Uz www.jekaba.lv

Kā ceļojumu ar mazu bērnu padarīt par iespējamo misiju – 10 iedvesmojoši padomi

Diāna Krampe, ceļotāja
9 min. lasāmviela

Vēl šobaltdien atceros, kā ar vīru ģimenei un draugiem paziņojām, ka “esam stāvoklī”. Vairumā gadījumu apkārtējo priekam un apsveikumiem sekoja arī tāda kā līdzjūtība. “Nu, jā,” domīgi teica viņi, “tagad gan jums ceļošanai būs jāmet miers…” Toreiz mēs, aizrautīgi ceļotāji ar stāžu, saprotoši mājām ar galvām un šim apgalvojumam piekritām, taču klusībā pie sevis tik un tā kaldinājām pavisam citus plānus.

Pēc pāris mēnešiem mūsu Katei apritēs divi apaļi gadi. Savā mūžā viņa ir paviesojusies piecās valstīs un 10 reizes lidojusi ar lidmašīnu. Lai gan tas ir tieši par piecām valstīm un 10 lidojumiem vairāk nekā mēs ar vīru bijām piedzīvojuši līdz pat savai pilngadībai, mēs neuzskatām, ka tas ir daudz. Taču draugi un paziņas jau ir steiguši mūs iecelt teju vai ekspertu statusā par visu, kas saistīts ar ceļošanu ar bērnu, un tas ir iedvesmojis mani dalīties ar mūsu pieredzi. Īpaši ceru, ka šis raksts iedrošinās ceļot tos, kuru ģimenē nesen ienācis pirmais bērns, un tos, kas domā, ka ceļot kopā ar mazajām atvasēm ir teju neiespējamā misija. Pamēģiniet un jūsu bērns jūs noteikti pārsteigs!

1. Nebūvējiet sapņu pilis

Sākšu ar pašu svarīgāko. Galvenā veiksmes atslēga, ceļojot ar bērnu, manuprāt, ir nesacerēties uz ko tādu, kas nemaz nav iespējams – proti, nedomājiet, ka nekas nav mainījies. Ceļošana ar bērnu noteikti atšķirsies no tās, kādu būsiet piedzīvojuši iepriekš, par to vispār nešaubieties! Esiet reālistiski savās gaidās – bieži vien bērna intereses jums nāksies likt pirmajā vietā un tas nozīmēs lēnāku pārvietošanās tempu, kā arī ietekmēs galamērķa, maršruta, naktsmītņu, ēstuvju, apskates vietu un aktivitāšu izvēli. Tikko būsiet sapratuši un pieņēmuši, ka ceļojums ar bērnu būs citāds (bet tādēļ nebūt ne sliktāks), puse no veiksmes jau būs jūsu kabatā!

Celojums_kopa_ar_bernu_003

 2. Sāciet ar ko vienkāršu

Savos pirmajos ceļojumos ar bērnu dodieties uz vietām, kas jums šķiet drošas un pazīstamas – tā jūs iegūsiet pārliecību par savām spējām un attīstīsiet savas iemaņas ceļot kopā ar bērnu. Pirmoreiz kopā ar Kati ārzemju izbraucienā devāmies pie draugiem Norvēģijā. Tas bija tāds kā testa brauciens – varējām saprast, kā ceļošana ar bērni izskatās praktiski, un pēc tam sadūšojāmies arī uz tālākiem galamērķiem. Diviem nākamajiem braucieniem izvēlējāmies valstis, kurās paši bijām bijuši jau iepriekš. Sākām ar Eiropu – divas nedēļas pavadījām Spānijā – un šoziem turpinājām ar Taizemi, kas, lai arī gana eksotiska, bija pazīstama no ceļojuma pirms astoņiem gadiem. Tas, ka galamērķi nebija mums galīgi sveši, aiztaupīja liekas raizes un satraukumu.

Bilde no mūsu pirmā kopīgā brauciena uz Norvēģiju
Bilde no mūsu pirmā kopīgā brauciena uz Norvēģiju

3. Savlaicīgi plānojiet ceļojuma praktiskos aspektus

Ja iepriekš, gluži kā mēs ar vīru, bijāt pieraduši daudzus ar ceļojumu saistītus jautājumus risināt jau uz vietas – piemēram, izvēlēties naktsmītni, apskatot vairākus variantus klātienē, tad ar bērnu šāds scenārijs var radīt vien nevajadzīgu stresu. Meklēt naktsmītni vai ēstuvi ar no saguruma vai bada raudošu bērnu uz rokām galīgi nav jautri, ticiet man uz vārda. Tāpat pārjautājiet par bērnu gultiņu pieejamību rezervētajās naktsmītnēs un autokrēsliņu esamību auto īres kantoros. Kad Taizemē ieradāmies savā paradīzes salas viesnīcā, atklājās, ka bērnu gultiņu viņiem nav (lai arī īpaši to bijām pieteikuši rezervācijas brīdī), un Katei nācās gulēt uz matracīša uz grīdas. Nebūtu jau nekas traks, ja vien vienā no naktīm bērnu nebūtu sakodušas skudras… kaitējums, protams, tikai vizuāls, bet arī to būtu gribējies aiztaupīt. No personīgās pieredzes esam secinājuši, ka, ceļojot ar mazu bērnu, lietderīgāk ir īrēt dzīvokļus vai apartamentus, jo tad pieejama virtuve un atsevišķa telpa gulēšanai (kamēr bērns guļ, vecāki vēl var dzīvoties pa virtuvi).

4. Parūpējieties par bērna pārvietošanos

Ja jūsu atvase vēl nav izaugusi līdz vecumam, kad patstāvīgi spēj (un vēlas) mērot pietiekami garus ceļa gabalus, parūpējieties par pārvietošanās palīglīdzekļiem. Otrajā reizē, kad ar Kati devos uz Norvēģiju, paļāvos uz lidostās atrodamajiem bērnu ratiem, jo iepriekšējā braucienā tie gan Rīgā, gan otrā pusē bija pieejami kuplā skaitā. Rezultātā dabūju savu “mazo” 12 kg laimi staipīt pa lidostām uz vienas rokas (ar otru bija jāvelk čemodāns), jo ratu nebija ne turpceļā, ne atpakaļ. Nākamajās reizēs vairs tā neriskējām un ar saviem ratiem devāmies līdz pat lidmašīnai, kur tos pie iekāpšanas atdevām apkalpes personālam (ratu nodošana bagāžā ir bez maksas). Tāpat ņemiet vērā, ka ne visur rati būs piemērotākais risinājums. Piemēram, Bangkokā gājēju celiņu apmales ir tik kosmiski augstas, ka braukt ar ratiem tur ir vienkārši murgs! Bijām ļoti priecīgi par līdzpaņemto slingu, tikpat labi būtu noderējusi arī ergosoma.

Celojums_kopa_ar_bernu_007
Slings mums noderēja vietās, kur pārvietošanās ar ratiem bija neiespējama.

5. Visur un vienmēr turiet rezervē ko ēdamu

Kā jau minēju, šajā pasaulē maz ir tādu lietu, kas būtu trakākas par izsalkušu bērnu. Zinot to, ceļojot pie rokas vienmēr ir jābūt kam ēdamam un dzeramam. Mēs allaž cenšamies nodrošināties ar dažāda veida “pirkstiņuzkodām” un izsalkuma pazīmju gadījumā piedāvājam tos veselīguma secībā – vispirms gabaliņos sagrieztus dārzeņus (burkānus, papriku, gurķus), tad augļus (ābolus, vīnogas, banānus), jogurtu, biezenīšus paciņās un tad, visbeidzot, arī kādus pilngraudu cepumus. Ir gadījies, ka kastīte ar vīnogām pirms tam ļoti niķīgu bērnu ir spējusi nodarbināt kādu pusstundu (kas “lidmašīnas minūtēs” ir ļoti daudz!) Našķošanās lidmašīnā ir vērtīga arī no cita viedokļa – lidmašīnas pacelšanās un nosēšanās laikā košļāšana un rīšana palīdz izvairīties no ausu “aizkrišanas”.

Celojums_kopa_ar_bernu_005

6. Lidmašīnā izvēlieties sēdēt rindas malā

Iepriekš bijām pieraduši lidmašīnā izvēlēties sev sēdvietu pie loga, taču ar kustēties gribošu bērnu krēsli pie ejas izrādījās piemērotāki. Lielajās lidmašīnās ar trim sēdekļu rindām vislabākā izvēlē ir vidējās rindas malējie sēdekļi, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka blakussēdētāji var piecelties un doties savās darīšanās pa otru pusi. Lidojot uz Taizemi, sēdējām sānu rindas malā, tādējādi pie loga “iespundējot” kādu turku pasažieri, kas visa lidojuma laikā tā arī nesadūšojās palūgt mūs viņu izlaist (jo man uz rokām gulēja Kate) un vienā brīdī vienkārši sāka atteikties no stjuartes piedāvātajiem dzērieniem… Jutāmies neērti.

7. Izmantojiet izdevību bērnam līdz divu gadu vecumam LIDOT bez maksas

Atzīšos, fakts, ka bērniem līdz divu gadu vecumam lidošana ir teju bez maksas (jāmaksā vien fiksēta nodeva), bija pēdējais piliens, kāpēc saņēmāmies ar Kati doties uz tik tālu valsti kā Taizeme. Vienkārši apjautām, ka pusgadu vēlāk, kad par Kates lidošanu būs jāmaksā tikpat, cik par pieaugušo, šāds ceļojums no finansiālā aspekta izskatīsies jau mazāk pievilcīgs. Protams, bezmaksas lidošana nozīmē, ka bērnam lidmašīnā netiek iedalīta atsevišķa sēdvieta un lielākā daļa laika jāpavada vecākiem klēpī, taču milzu neērtības mums tas nesagādāja (vismaz ne tādas, lai gribētos maksāt par atsevišķu sēdvietu).

Celojums_kopa_ar_bernu_002

8. Paredziet laiku bērnu izklaidēm

Vēl viena svarīga atziņa, ko šo pāris gadu laikā esam guvuši par savu bērnu – nav svarīgi, kur esam, ir svarīgi, lai būtu interesanti! Teikšu, ka ar pavisam mazu bērnu ceļot, manuprāt, ir pat vieglāk nekā ar pāris gadus vecu, jo līdz ar bērna vecumu aug arī prasības. Kad Kate bija nepilnu gadu veca, viņai lidmašīnā nebija vajadzīga kāda īpaša izklaide, pietika ar apkārtējo uzmanību un lidsabiedrības reklāmas žurnāla izšķirstīšanu (un reizēm arī ieplēšanu). Gadu vēlāk tik viegli vairs nevarējām tikt cauri, bija jāparūpējas par dažādiem izklaides līdzekļiem – zīmuļiem un papīru, planšeti, lielajām mūzikas ausīm. (Mūzika ausīs viņai patika pat labāk par multenēm lidmašīnas TV ekrānā, bet tā varētu būt mūsu bērna individuālā īpatnība.) Taču “interesantuma” nodrošināšana attiecas ne tikai uz pārlidojumiem, ikdienā tā ir vēl aktuālāka. Dienas gaitā ir vērts ieplānot vairākus brīžus, kad bērns var brīvi izskrieties parkā, sēdēt smiltīs un spēlēties ar gliemežvākiem pludmalē, izlocīt kājas kādā spēļu laukumā un satikt tur savus vienaudžus. Patiesībā, atklājām, ka ceļojumos dažādas bērniem aktuālas izklaides slēpjas ik uz stūra – galvenais ir tās atpazīt un paredzēt tām laiku!

Celojums_kopa_ar_bernu_004

9. Esiet atvērti komunikācijai AR VIETĒJIEM

Jautājums nav, vai tas notiks, bet gan – kad un kā. Maza bērna klātbūtne ceļojumos noteikti pavērs jaunas komunikācijas iespējas. Bērns ir kā magnēts, kas piesaista vietējo uzmanību un kalpo par iemeslu draudzīgām sarunām, jo bērni un mīlestība uz tiem ir universāla vērtība, ko saprot jebkurā pasaules malā. Un, ja saruna tomēr nesanāks, tad mazais ceļotājs vismaz izvilinās pāris sirsnīgu smaidu jūsu virzienā. Visās ar Kati apmeklētajās valstīs tikām uzrunāti biežāk nekā iepriekš, ceļojot divatā. Daži vēlējās vienkārši parunāties, uzzināt, no kurienes esam un cik veca ir mūsu meita. Citi gāja soli tālāk un ķērās pie bērna izklaidēšanas, spēlējot paslēpes vai rādot multenes savā telefonā. Bangkokā, kamēr pie viena no lielveikaliem gaidījām savu paziņu, Kate “iepazinās” ar vietējo puiku, kas bija tikai divas dienas vecāks par viņu pašu. Zēna mamma ar lielāko prieku Kati “adoptēja” un pusstundu visādi izklaidēja. Visās apmeklētajās valstīs bijām patīkami pārsteigti arī par to, cik izpalīdzīgi ir apkārtējie – parasti paši bez īpaša uzaicinājuma piesakās palīdzēt uznest ratus pa kāpnēm, pietur durvis un palaiž pa priekšu.

10. Nosakiet kopā būšanu kā ceļojuma prioritāti

Ceļojumi gluži kā mēs paši mēdz būt dažādi. Vienam mērķis būs apskatīt populārākos tūrisma objektus, citam – doties pārgājienos, trešajam – atpūsties pludmalē. Taču ceļojumi ar bērnu ir īpaši. Manuprāt, tajos kā visu mērķu virsmērķim ir jābūt vienam – patīkamai laika pavadīšanai kopā. Brīdī, kad sapratām, ka tā ir mūsu prioritāte, viss pārējais nostājās savās vietās. Nebija vairs spiediena, ka “tik daudz kas jāpaspēj”, jo galvenais, kas bija “jāpaspēj”, bija pavadīt laiku kopā. Un bērns bija mierīgs, jo juta, ka tādi esam mēs. Mūsu pieredze, ceļojot ar meitu, apstiprināja arī to, par ko bijām lasījuši iepriekš – ka nonākšana jaunā vidē, mainīgie apstākļi un ar abiem vecākiem kopā pavadītais laiks veicina milzu lēcienu bērnu attīstībā. Spānijā Kate ļoti strauji pietuvojās savu pirmo patstāvīgo soļu speršanai, Taizemē – pēkšņi sāka ļoti daudz runāt. Tas vēlreiz apliecina to, ka kopā pavadītam laikam ir brīnumains spēks – tādēļ vien ir vērts sapakot somas un doties nelielā piedzīvojumā, visiem kopā!

Bilde no nesenā brauciena uz Sāremā salu Igaunijā.
Bilde no nesenā brauciena uz Sāremā salu Igaunijā.

Vēlies doties ceļojumā kopā ar bērnu? “Jēkaba Ceļojumi” piedāvā dažādus ģimenēm draudzīgus galamērķus!

 

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.