Uz www.jekaba.lv

Dievišķā Islande – 2. daļa

Inta Ķikure, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Aitu daudzums Islandē tik tiešām ir iespaidīgs. Uz katru iedzīvotāju gandrīz trīs kustoņi! Šķiet, aitas ir laimīgas, jo aug brīvā dabā, elpo svaigu gaisu un arī pārvietojas diezgan brīvi. Savukārt, pa ceļam sastaptie ziemeļbrieži tik viegli iedzīvoties Islandē nespējot.

Islande_002

Islandē ir arī citi dzīvnieki. Šeit retumis ieklīstot arī baltie polārlāči, bet vietējo iedzīvotāju mieru tie īpaši netraucējot. Slaveni ir arī īpašie Islandes zirdziņi, kas pazīstami ar savu netipisko gaitu. Zirgi nav liela auguma, bet soļus sper līdzīgi kā kamieļi, kad vienas puses abas kājas tiek virzītas vienā virzienā vienlaicīgi, nevis pamīšus. Amizants skats!

Gandrīz puse no visām zināmajām vaļu sugām dzīvo Eiropas ūdeņos. Daudzus no tiem, piemēram, zilo vali, joslvali, kuprvali un zobenvali var vērot netālu no Islandes krastiem. Savulaik Islandē populāras bija vaļu medības, kas nav ne vienkāršs, ne arī videi draudzīgs pasākums – lielākā daļa no uzskaitītajām sugām nu ir apdraudētas. Par laimi, salenieki ir konstatējuši, ka vaļu vērošanas braucienu organizēšana tūristiem ir ienesīgāka nodarbe nekā to medīšana, un ieguvēji ir visi.

Viens no fiziski grūtākajiem uzdevumiem Islandē bija uzkāpšana līdz Hverfjall vulkāna krātera malai. Turoties pretī spēcīgam vējam, kas sacēla gaisā vulkāna pelnu putekļus, mēs tomēr to paveicām un apgājām arī sešus kilometrus garo taku apkārt krāterim. Hverfjall krātera iekšpusē ezera nav, bet manījām, ka kāds ir kāpis arī krāterī iekšā. Lai vējš neaizpūstu prom ar visām somām, vajadzēja daudz spēka. Taču izrādījās, ka pat cienījams vecums – Rutas kundzes 83 gadi – nav šķērslis, lai ko tādu izdarītu.

Islande_003

Islande_005

Islande_004

No vulkāna krātera malas redzējām, kā lejā kūp zeme. Islandē šādi skati ir daudzās vietās, jo karstajiem pazemes ūdeņiem gribas izrauties no pazemes dzīlēm un dot labumu tās iedzīvotājiem. Viena no šīm vietām ir Mīvatnas karsto avotu baseins, kurā par samaksu var sildīties līdz vēlam vakaram, arī rudenī un ziemā. Sajūta pēc peldes ir lieliska!

Islande_006

Baseinu uzraugs-glābējs, protams, bija saģērbies laikapstākļiem atbilstoši, jo baseini atrodas zem klajas debess. Prātojām, kā diez viņš reaģē, ja nu kāds tiešām jāglābj – cik ātri viņš tiek ārā no kombinezona, cepures, cimdiem un zābakiem?

To, ka zeme Mīvatna ezera apkārtnē kūp intensīvi un šur tur pat vārās, Namaskard karsto avotu un burbuļojošo dubļu rajonā manījām arī nākamajā dienā. Kāds asprātis klajā vietā pie ceļa bija novietojis izlietni bez krāna un uzstādījis dušu. Asprātīgi! Ieraugot šo vietu, nevarējām neapstāties. Protams, dušā negājām. Turklāt apkārt bija arī norādes par to, ka šī nevar būt kemperu nakšņošanas vieta, kaut arī ūdens, kas tecēja pa krānu, bija ideāli silts.

Islande_007

Šķiet, tos, kas pārvietojas ar kemperiem, Islandē ne pārāk mīl, jo viņi taupības nolūkā kādreiz mēdz darīt to, kas salas iedzīvotājiem šķiet nepieņemams. Piemēram, iztīrīt tualetes saturu neatļautā vietā, nakšņot tur, kur nav atļauts, žāvēt drēbes roku žāvētājos… Un, iespējams, asprātīgo dušas vietu izmantot pēc savas saprašanas.

Islande_01

Asprātīgas zīmes ceļojumā pa Islandi piefiksēju daudzviet. Piemēram, tualetēs mēdz būt norādes, lai apmeklētāji nekāpj ar kājām uz poda malas. Vienmēr licies, ka šī zīme ir aktuāla tikai Krievijā, taču ko tādu redzēju arī Islandē, kur mūsu austrumu kaimiņi nemaz nav bieži viesi.

Naktsmītnes ceļotājiem Islandē gan ir gana draudzīgas un daudzveidīgas. Ievērojām, ka tajās padomāts par labiem matračiem, siltumu, logu slēģiem garajām vasaras dienām, dzeramo ūdeni, dažkārt arī ātrvārāmo ūdens kannu un citām noderīgām lietām. Daži viesu nama namiņi atradās klaja lauka vidū, bet to iekšpusē tāpat bija silti, jauki un omulīgi. Arī brokastis vienmēr ir bagātīgas, mūsu gaumē – ar labu kafiju, tēju un dažkārt pat gardām, tikko ceptām pankūkām!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.