Uz www.jekaba.lv

Kambodžas piedzīvojums: 3. diena

Zanda Zariņa, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Šo rītu sākam vēl tumsā, jo saules lēktu sagaidīsim nekur citur kā Angkoras tempļu kompleksā, kas ir Kambodžas apmeklētākais tūrisma objekts, un ne velti – tā varenība nav vārdos izstāstāma, tas ir jāredz pašam! Lai gan kompleksu ik dienu apmeklē apmēram 12 tūkst. cilvēku, tā platība ir tik plaša, ka pārblīvētības sajūta nerodas.

Kambodza_03

Kambodza_02

Ar apbrīnu vērojam 12. gadsimtā radītās svētnīcas un prātojam, kā ko tādu, kas būtu izaicinājums pat mūsdienu tehnikai, iespējams uzbūvēt ar rokām. Mirkli vēlāk rodam atbildi – ceļot tempļus, akmeņu pārvietošanai izmantoti ziloņi, bet akmeņi pieslīpēti, lai tie perfekti savienotos ar speciālu no kokiem būvētu ierīci, ko varam izmēģināt arī mēs. Un tiešām – akmeni, kura pacelšanai, šķiet, vajadzētu vairākus spēcīgus vīrus, es viegli iekustinu ar vienu roku!

Otra lieta, ko es apbrīnoju, ir stāsti, kas kā gleznas iekalti tempļu akmens sienās. Šķiet, katrai vissmalkākajai detaļai te ir izskaidrojums un pamatojums. Un šo detaļu te ir bezgalīgi daudz! Man atliek tikai prātot, cik daudz laika un pūļu šie iespaidīgie mākslas darbi prasījuši. Piemēram, Bayon templi, kas man patīk visvairāk, rotā 216 uz torņiem un sienām izvietotas sejas. Lai gan daļa no tām kara un laika ietekmē nodrupusi, sejām tik un tā joprojām ir dažādas grimases un pat skatieni. Sirreāla sajūta, ka templis ir savā ziņā dzīvs un šīs sejas, neskatoties uz visu, ko piedzīvojušas, joprojām smaida!

Kambodza_04

Kambodza_05

Otrs templis, kas visvairāk pārsteidz, ir Ta Prohm, ko, iespējams, daži atceras no filmas “Lara Krofta: Kapeņu izlaupītāja” ar Andželīnu Džoliju. Lai gan es filmu neesmu redzējusi, mani apbur dabas un tempļa saplūšana. Milzīgās koku saknes templim piekļāvušās tik cieši, ka tie ir kā viens vesels un patiesībā nemaz atsevišķi vairs nespētu pastāvēt. Ja kokus nocirstu, tad arī templis sabruktu, tāpēc saknes tiek speciāli stutētas ar balstiem, lai visa konstrukcija turētos kopā.

Kambodza_11

Kambodza_12

Skumji redzēt kara un cilvēku neizdarības atstātās sekas – cik daudz tempļu ir sagrauti, statujām nolaupītas galvas. Ar dažādu valstu atbalstu tempļos pastāvīgi rit rekonstrukcijas un atjaunošanas darbi.

Kambodza_06

Kambodza_07

Kambodza_09

Lai vai kā, domāju, šīs vietas apmeklējums neatstāj vienaldzīgu nevienu. Neskatoties uz to, ka karstums ir neciešams un brīžiem apsveram domu ar visām drēbēm izpeldēties kādā no karaļa baseiniem, kur tas reiz veldzējies ar savām konkubīnēm, visi esam priecīgi un gandarīti. Jo sevišķi, kad tiekam pie vēsiem dzērieniem un jumta ēnas virs galvas.

Kambodza_10

Pēcpusdienā turpinām ceļojumu uz Kambodžas galvaspilsētu, tas izvēršas diezgan lustīgs. Līdzi paņemtie dzērieni lēnām visus iekustina kopīgām dziesmām, kam visbiežāk gan zinām tikai piedziedājumus. Pa ceļam gribam piestāt vietā, kas slavena ar tarantulu audzēšanu un arī ēšanu, bet sanāk zīmju komunikācijas kļūda ar autobusa šoferi, kā rezultātā tiekam pie vakariņām apšaubāmā ceļmalas ēstuvē. Ņemot vērā manas bailes no zirnekļiem, manas sajūtas šajā sakarā ir dalītas – gan priecājos, gan bēdājos, jo biju apņēmības pilna ieskatīties savām bailēm acīs. Nekas, citreiz!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.