Uz www.jekaba.lv

Mans nejaušais pieskāriens Kubai: 3. daļa

Olita Jakovele, sajūtu un attiecību speciāliste
5 min. lasāmviela

Antīkie auto lielā daudzumā pulcējas arī Republikas laukumā, meklējot sev pasažierus, lai nopelnītu. Plaza de la Revolución ir viens no pasaulē lielākajiem pilsētu laukumiem, un kubiešiem tas ir ļoti nozīmīgs. Laukumā slejas Hose Martī memoriāls ar 109 metrus augstu skatu torni. Torņa pakājē atrodas 18 metrus augsta Hose Martī statuja, ko ieskauj sešas nelielas marmora kolonnas, kas simbolizē sešas Kubas provinces.

Dzejnieks-revolucionārs

Hose Martī ir dzejnieks, kura vārsmas zina ikviens kubietis. Viņa dzīve bija īsa, tomēr ļoti aktīva, radoša un dižu mērķu piepildīta. Literāts, dzejnieks, tulkotājs, žurnālists un izdevējs Hose Martī piedzima 1853. gadā Kubā spāņu ģimenē. Jau pusaudžu vecumā Martī kļuva par dedzīgu Kubas revolucionāro ideju atbalstītāju, kaislīgi atbalstot Kubas brīvību un atbrīvošanu no spāņu apspiedējiem. Diemžēl savā pirmajā kaujā 42 gadu vecumā Hose Martī gāja bojā, kļūdams par nacionālo varoni un revolūcijas simbolu. 

Viss kārtībā, Fidel

Pretējā laukumā pusē uz Iekšlietu ministrijas ēkas ir liela leģendārā argentīniešu revolucionāra Ernesto Če Gevaras sejas kontūra ar viņa saukli: “Hasta la Victoria, Siempre” (tulkojumā: “Līdz uzvarai, vienmēr”) un uz blakus esošās ēkas ir tāds pats revolucionāra Camilo Cienfuegos attēls ar “Vas bien, Fidel” (“Viss kārtībā, Fidel”).

Komunistiskās Kubas ilggadējais līderis Fidels Kastro šeit teica tautai savas kaismīgās uzrunas, kas esot ilgušas pat vairākas stundas, un tepat 2016. gada rudenī tauta atvadījās no sava 90 gadus vecā prezidenta, kurš vadīja Kubas Republiku gandrīz 50 gadus – no 1959. līdz 2008. gadam. Republikas laukums joprojām ir valsts politisko procesu simbols. Vēsturisko un kultūras vērtību dēļ 2010. gadā tas tika pasludināts par nacionālo pieminekli. Interesanti, ka Fidels Kastro ir aizliedzis sev par godu uzstādīt pieminekļus, nosaukt savā vārdā ielas, skolas vai citas iestādes, un šo viņa vēlmi Kubā respektē. 

Sāļie viļņi Malekonā

Malekonas krastmala ir vietējo iecienīta atpūtas vieta Havanā. Tā ir astoņus kilometrus gara promenāde, kas vijas gar pašu okeāna malu. Uz betona apmales, kas šķir no okeāna, sēž gan vietējie, gan tūristi. Tur tiek muzicēts, baudīts rums, skan kubiešu mūzika, čalas, smiekli – vakaros tur noteikti var sajust īsto Havanas atmosfēru un iegūt jaunus draugus. Ik pa laikam okeāna viļņi dzen jokus, apšļācot dzīvi baudošos ar sāļā ūdens vilni. Nākamajā apmeklējuma reizē es šo vietu gribētu izbaudīt rāmi un nesteidzīgi. Nu tā – romantiski un brīvi. 

Pasaku ainava

Apmēram 200 kilometrus rietumu virzienā no Havanas ir fantastiski skaistā Vinjalesas (Viñales) ieleja. Karaliskas palmas, lekni lauki, bet ainavai pa vidu īpatnējas formas kalni – mogoti. Mana draudzene nesen viesojās Kubā un pēc tam stāstīja, ka viņa šos skatus baudījusi saullēktā, esot zirga mugurā. Es spēju vien iztēloties tās sajūtas, ko pieredzēja viņa, tāpēc noteikti ceru uz atgriešanos Kubā, lai savas dzīves skaistāko brīžu krellēs ievirpinātu arī šo, man izpalikušo, mirkli. Ne velti Parque Nacional Viñales ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, jo tā patiešām ir viena no gleznainākajām vietām Kubā. Neparastie kalnu veidojumi, Organos kalnu grēda un leknie tabakas lauki padara ielejas ainavu neatkārtojamu, un prāts čukst, ka kaut ko tik skaistu var radīt tikai daba.

Slavenie cigāri

Šajā ielejā ir auglīga augsne, tur tiek audzēta tabaka, augļi un dārzeņi. Ceļotājiem Vinjalesas ielejā noteikti jāapmeklē tabakas plantācijas un cigāru ražotnes, jo no šīs ielejas plantācijām nāk slavenie Kubas cigāri. Ielejas iedzīvotāji audzē tabaku kopš seniem laikiem, tamdēļ tur ir labi saglabājušās tabakas kultūras tradīcijas. Nav noslēpums, ka cigāri ir Kubas slavenākais ražojums un tie atzīti par vieniem no labākajiem pasaulē. Sarkanā, auglīgā augsne, saules stāvoklis, staru leņķis un saulaino dienu skaits, kā arī nokrišņu daudzums šajā ielejā rada ideālus apstākļus augstākās kvalitātes tabakas audzēšanai. 

Mēs apciemojām tabakas fermu, kuras īpašnieks Benito ir tik harizmātiska personība, ka savaldzināja jau ar savu parādīšanos vien (vismaz sievietes). Cigāra tapšanas un cigāra baudīšanas procesu mums ierādīja viņa dēls, bet pats Benito vēlāk aicināja savā senajā dzimtas mājā uz kubiešu kafiju un rumu. Vienā brīdī šie dzērieni mazajā kafijas tasītē jau bija sajaukušies kopā, un nenoliegšu, ka kafija tad uzreiz tapa daudz garšīgāka.

Benito ğimenes saimniecībai ir muzeja statuss – vēsturiskajās ēkās neko nedrīkst mainīt. Turpat neliels garšvielu dārzs ar dažādiem augļu kokiem, visur tekalē mājputni, apkārt saimniecībai zaļo tabakas lauki, dzīve šajā skaistajā vietā rit lēnām un mierīgi. Mēs, pacienājušies ar mazu stiprās kafijas tasīti ar ruma “jumtiņu” un ievilkuši cigāru dūmus, galīgi nesteidzāmies atvadīties. 

Krāsainās klintis

Vēlāk turpat Vinjalesas ielejā pie krāsainajām El Mural de la Prehistoria klintīm nobaudījām gardos Piña Colada kokteiļus. 120 metrus garais gleznojums, ko 18 cilvēki zīmējuši četrus gadus, pa autobusa logu ir redzams jau pa gabalu. Gleznojums atrodas uz 617 metrus augstās klints, ideja par to māksliniekam Leovigildo González Morillo radās 1961. gadā. Šajā vietā noteikti ir vērts iegriezties, lai, lēni vērojot iespaidīgo klints gleznojumu, izdzertu garšas piesātinātu kokteili. Arī manas grupas ceļotāji atzina, ka tas bija garšīgākais Piña Colada brūvējums visa ceļojuma laikā. 

 

Vēlies iepazīt Centrālamerikas kolorītu? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.