Uz www.jekaba.lv

Kā kaulēties ar viltīgajiem turku tirgotājiem?

Diāna Krampe, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Ar ko tev asociējas Turcija? Man – ar uzbāzīgiem tirgoņiem! Turki ir īsta tirgotāju tauta, kam tirgošanās un kaulēšanās rit asinīs. Mums, ziemeļniekiem, sastopoties ar šo intensīvo pirkšanas un pārdošanas kultūru aci pret aci, ne reti nākas izjust spēcīgu kultūršoku. Daži apmulst, daži ir nokaitināti, vēl citi – ar galvu metas iekšā tirgošanās spēlē, līdz galam nepārzinot tās nosacījumus.

Protams, var visiem uzmācīgajiem un viltīgajiem turku tirgoņiem vienkārši mest līkumu. Taču Turcijā patiesi ir, ko pirkt! Sultāna pils cienīgi paklāji, smalki keramikas izstrādājumi, kvalitatīvi audumi, greznas rotaslietas, pasakaini saldumi… tā varētu turpināt vēl ilgi. Turklāt iepirkšanās Turcijā pati par sevi ir azartiska pieredze!

Tādēļ apkopoju dažus vienkāršus likumus, kas ceļotājiem palīdzēs Turcijā iepirkties pārdomāti un izdevīgi.

Turcija_02

1. Zini, ko vēlies

Lai nekristu kārdinājumā iegādāties visu pēc kārtas, ir noderīgi pirms paredzētā brauciena veltīt laiku, lai internetā izpētītu, ko ir vērts iegādāties Turcijā, kur to iespējams iegādāties, un noskaidrotu šīm precēm aptuveno cenu amplitūdu. Šim mērķim lieti noder dažādi ceļotāju forumi.

2. Dodies uz tirgu vai kādu konkrētu tirdzniecības rajonu

Turcijā ir pieņemts, ka konkrētu preču tirgotāji pulcējas viens otram blakus noteiktās tirdzniecības vietās vai rajonos. Piemēram, lielākā daļa paklāju veikalu atradīsies viens otram blakus uz kādas konkrētas ielas, tirgū visi čību pārdevēji būs sakoncentrējušies vienkopus utt. Pircējiem tas ir ļoti ērti un veicina tirgotāju savstarpējo konkurenci, tādēļ labākos piedāvājumus iespējams saņemt tieši šādās vietās, jo arī pārdevēji saprot – ja pircēju neapmierina piedāvātā cena, viņš var doties pie nākamā tirgotāja turpat blakus.

3. Iepērcies agrā priekšpusdienā

Lielākā daļa tirgotāju nav pašu bodīšu īpašnieki, bet gan algoti pārdevēji, kam ir noteikti tirdzniecības mērķi. Parasti īpašnieki nosaka minimālo darījumu skaitu dienā, kas pārdevējam jāsasniedz, lai saņemtu algu. Savukārt alga tiek rēķināta kā procents no pārdotās preču kopsummas. Līdz ar to dienas sākumā pārdevēji ir ieinteresēti vienkārši pārdot pietiekami daudz mantu un ir pielaidīgāki ar to cenu. Vislabākais laiks veikalu un tirgus apmeklējumam ir ap plkst. 11.00-13.00.

4. Neizpaud savu ieinteresētību

Kad esi veikalā vai kādā preču stendā, nedodies uzreiz pie preces, kas tevi interesē visvairāk. Radi pārdevējam sajūtu, ka vēlies tikai apskatīt viņa piedāvājumu un nemeklē ko konkrētu. Tikai tad, kad esi kādu brīdi aplūkojis dažādas preces, jautā, cik maksā tas, ko esi iekārojis.

5. Liec tirgotājam izteikt cenas piedāvājumu

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka ieguvējs ir tas, kas pirmais nosauc cenu, šis likums galīgi nedarbojas Turcijā. Lielākoties tirgotāji mēģinās no tevis izvilināt cenu, ko esi gatavs maksāt. Klasiski tiek jautāts, cik vērta tavuprāt ir konkrētā prece. Tikko to būsi pateicis, vairs nevarēsi cerēt preci iegādāties lētāk par nosaukto cenu. Tādēļ esi pacietīgs un liec sākumcenu nosaukt pašam tirgonim. Tikko tas izdarīts, mierīgi noliec preci atpakaļ un pagriezies, lai dotos prom. Ja tirgotājs ir ieinteresēts preci pārdot, viņš nekavējoties izteiks tev jaunu cenas piedāvājumu un jūs varēsiet sākt kaulēties.

6. Neatsaki piedāvājumam iedzert tēju

Ne reti tirgotājs pēc kaulēšanās rituāla uzsākšanas aicinās tevi klusākā veikala stūrīti iedzert tēju. Viens no iemesliem šādai rīcībai ir tas, ka pārdevējs nevēlas, lai jūsu sarunu un kaulēšanos dzirdētu citi pircēji. Otrs iemesls – viņš centīsies tevi iežēlināt ar kādu personīgu stāstu par to, kādēļ nauda viņam ir ļoti nepieciešama. Noklausies stāstu, taču nepiekāpies un gaidi zemākas cenas piedāvājumus.

7. Esi laipns un cieņpilns

Dusmas, sašutums un lamāšanās nav laba kaulēšanās stratēģija. Esi laipns, cieņpilns un smaidīgs. Tas motivēs pārdevēju būt tieši tādam pašam. Neuztver kaulēšanos personīgi. Atceries, ka tā ir tikai spēle un miers ir tavs labākais sabiedrotais! Labāk ir laicīgi aiziet no nepatīkama pārdevēja un palikt tukšām rokām, nekā nopirkt mantu, kas vēlāk allaž asociēsies ar nepatīkamu kaulēšanās pieredzi.

8. Paņem līdzi sabiedroto

Visbeidzot, ja iespējams, dodies iepirkties ar kādu pārī – tad jūs varēsiet piekopt “labais policists un sliktais policists” stratēģiju. Proti, tu varēsi atklāti izrādīt savu interesi par kādu preci, kamēr tavs sabiedrotais pārspīlēti tevi no tās atrunās. Šī stratēģija liks pārdevējam sacensties ar tavu biedru un kaulēšanās virzīsies uz priekšu raitāk.

Izmantojot šos likumus, ārzemnieki Turcijā parasti var cerēt nokaulēt ap 30-50% no tirgotāja sākotnēji nosauktās cenas. Protams, kādreiz atlaide var būt mazāka, citreiz – lielāka. Galvenais ir izbaudīt arī pašu iepirkšanās procesu!

Turcija_03

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.