Uz www.jekaba.lv

Dots devējam atdodas jeb mulsinošais dzeramnaudas jautājums

Jēkaba Ceļojumi
2 min. lasāmviela

Kas tas ir? Tas ir izplatīts visā pasaulē. Viena no retajām valstīm, kur par to var apvainoties, ir Japāna. Visur citur visi par to ir priecīgi. ASV to iekļauj jau rēķinā. Citur to prasa atsevišķi. Kas tas ir?

Ja Tu atbildēji, ka tā ir dzeramnauda, tad Tavs minējums ir pareizs!

Lai arī tā ir izplatīta visā pasaulē, dzeramnaudas došanas jautājums ceļošanas un viesmīlības nozarē joprojām daudziem ir mulsinošs. Maksāt vai nemaksāt? Un, ja maksāt, tad cik daudz? Lūk, daži fakti un skaidrojumi, kas palīdzēs Tev pieņemt pareizo lēmumu.

  • Ceļojuma aģentūras daudzās valstīs izmanto vietējo partneru pakalpojumus. Tie ir neatkarīgi uzņēmumi, kas savu darbinieku algas nosaka paši. Daudzās vietās, īpaši mazāk attīstītās Āzijas, Āfrikas un Latīņamerikas valstīs, algas noteiktas zemākas, rēķinoties, ka personāls papildu samaksu saņems dzeramnaudu veidā.
  • Dzeramnaudas ir neformāls pateicības veids, ko nav iespējams atspoguļot grāmatvedības dokumentos, tādēļ šo maksājumu nav iespējams iekļaut ceļojuma cenā.
  • Uzticies grupas vadītāja zināšanām par konkrētās kultūras īpatnībām dzeramnaudas jautājumos. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārpratumiem, pārrunā neskaidros jautājumus par dzeramnaudu ar savas grupas vadītāju jau ceļojuma sākumā; droši jautā arī par vispārpieņemto dzeramnaudas apjomu.
  • Dzeramnaudas maksāšana nav ceļotāju pienākums, tā ir brīvas gribas izpausme. Ja esi izmantojis kādus pakalpojumus, kas neietilpst apkalpojošā personāla tiešajos pienākumos (piemēram, vēlies, lai autobusa šoferis palīdz tev aiznest somas), atlīdzini par tiem. Ja esi apmierināts ar sniegto pakalpojumu, izsaki pateicību. Ne velti senajiem latviešiem bija teiciens, ka dots devējam atdodas!

Lai Tev lieliski ceļojumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.