Uz www.jekaba.lv

Dievišķā Islande – 4. daļa

Inta Ķikure, grupu vadītāja
3 min. lasāmviela

Sestās dienas rīts jau bija mierīgs un cerīgs. Pēc lielā lietus un vēja, kad, braucot gar okeānu, likās, ka tiksim aizpūsti ar visu busu, Eldhraunas lavas laukos, kas izskatījās kā pasakā, zeme bija mīksta un viesmīlīga.

Pa ceļam Vikā pie baznīcas sastapām kādu ķīniešu līgavu un līgavaini. Bija mazliet savdabīgi, bet maģiski skaisti. Izrādās, ķīniešiem tā ir modes lieta – aizbraukt, sapucēties kāzu tērpos un sabildēties šādiem kādā Eiropas valstī. Uz smuko pāri skatoties, kļuva mazliet auksti, jo āra temperatūra nesniedzās augstāk par astoņiem grādiem.

Vulkāniskie kalni pa ceļam uz Viku mūs visus apbūra! Norādes Islandē ir visur, bet tajās bieži vien trūkst sarkano punktu, kas pateiktu priekšā, kur tad starp neizlasāmajiem vietvārdiem īsti atrodies. Kaut kā tomēr noorientējāmies un atradām meklēto. Aiz kalna pie Vikas ir Reynisfjara melno smilšu pludmale, kas pasaules ceļvežos ierakstīta kā viena no skaistākajām pludmalēm pasaulē. Tā neparasta ar to, ka klāta ar melnām smiltīm. Vai cilvēkam pietiktu iztēles, lai radītu ko šādu? Man šķiet, uz to spējīga tikai varenā Māte Daba.

Pa ceļam uz pludmali mēs, kā jau kārtīgi latvieši, iegājām kapos. Islandieši dzīvo tiešām ilgi! Iedzīvotāju vidējais dzīves ilgums ir 81 gads, kas ir viens no lielākajiem pasaulē. Mazās baznīciņas durvis aizvērtas vien ar mazu aizdarīti, bez atslēgas. Lai nu kur, bet Islandē var justies droši. Visa ceļojuma laikā redzējām tikai dažas policijas mašīnas un tās pašas – “miera stājā” pie policijas iecirkņiem.

Islande_002

Arī Islandes ceļi ir pasakaini! Ir norādes par radariem, kurus dzīvē tā arī ne reizi neredzējām. Arī negadījumu skaits Islandē nav liels, jo iedzīvotāji pie stūres (un vispār) ir nosvērti. Alkohola patēriņš jau tā ir mazs, bet, vadot auto, tam vispār ir jābūt nullei. Un, patiesību sakot, lai grādīgos dzērienus nopirktu, ir speciāli jāatprasās no darba, jo tos pārdod noteiktās stundās, atsevišķās vietās un nekādā gadījumā ne pārtikas veikalā. Un visam pa virsu – alkohols ir arī ļoti dārgs. Lētākais kokteilis bārā maksāja 13 eiro. Tādēļ jebkura vēlme iedzert var pāriet arī tīri ekonomisku apsvērumu dēļ.

Pa ceļam pamanījām mašīnu drūzmēšanos ceļmaļa – tātad tur kaut kam ir jābūt! Šo objektu tūristiem patiesībā nemaz nav paredzēts apskatīt, bet, kā redzams, kurš auglis aizliegts, tas – saldāks. Tūristu plūsma kā uz lielceļa! Cilvēki dodas četrus kilometrus garā pastaigā, lai aplūkotu 1973. gadā avarējušas ASV lidmašīnas vraku. “Hmm, arī ķīniešu pāru fotosesijai laba vieta?!” pie sevis nodomājam pa ceļam. Vraks nav saskatāms līdz pat pēdējam brīdim, lai arī ejam pa klaju lauku uz okeāna pusi. Bojāgājušo šajā aviokatastrofā nav bijis, tamdēļ laikam arī lidaparātu neviens nav savācis.

Islande_003

Tuvāk Reikjavīkai ir izskatīgais Skogafoss ūdenskritums, kuru visā tā 60 metru augstumā var apskatīt, omulīgi sēžot kafejnīcā un pašam ūdenskritumam nemaz nepieejot klāt. Šis apskates objekts ir ļoti populārs tūristu vidū, jo viegli pieejams un no Reikjavīkas sasniedzams vienas dienas laikā. Šeit ir gan taciņas, gan trepes, pa kurām uzkāpt līdz pat ūdenskrituma mutei. Kopā ar tūristiem augšā sakāpušas bija arī aitas, kas, gremojot zāli, domīgi lūkojās okeāna virzienā – pašām savs restorāns ar skatu uz jūru!

Brīnišķīgas piekrastes ainavas redzējām arī pie slavenā Eyafjallajokull vulkāna, kas pirms septiņiem gadiem mazliet “uzpīpēja” un paralizēja gaisa satiksmi lielā pasaules daļā. Kalni šajā vietā ir skaisti, sulīgi zaļā krāsā. Ceļmalā var piestāt pie nelielā apmeklētāju centra, noskatīties izglītojošu filmiņu par nesenajiem notikumiem un vulkāna nomoda brīžiem. Namiņa ārpusē esošās fotogrāfijas lika aizdomāties, kas diez notiktu, ja kas tāds atkal atgadītos, kamēr ceļojam pa Islandi?! Nedēļu pirms mūsu brauciena medijos parādījās informācija par zemestrīcēm Islandē, kas varētu liecināt par drīzu vulkānu aktivitāti. Taču daži Islandes vulkāni jau labu laiku aizsnaudušies un nemostas pretēji tam, ka seismologi to aktivitāti gaida jau vairākus gadus.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.