Uz www.jekaba.lv

Dievišķā Islande – 5. daļa (noslēgums)

Inta Ķikure, grupu vadītāja
5 min. lasāmviela

Arī pie Gullfoss jeb Zelta ūdenskrituma, kas ir tiešām fantastiski skaists, tūristu skaits bija iespaidīgs, jo tas nav tālu no Reikjavīkas. Noteikti ir vērts mazliet piepūlēties un tur ierasties pirms lielajiem tūristu autobusiem, kas pēc brokastīm no Islandes galvaspilsētas atbrauc stundas laikā.

Gullfoss izgrauztais kanjons atrodas salīdzinoši līdzenā apvidū, tādēļ uz apkārtnes takām bija daudzi skatu punkti, kas atkal un atkal lika ķerties pie fotokameras. Turklāt mūsu apmeklējuma laikā spīdēja saule un virs ūdenskrituma vizuļoja mazas varavīksnes. Pie ūdenskrituma arī pirmo reizi visa ceļojuma laikā sastapām meiteni, kurai mugurā bija brunči – arī viņu ļoti gribēju nobildēt.

Islande_003

Islande_002

Šajā apvidū manījām daudzus apvidus auto ar milzīgām riepām, uz kuru fona mūsu busiņš vienkārši nobālēja. Ar šādiem auto Islandi var apceļot ekstrēmāk, braucot pa bezceļiem, pa ledājiem un klajiem, Islandei raksturīgiem Mēness virsmai līdzīgiem laukiem.

Islande_005

Islande_004

Līdz ar atbraukšanu pie Zelta ūdenskrituma bijām iekļuvuši Islandes “Zelta lokā”, kur čum un mudž no tūristu pūļiem. Sapratuši, ka atgriežamies civilizācijā, iepriekš redzēto novērtējām kā milzu dāvanu sev pašiem. Islandē noteikti ir vērts izbraukt lielo loku, nevis aprobežoties tikai ar tūristu labi apgūto maršrutu, kas vairāk aktuāls tiem, kas, šķērsojot okeānu, Islandē pietur vien uz pāris dienām.

Zelta lokā iekļaujas arī slavenie Islandes karstie ūdens avoti jeb geizeri, kas izšaujas gaisā bez noteiktas regularitātes. Karstais ūdens var uzšļākties līdz pat 60 metru augstumam.

Islande_006

Reikjavīkai tuvāk esošo geizeru apkārtne pati par sevi gan ir diezgan vienmuļa, bet Islandes galvaspilsētas pievārtē atrodas arī pasakainais Thingvellir Nacionālais parks, kura apkārtne ir daudzkrāsaina un neparasti skaista. Šajā parkā reljefu veido divu kontinentu plātnes – Ziemeļamerikas un Eirāzijas, kas viena no otras ik gadu atkāpjas par diviem centimetriem. Tur ir viena no retajām vietām, kur Islandē ir jāmaksā par stāvvietu, taču parka labākajos skatu punktos ierīkotas piknika vietas.

Islande_010

Islande_008

 

Islande_007

Pie nelielajiem ūdenskritumiem var sastapt islandiešu vīrus, kas rakstainos džemperos sanākuši padziedāt. Vīru brašās balsis varēja klausīties ikviens, kas bija blakus.

Islande_009

To, ka mūsu Islandes ceļojums tuvojas noslēgumam, saprotam, kad iebraucam Reikjavīkā. Tās apskati sākam ar Hallgrímskirkja – luterāņu dievnamu, kas atklāts pirms 30 gadiem. Tā tornis redzams pat no pilsētas attālākajiem nostūriem. No iekšpuses baznīca ir askētiska un vienkārša. Solu atzveltnes ir kustināmas, lai dievkalpojumos varētu sēdēt ar skatu uz vienkāršo altāri, bet ērģeļmūzikas koncertā – uz pretējo pusi. Interesanti, ka ērģeļnieka vieta ir zālē, solu aizmugurē, nevis kā ierasts uz balkoniņa pie stabulēm.

Islande_020

Staigājot pa pilsētu, secinājām, ka teju jebkura kafejnīca, veikaliņš vai publiska vieta Reikjavīkā ir labi pārdomāti. Interjeri ir mājīgi, tajos netrūkst dizaina elementu. Kaut arī Islandē gaisa temperatūra pat vasarā nesniedzas līdz 20 grādiem, tomēr ir daudz āra kafejnīcu.

Islande_014

Islande_018

Islande_016

Galvenā gājēju iela Reikjavīkā ir krāsaina un ļaužu pilna. Pirms šo pilsētu redzēju savām acīm, bija radies priekšstats, ka tajā ir tikai baznīca, koncertzāle un dažas dzīvojamās mājas. Bet īstenība ir citāda. Daudz krāsu, daudz jauku kafejnīcu, veikaliņu un daudz cilvēku. Tur meklējams slavenais Lebowski bārs un restorāni, kuros var nobaudīt pasaulē slavenu pavāru gatavotu ēdienu. Uz galvenās ielas ir arī firmas 66°NORTH vekals, ko nodēvējām par Saldus bodi, jo lielākā daļa apģērba, ko pārdod šī Islandes zīmola veikalā, ir šūtas Saldus ražotnē un uz birkām tiešām var lasīt “Made in Latvia”.

Islande_015

Islande_019

Pastaigas laikā nejauši uzgājām beķereju, kas, šķiet, ir populāra pilsētnieku vidū, jo rosība tur bija pamatīga. Smaržoja lieliski! Uzskaitvedība kā senos laikos, kad čeks tiek uzsprausts uz nagliņas, un arī maiznieks ar maiznieci paši izskatījās kā no pasakas izkāpuši.

Islande_017

Novērojām, ka kaimiņmāju ārdurvis ir viena otrai tik tuvu, ka labi vien ir, ka katra savā krāsā – mazāk iespēju piektdienas vakarā, atgriežoties mājās no krodziņa, tās nejauši sajaukt. Pie mājām daudzviet manāmi daudzkrāsainas puķes, kas pilsētā veido īpašu auru. Pat ģitāras islandiešiem ir krāsainas, ko manīju mūzikas instrumentu veikala skatlogā.

Islande_013

Islandiešu vietvārdu izrunāšana beigu beigās mums tā arī palika kā neiespējamā misija, bet gan jau paši islandieši ar šiem nosaukumiem veiksmīgi tiek galā. Reikjavīkas koncertzāles nosaukums – Harpa – bija viens no retajiem, ko pratām izrunāt. Tas kopā ar konferenču centru uzbūvēts pirms pieciem gadiem, ekonomiskās krīzes laikā. Mūzika islandiešiem tāpat kā mums ir ļoti svarīga kultūras sastāvdaļa, bez kuras dzīve nav iedomājama pat visgrūtākajā brīdī.

Veroties Islandes dabas ārēs, atkal un atkal gribējās teikt: “Skaistums un mīlestība izglābs pasauli!” Uz atvadām, pirms lidošanas mājup mums Islandes naksnīgajās debesīs tika dāvāta ziemeļblāzma. Raugoties tajā, pie sevis domāju, vai es būtu gatava visu garo ceļo apkārt Islandei veikt vēlreiz, un atbilde, neskatoties uz brīžiem skarbajiem laikapstākļiem un neasfaltētajiem kalnu ceļiem, bija nepārprotams “jā”.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.