Uz www.jekaba.lv

Mans nejaušais pieskāriens Kubai: 1. daļa

Olita Jakovele, sajūtu un attiecību speciāliste
5 min. lasāmviela

Mana nokļūšana Kubā ir apvīta ar savdabīgu mistikas noskaņu. Rudenī, liekot mājas lapā jaunās “Jēkaba Ceļojumu” programmas, aizdomājos, kurš pasaules virziens mani vilina. Parasti īpaši nesapņoju par ceļojumiem – ar lielu prieku pieņemu visas iespējas, kas man tiek sniegtas, un iemīlu katru galamērķi, kur esmu bijusi. Tā prātodama, iedomājos par divām vietām, kas kartē atrodas dažādās pusēs – Sahalīnu un Kuriļu salām Krievijas austrumu pusē un par Kubu otrā pasaules malā. Nodomāju un aizmirsu.

Nezinu, kas tas bija par maģisku brīdi, kurā palaidu savas domas Visumā, bet pēc dažām nedēļām direktors man uzticēja vadīt Sahalīnas ceļojumu nākamajā rudenī un burtiski dažas dienas pirms Ziemassvētkiem tiku arī pie Kubas ceļojuma. Kolēģe, kurai turp bija jādodas ar ceļotāju grupu, nopietni savainoja kāju, un kādam bija jāpārņem grupas vadīšanas pienākumi, tā nu es jau pēc divām dienām kopā ar desmit lieliskiem ceļotājiem biju ceļā uz Kubu.

Šajā rakstā es paudīšu savas ceļotāja sajūtas, te nebūs politiskās un ekonomiskās situācijas analīzes, nebūs sociālisma sistēmas kritizēšanas, komunisma nosodīšanas. Būs daži personiski stāsti un daudz mīlestības pret šo galamērķi. Rakstīšu par savām emocijām un savu priekšstatu – ceļotāji, kas Kubu apceļojuši citā veidā, piemēram, individuāli, iespējams, ir redzējuši un jutuši kaut ko pilnīgi citu.

Kuba ir ceļotāju iecienīts galamērķis. Antīkie auto, Havana ar krāsainajām ēkām, salsas ritmi, rums, kokteiļi, cigāri, Karību jūra, baltu smilšu pludmales un vienmēr siltie un saulainie laikapstākļi – tās ir asociācijas, ar kurām saistās Kuba. Un zināt, viss iepriekš nosauktais tur ir, un ir vēl vairāk – viesmīlīgi iedzīvotāji un uz ielām kūsājošs dzīvesprieks.

Cik stipri var iemīlēt Kubu 11 dienās? Ļoti ­– tik ļoti, lai sirsnīgi vēlētos to apciemot atkal.

Mūsu Kubas mamma

Mums Kubas lielākais, spilgtākais un siltākais iespaids bija mūsu vietēja gide – Loreta. Ātri vien mēs viņu iesaucām par Kubas mammu un izteicām vēlmi būt viņas ģimene – tik apčubināti, aprūpēti, apmīļoti mēs jutāmies viņas klātbūtnē. Kolorīta un dzīvespriecīga. Apetelīgi formīga. Tumšādaina. Krieviski runājoša. Šķiet, mēs visi ar viņu jutām savstarpēju saikni. Mēs kā ceļotāji ar lielu prieku tvērām visu, ko Loreta mums atklāja, un iemīlējām visu, ar ko Loreta kā kubiete lepojās. Mēs ar sapratni klausījāmies viņas personiskajos stāstos un neizteicām kritiku par sistēmu, kas vada viņas dzīvi. Mēs bijām tur ar visu savu būtību un skatījāmies uz Kubu Loretas acīm – mīlošām un pieņemošām.

Loreta teica, ka katru dienu jāprot dzīvot kā pēdējo. Un zināt? Tā nav mācība tūristiem, tas ir viņas dzīvesveids. Satiekot viņu, sirds katru dienu ietrīsējās priekā par tikšanos, un skaidrs ir viens – mēs varam vainot savā nogurumā, skumjās, nomāktībā valsti, politiku, ekonomisko situāciju, bet tās visas ir tikai dekorācijas, kas noslēpj mūs no sevis paša. Mēs nevaram izmainīt visu pasauli, bet varam to pieņemt un vienkārši mīlēt, un būt laimīgiem tur, kur esam. Savās domās es atgriežos Kubā, lai ar gaišu sajūtu nodotu visu, ko tur pieredzēju. 

Krāsainā Havana

Mani mīļākie ceļojumi ir saistīti ar došanos pie dabas, lielpilsētas nekad nav mani uzrunājušas, tāpēc kā lielu pārsteigumu pati sev atklāju, ka divu miljonu apdzīvotā Havana mani ir pilnībā savaldzinājusi. Vecpilsēta sastāv no skaistām, daudzkrāsainām spāņu koloniālā arhitektūras stila mājām, liela daļa ir atjaunotas, bet daļa – zaudējušas savu spozmi un gaida laiku, kad atkal varēs mirdzēt.

Šauras, bruģētas ieliņas, grandiozas baroka un neoklasicisma ēkas ļauj viegli iztēloties, kāda dzīve Kubā bija pirms 200 gadiem. Jā, un māju pagalmos skaisti un romantiski patio – iekšpagalmi, katrā no tiem gribējās piesēst un apturēt mirkli, malkojot kādu ruma kokteili vai baudot tasi kafijas. 

Ik pa brīdim uz ielām redzējām princešu kleitās ģērbušās tīņu vecuma meitenes ar fotogrāfu svītu apkārt. Kubā piecpadsmitā dzimšanas diena tiek atzīmēta īpaši svinīgi, meitenēm tiek iegādāts vai noīrēts princešu tērps (arī puiši mēdzot būt grezni saģērbti) un rīkotas greznas fotosesijas (turīgākās ģimenes atļaujas pat vairākus fotogrāfus vienlaikus). Vēlāk tiek rīkotas svinību vakariņas, tādas, kādas nu katras ģimenes rocība atļauj – bagātākas ģimenes īrē restorānus, pieticīgākas rīko svinības mājās. 

Greznā dzīve

Lai arī Havanas ielas pilnas ar smaidīgiem ļaudīm, brīžiem bija sajūta, ka laiks ir mazliet apstājies. Vēstures šarms joprojām sajūtams ne tikai vecpilsētas ielās, arī cietokšņos, katedrālēs, muzejos… Kā tipisku šīs sajūtas piemēru minēšu iespaidīgo viesnīcu National, kur piecdesmitajos gados mitinājās amerikāņi. Jā, tūristiska vieta, bet 50-to gadu atmosfēra tur ir tik klātesoša, ka gribas uzkrāsot spilgti sarkanas lūpas, uzvilkt kuplu kleitu, ieveidot matus ilgviļņos, aizkūpināt cigareti, sēdēt cigāru dūmu mākonī, satikt slavenības un baudīt bohēmas atmosfēru. Art Deco arhitektūras stila viesnīca savulaik ir uzņēmusi tādas slavenības kā Frenks Sinatra, Vinstons Čērčils, Ava Gārdnere, Ernests Hemingvejs un, protams, arī Sicīlijas mafiju.

20. gadsimta sākumā Havana bija iecienīts amerikāņu tūristu galamērķis. Šajā viesnīcā amerikāņi izklaidējās, spēlēja kazino, vārdu sakot, baudīja dzīvi, līdz 1959. gadā revolūcija gāza amerikāņu drauga Batistas režīmu un Kubā sākās jauns vēstures posms. Arī šobrīd viesnīcā National ir iespējams rezervēt naktsmītnes, un, kas zina, varbūt gadīsies, ka tev kaimiņos arī mitināsies kāda slavenība, jo arī Džonijs Deps, Roberts de Niro, Stīvens Spīlbergs u.c. pasaulslaveni cilvēki ir palikuši National viesnīcas apartamentos. 

Grandiozās viesnīcas kreisajā ēkas spārnā iekārtojies kabarē teātris. Parasti Havana savus viesus aicina uz slaveno Tropicana šovu, bet mēs izvēlējāmies palikt turpat centrā un National piedzīvot Cabaret Parisien šovu. Krāsaini tērpi, kvalitatīvi priekšnesumi un senatnīga atmosfēra bija labs papildinājums pilnīgai 50-to gadu gaisotnes izbaudīšanai. 

Vēlies iepazīt Centrālamerikas kolorītu? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.