Uz www.jekaba.lv

Latviešu stopētāju pāra atziņas, kas palīdzēs tev apceļot pasauli ar paceltu īkšķi

Laine Pērse, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Mūsu ceļš nu ir atvedis mūs mājās, bet vēl pirms mēneša mēs ar draugu braucām apkārt pasaulei. Ar stopiem. Savā 527 dienu ilgajā ceļojumā sapratām, ka stopēšana dažādās pasaules malās notiek atšķirīgi. Kad savu auto “balsošanas” pieredzi sākām ASV, ātri vien mūs pārņēma neziņa. Ilgi stāvējām ceļa malā, neviena auto neuzņemti, un domājām: “Ko nu?” Taču ar laiku mūsu pieredze auga un satraukums mazinājās. Nu pienācis brīdis savas zināšanas nodot tālāk!

ASV – meklē šoferus benzīntankos un tālbraucēju pieturvietās

ASV ir štati, kur stopēšana aizliegta ar likumu, tādēļ šajā milzīgajā valstī gluži nevarēs pacelt īkšķi lielceļa malā un smaidot gaidīt veiksmi. Būs jāmet malā iedzimtā kautrība un jāuzrunā potenciālie šoferi kur citur, piemēram, benzīntankos. Sarunas uzsākšanai vari jautāt, vai tevis izvēlētais iešanas virziens ir pareizs, un kāds noteikti atmaigs: “Kur tad ar kājām tik tālu sataisījies iet?” Iespējams, ka tiksi izsēdināts kādā no smago automašīnu pieturvietām – arī tā ir laba vieta, kur meklēt potenciālos ceļabiedrus. Vienīgi, tas jādara raiti, kamēr tevi nav ievērojuši stāvlaukuma apsargi. Īsi iepazīstini šoferi ar saviem plāniem, pasaki, ka neesi vietējais, esi laipns un pateicīgs. Viss izdosies!

Stopesana_002

Latīņamerika – demonstrē šoferiem savas spāņu valodas zināšanas

Latīņamerikā gan stāvēšana ceļa malā ar paceltu īkšķi un plakātu ar vēlamā galamērķa nosaukumu darbojas. Veiksmes procentu būtiski uzlabo spāņu valodas zināšanas, jo šoferi visbiežāk uzņem pasažierus ar mērķi aprunāties. Noteikti pastāsti, ka neesi no ASV – tā iemantosi labvēlīgāku attieksmi. Var gadīties braukt auto piekabēs un pat bagāžniekos. Dažkārt pietur pat autobusi un bezmaksas braucienu tad var sarunāt arī tajos. Nereti šoferi piedāvā maltīti vai pat naktsmājas. To, vai piekrist, lem pats, taču atceries, ka drošība vienmēr pirmajā vietā!

Spānija un Itālija – pievērs garāmbraucošo uzmanību īpaši aktīvi

Rietumeiropā stopēšana nemaz nav viegla. Ja bijušās Padomju Savienības valstīs un Austrumeiropā stopi strādā tikpat veiksmīgi kā pie mums, tad rietumos cilvēki ne īpaši izprot šādu pārvietošanās veidu. Tā nu tur, lai tevi ievērotu, jāpieliek lielākas pūles un ceļa malā ne tikai jāsmaida, bet arī jāvicina rokas vai pat jādejo. Vien jāuzmanās no policijas, jo Itālijā, piemēram, stopēšana uz lielceļiem un benzīntankos ir aizliegta.

Stopesana_006

Maroka – ej uz savu galamērķi un kāds noteikti paķers līdzi

Lai gan mums bija radies priekšstats, ka Marokā stopēšana nav izplatīta, tā šajā Āfrikas valstī darbojas pat ļoti labi! Taču ar izstieptu īkšķi ceļa malā nevienu neredzējām – vietējie garāmbraucošus auto apstādina, pamājot tiem ar rādītājpirkstu. Par braucienu gan pieņemts maksāt. Tā kā tas neietilpa mūsu plānos, izdomājām citu paņēmienu. Gājām vajadzīgajā virzienā kājām, uz somas uzsprauduši zīmi ar galamērķa nosaukumu. Un mašīnas tiešām stājās, galamērķi vienmēr sasniedzām. Brauciena noslēgumā šoferi bieži aicināja pie sevis mājās ēst arbūzu, tā esot sena tradīcija. Beigu beigās, lai arī cik gardi bija marokāņu arbūzi, pēc daudzajiem pārbraucieniem tos vairs nepavisam negribējām redzēt!

Stopesana_007

Kosova un bijusī Dienvidslāvija – esi īpaši modrs

Lai arī masveida tūrisms šajā Eiropas nostūrī nav izplatīts, vietējie labprāt izpalīdz ārzemju stopētājiem. Un, spītējot valodas barjerām, tie allaž gatavi parādīt ko dīvainu vai pat nelegālu. Šoferi, ko “nobalsojām” Kosovā un Albānijā, šajā ziņā bija īpaši. Gan tikām vesti “ekskursijā” uz nelegāliem džinsu šūšanas pagrabiem, gan piedalījāmies narkotiku dīlera auto izsekošanā. Nonākot šādās situācijās, galvenais ir saglabāt vēsu prātu un neizrādīt savu nepatiku agresīvā veidā – atrodi miermīlīgu iemeslu ātrākām atvadām un viss būs labi!

Moldova un Ukraina – uzreiz paskaidro, no kurienes esi

Angļu valodu šajā zemes nostūrī zina retais, tādēļ labāk runāt krieviski. Taču tas rada citu problēmu – neviens tevi neuzņems auto, ja domās, ka esi Krievijas pilsonis. Tādēļ uzreiz pēc sveiciena paskaidro, no kurienes esi, un veiksme tev uzsmaidīs!

Stopesana_004

Gruzija – ļaujies CEĻABIEDRU viesmīlībai

Gruzīnu viesmīlībai nav robežu un tādēļ stopēšana Gruzijā ir tīrā bauda! Bieži vien gruzīnu šoferi ārzemju viesiem no “Pribaltikas” piedāvās ne tikai vietu savā auto, bet arī savā mājā. Neatsakies! Par godu tev galdā tiks likti visi ēdiena krājumi un labākā vīna baloni, ko varēsi baudīt kopā ne tikai ar mājas saimniekiem, bet arī viņu radiem un kaimiņiem.

Kirgizstāna – pirms kāp mašīnā, vienojies par nosacījumiem

Kirgizstānā auto neaptur ar gaisā paceltu īkšķi, bet gan vienkārši ar izstieptu roku, dažreiz ar to pamājot. Par braucienu ir pieņemts maksāt, taču no tā iespējams izvairīties, ja laicīgi šoferim izskaidrosi, ka to nevari atļauties. Gadās gan arī tā, ka tobrīd auto durvis zibenīgi aizcērtas un aizmugurējie lukturi izgaist tālēs zilajās. Tad gaidi nākamo auto un mēģini vēlreiz.

Stopesana_005

Dienvidkoreja un Japāna – rēķinies ar nonākšanu autoostā

Esam dzirdējuši, ka dažiem šajās valstīs stopējas labi. Taču mūsu un daudzu citu ceļotāju pieredze liecina, ka vietējie, ieraudzījuši ceļa malā ārzemniekus, parasti nodomā, ka tie apmaldījušies un tūlīņpat aizved tos līdz tuvākajai autoostai. Ja nezini valodu, būs grūti izskaidrot, ka gribi tikt kur tālāk. Bet var jau ceļot arī no autoostas līdz autoostai. Sanāk mazliet ilgāk, bet ar piedzīvojumiem!

Visur – vistālāk var tikt ar pieticību un pateicību!

Bieži esam jautājuši šoferīšiem, kāpēc viņi uzņem stopētājus un kāpēc uzņēmuši tieši mūs. Visbiežākās atbildes – plašs smaids un gaišs apģērbs, tie radot laipnības un tīrības sajūtu. Savukārt lielas mugursomas liecinot par to, ka stopētājs ceļo un viņa galvenais mērķis ir tikt uz priekšu. Pieticība un pateicība. Un saruna. Tās aizvedīs turp, kur vēlies!

Stopēšana ir labs pārvietošanās veids. Ja darīsi to ar skaidru prātu un atvērtu sirdi, satiksi apbrīnojamas personības, redzēsi vietas, ko citādi nebūtu iedomājies apmeklēt, iepazīsi neparastākās tradīcijas un izpratīsi valsti un tautu no pavisam cita skatu punkta – kā īsts ceļotājs!

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.