī pa trim uz diviem beņķiem un arī kāpnes un grīdas paaugstinājumi kalpo par labu vietu, kur atsēsties. Vēlākajās pieturās, iekāpjot jauniem braucējiem, tiks aizpildītas arī stāvvietas.

Maroka_002

Drīz arī visi ir sakāpuši, autobusa durvis aizveras un mēs dodamies ceļā. Mums priekšā aptuveni četru, piecu stundu brauciens. Citi dosies vēl tālāk. Ārā ir vasarīgi silts, bet autobusā uz pilnu jaudu ieslēgts kondicionieris. Šobrīd nudien es neatteiktos no kādas aitu vilnas džellabas, ar garām piedurknēm un kapuci, kurā paslēpties no kondicioniera pūstā aukstā gaisa. Džellabas nav un nākas vien būt elastīgiem, iztikt ar lakatu un ātri pielāgoties autobusa klimatam.

Pametot Ouarzazati, simboliski tiek aizvērtas arī “durvis uz tuksnesi”. Viens ceļojuma posms ir noslēdzies. Un jau no rīta mūs gaida jauni iespaidi Marokas impērijas pilsētā Marakešā. Bet tagad, dienas piedzīvojumu un emociju pārņemti, iemiegam.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.