Uz www.jekaba.lv

Kambodžas piedzīvojums: 1. un 2. diena

Zanda Zariņa, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Kambodžas piedzīvojums sākas ar piedzīvojumu vakaru Bangkokā. Tur viss, kā ierasts – gardi un asi tajiešu ēdieni, auksti aliņi, svaigi augļu kokteiļi, kaulēšanās ar tirgotājiem par kādu jaunu, vasarīgu apģērba gabalu, labas un lētas masāžas no lidojuma nogurušajām kājām un tveice visas nakts garumā.

Drosmīgākie nogaršo arī eļļā ceptus tārpiņus, kukainīšus un skorpionu. Daži krīt tuk-tuku vadītāju ķetnās un dodas uz ping-pong šovu, citi vienkārši izmet loku pa mūžam mutuļojošo Khao San Road, kur bāri sacenšas savā starpā, kuram skaļāka mūzika, lielāki kokteiļu spaiņi (jā, es nepārteicos – spaiņi!) un vairāk dejotāju uz galdiem.

Nākamajā dienā, neskatoties uz iepriekšējās nakts piedzīvojumiem, rītu sākam laicīgi, jo mums jādodas tālāk. Lidojums uz Siem Reap, robežkontroles pārbaude vietējo gaumē, un esam klāt. Ko nozīmē pārbaude kambodžiešu gaumē? To, ka jau lidmašīnā aizpildīšanai tiek izdalītas četras dažādas lapeles ar gandrīz identisku informāciju (parasti ir ne vairāk kā divas) un tad tās kopā ar naudu jānodod 10 robežsargu rokās – katram no tiem viņa pienākums šķiet vissvarīgākais. Kad pases nonāk pie pēdējā no 10, viņš lauzītā valodā mēģina izburtot iebraucēju vārdus un pūlis ap viņu stāvošo ārzemnieku cenšas tos atpazīt. Ja tev izdodas atpazīt savējo, apsveicu, esi ticis pie Kambodžas vīzas! Vēl tikai jānodod pirkstu nospiedumi un procedūra ir pabeigta.

Iekārtojamies viesnīcā, turpat ceļmalas ēstuvē zīmju valodā pasūtam ko ēdamu un, ja paveicas, saņemam, ko bijām pasūtījuši. Man šoreiz veicas – tieku pie saviem iemīļotajiem fresh spring rolls, kas nav, kā pie mums ierasts, eļļā cepti, bet svaigi, ietīti rīsu miltu plāksnēs. Iesaku pamēģināt, ja kādreiz esat šajā galā!

Ātri iekožam un laižam uz Tonle Sap ezeru, kas ir lielākais ezers Dienvidaustrumāzijā. Šobrīd gan tas ir trīs reizes mazāks nekā lietus sezonas beigās. Tas ir apbrīnojami, cik ļoti mainās ūdens līmenis! Lietus sezonā tas ir par 14 metriem augstāks nekā sausajā sezonā. Lai gan šobrīd ezerā ir gaužām maz ūdens, turklāt tas kopā ar dubļiem sakūlies galīgi brūns, dzīve uz ezera nekad neapstājas.

JC_Kambodza_02

Mēs braucam ar laiviņu pa kanālu, cenšoties neiestrēgt kādā seklākā vietā, vērojam makšķernieku rosību un mēģinām iztēloties, ka pilnīgi viss apkārt redzamais pēc 6 mēnešiem būs zem ūdens. To tā pa īstam ļauj saprast tikai kanāla krastā esošās ceļa zīmes, kas sniedzas augstu virs koku galotnēm. Jā, arī koki būs zem ūdens, varbūt tik kādam garākam galotnīte paliks virspusē.

JC_Kambodza_03

JC_Kambodza_04

JC_Kambodza_05

Uz ezera ir viss – mājas, veikali, skolas, ēstuves. Vienā no ēstuvēm blakus krokodilu audzētavai piestājam arī mēs. Vietējie mierina mūsu izbijušās meitenes, ka ezerā krokodilu vairs neesot. Agrāk gan esot bijuši, bet, kopš krokodilāda kļuvusi vērtīga, tie visi nomedīti. Drosmīgākie no grupas, tajā skaitā arī es, iemēģina dzīvas čūskas “kaklarotu”. Ja godīgi, biju domājusi, ka būs kaut kāda baiļu sajūta, bet nekā – ir pat tīri patīkami sajust čūsku kustamies uz maniem pleciem.

JC_Kambodza_06

Atpakaļ ceļā vēl piestājam kādā miestiņā, kas šobrīd ir uz sauszemes, bet lietus sezonā būs zem ūdens. Apkārt valda netīrība un nabadzība, bet cilvēki izskatās ar dzīvi apmierināti. Sandra paņēmusi līdzi kārumus, ar ko pacienāt bērnus. Acumirklī ap viņu sarodas prāvs bariņš ar maziem kārumniekiem, kam pacietīga gaidīšana nav mācīta, drīzāk tiem dzīves skola ir iemācījusi nepārtraukti cīnīties par savu vietu. Bērni lec Sandrai virsū kā mazi pērtiķēni, kas ieraudzījuši banānu.

JC_Kambodza_08

Staigājot pa ciematu, es, kā ierasts, fotografēju un mana sirds kūst, kad viena no mazajām meitenītēm paņem saplīsuša magnetafona detaļu un izliekas, ka tas ir viņas fotoaparāts. Šajā ciematiņā ir daudz šādu patiesu, smeldzīgu un aizkustinošu ainu, kas, šķiet, mums visiem brauciena laikā atpakaļ uz viesnīcu liek aizdomāties.

JC_Kambodza_09

JC_Kambodza_12

JC_Kambodza_10

JC_Kambodza_11

Diena noslēdzas ar vakara pastaigu pa Siem Reap, vakariņām un tirgus apmeklējumu.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.