Uz www.jekaba.lv

Maroka, 1. daļa – No dienvidiem līdz ziemeļiem nedēļas laikā

Alise Melngave, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Sekojot koši oranžai saules lodei, kas strauji slīd arvien tuvāk horizontam, mēs traucamies pa šoseju pilsētas virzienā. Pēc nepilnas pusstundas esam klāt.

Maroka_002

Maroka_003

Agadira ir viena no lielākajām un populārākajām Marokas kūrortpilsētām, kur cilvēki brauc atpūsties, izklaidēties, baudīt okeāna viļņus, ķert kaifu sērfojot un uzkrāt kārtīgu D vitamīna devu, relaksējoties siltajos dienvidu saules staros un zvilnot baltajās pludmales smiltīs zem skaidri zilajām debesīm… Un pēc tā visa remdēt slāpes ar svaigi spiestu apelsīnu sulu un tad nodoties daudzveidīgās marokāņu virtuves izzināšanai, kas garšas kārpiņām liek dziedāt slavas dziesmas pavāriem. Citiem vārdiem sakot, te brauc kārtīgi uzdzīvot.

Tomēr laiski zvilnēt pludmales smiltīs un mērcēties okeānā šoreiz nav mūsu plānos. Šī ir mana pirmā reize Āfrikas kontinentā un es gribu redzēt maksimāli daudz. Ieceres ir lielas, vēlmju saraksts – garš, bet dienu skaits – kā allaž ierobežots. Mums ir viena nedēļa, lai no Marokas dienvidiem nokļūtu līdz pašiem ziemeļiem un iekāptu kuģī, kas mūs pārcels pāri Gibraltāra šaurumam un nogādās atpakaļ Eiropā. Pa vidu vēl jāpagūst nokļūt arī valsts austrumu pusē, jo savām acīm redzēt pasaules lielāko smilšu tuksnesi, Sahāru, ir viena no galvenajām šī brauciena prioritātēm. Vēl nezinām, kādi piedzīvojumi mūs gaida priekšā, bet jau sākumā ir skaidrs – šis nebūs parasts ceļojums.

Maroka_004

Esam nonākuši valstī, kas nevienu nespēj atstāt vienaldzīgu. Maroka ir absolūtu kontrastu zeme, kas aizrauj ar savu savdabību – krāšņa un krāsaina, bet vienlaikus arī pelēcīga un vienmuļa; daudzveidīga un bagātīga, bet tikpat arī dziļi nabadzīga; saullēktu, saulrietu košums un zilās debess dzidrums te skatāms iepretim putekļainajām ielām, ikdienišķajai netīrībai un šķietamai nevīžībai; saglabātais autentiskums, spēcīgās tradīcijas, islāma vērtības pastāv blakus arvien straujām ienākošajam Rietumu modernismam; dabas krāšņums un mošeju varenība, kam blakus piezemētība, vienkāršība un pieticība; nerimtīgā tirgus laukumu burzma un kņada – absolūts tuksneša miers un klusums; pilsētu pārapdzīvotība – milzīgu platību tukšums un izmirums.

Par Maroku ir dzirdēts daudz, bet realitāte jau allaž katram ir sava. Tāpēc nolemjam sākotnējos priekšstatus atstāt lidmašīnā un savu ceļojumu sākt kā tukši un atvērti trauki, gatavi smelties visu, ko šī zeme mums dos. Un ceram sajust Marokas īsto garšu, visu tās garšu pilno buķeti, pat tad, ja kāda no šīm garšām mums nepatiks.

Esam atvērti un gatavi uzzināt, izzināt, piedzīvot un izdzīvot šīs zemes kultūras daudzveidību, kontrastus, piedzīvot visplašāko emociju gammu un pataustīt monētas abas puses, jo bez melnā nav baltā, bez  nav jaņ un bez abiem nav pilnības. Pie reizes mēs sev arī atgādinām, ka ne vienmēr viss ir tā, kā izskatās no malas. Šī atziņa mums vēlāk noderēs – iedziļināšanās mainīs mūsu izpratni par daudzām lietām un liks pārvērtēt arī pašiem savas vērtības.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.