Uz www.jekaba.lv

Deviņas lietas, kas liks tev iemīlēt Zanzibāru (2. daļa)

Olita Jakovele, sajūtu un attiecību speciāliste
6 min. lasāmviela

Esmu viesojusies uz šīs paradīzes salas jau trīs reizes, un tā ir satvērusi manu sirdi ar abām rokām. Lūk, vēl pieci iemesli iemīlēt Zanzibāru! (Raksta pirmo daļu lasi šeit!)

5. DZĪVE AR VIETĒJIEM

Red Monkey Lodge viesnīca atrodas Jambiani ciemā, un tā ir fantastiska (bet lai manī neklausās tie, kuri mīl baudīt komfortu 5* līmenī). Šeit dzīve rit plecu pie pleca ar vietējiem – nav noslēgtas teritorijas, kur vienīgie tumšādainie cilvēki, ko sastapsiet, ir apkalpojošais personāls. Šeit jūs būsiet daļa no vietējo ikdienas, nevis otrādi. Viesnīcas pamatvērtība ir Kristīne, burvīgā viesnīcas īpašniece, saulainas enerģijas piepildītā latviete. Kristīnes cieņpilnā attieksme pret vietējiem ciema iedzīvotājiem ir tā, kas noloba pēdējo tūrista kārtiņu.

Es nezinu, vai Zanzibārā vēl ir daudz tādu viesnīcu īpašnieku, kas neliedz vietējiem ļaudīm pieeju okeānam, bet Red Monkey Loddge nu reiz ir tā vieta, kur ceļotājs netiek ieslēgts izolētā burbulī, bet gan dzīvo kopā ar visiem – dala okeāna viļņus un pastaigās iepazīstas ar draudzīgajiem kaimiņiem. Protams, nāk arī tirgotāji, tā ir ikdienas sastāvdaļa, taču neviens nespiež neko pirkt un arī vienkārša saruna ar tirgotājiem atstāj īpašu noskaņu, jo viņi labprāt atbild uz jautājumiem un stāsta par turienes dzīvi.

Es ieteiktu ikvienam ceļotājam padzīvot šajā viesnīcā, lai sajustu īsto Zanzibāru. Lai ieplūstu ciema ikdienā un rāmi izbaudītu bezrūpīgo hakuna matata (tulkojumā “nekādu problēmu”) stāvokli jeb, maniem vārdiem sakot, “es nezinu, kur ir mans telefons” stāvokli, ar vienu dienu nepietiks. Pole pole (tulkojumā “lēnām lēnām”) vērot gleznainās bēguma pludmales ainavas, peldēties siltajā okeānā, ar interesi skatīties ikvakara futbolspēles viesnīcas pludmalē un ar azartu just līdzi kādai no puišeļu komandām, parunāties ar priecīgi čalojošajiem ciema bērniem, kuri, starp citu, nav uzmācīgi – ja tu runāsies, viņi atbildēs, bet paši nevienu no tūristiem īpaši neapgrūtinās ar savu vēlmi komunicēt.

Vēl viena no Red Monkey Lodge unikālajām priekšrocībām ir smilšu strēle, kas atklājas bēgumā, un iespēja peldēties laikā, kad okeāns ir atkāpies no krastiem. Balto smilšu taciņa aizved uz tirkīzzilo ūdeņu lagūnu, kur, atlaižoties karstajā Indijas okeāna ūdenī, no skaistuma bail aizvērt acis. Ja tā nav laime, tad kas ir? Guli un sajūti, kā rāmums ieplūst prātā ar katru ieelpu, kā eiropeiskā stresa stāvoklis atkāpjas milzīgā ātrumā kopā ar okeāna paisuma un bēguma procesiem, un tu izbaudi, cik ļoti mīli šo salu… 

 

6. CIEMATA EKOTŪRE

Es tiešām nezinu, vai šāda veida ekskursiju piedāvā arī citi ciemati, bet Jambiani ciemā ekskursijas laikā ļoti bagātīgi tiek atklāta vietējo ikdienas dzīve, nodarbes, prasmes. Apmēram divu stundu pastaiga pa ciematu ir diezgan izaicinoša karstuma dēļ, taču tā ir ļoti izzinoša un vērtīga. Ekskursijas laikā tiek iesaistīti daudzi vietējie cilvēki – mamma, kas rāda mums, kā tiek gatavots kokosa piens; mamma, kas no kokosa šķiedrām vij virves; tētis, kas uzkāpj palmā pēc palmu lapām un sapin lapiņas skaistos paneļos, ko izmanto sētu gatavošanai un citiem mērķiem.

Tā kā ir bēgums, skatam paveras daudzi jūraszāļu mazdārziņi, glītās rindās jūraszāles ir piesietas pie striķīšiem, lai lielie viļņi tās neizskalo. Tiekam pat pie iespējas iestādīt pāris jūraszāles – katra buntīte ir jāpiesien pie striķīša, darbs iet lēni, saule karsē, mamma sēž līdz viduklim ūdenī. Parasti tūres laikā apciemojam arī sākumskoliņu, taču pēdējā reizē bija brīvdiena un ciemošanās izpalika. Šī ekskursija palīdz izprast un iepazīt salas iedzīvotāju dzīvesveidu. 

 

7. OKEĀNA NAKTS EKSPEDĪCIJAS

Viena no Zanzibāras īpatnībām ir tās izteiktie okeāna paisumi un bēgumi – divas reizes dienā okeāns atkāpjas, atstājot okeāna dibena iedobītēs un peļķītēs dažādus iemītniekus. Ekspedīcijās var iet arī pa dienu, bet tumsā ļauj sajusties kā īstam pētniekam. Jāapbruņojas ar “ežu čībām”, lukturīšiem un pacietību. Uzmanīgi lūkojoties, var satikt ne vien dažāda izmēra krabjus, jūras zvaigznes un jūras ežus, bet arī jūras gurķus, dažādas zivtiņas un pat murēnu. Jebkurā gadījumā pastaiga pa okeāna gultni nodrošina bezgalīgi daudz prieka un pārsteiguma brīžu. 

 

8. SAFARI BLUE IZBRAUCIENS

Tā kā Ungujas salai apkārt ir daudz mazu saliņu, tūristiem tiek piedāvāti izbraucieni ar laivu. Tie, kas taupīgāk izturas pret sava maka saturu, var ņemt kādu Safari Blue braucienu, kurš tiek organizēts masveida tūrisma stilā. Bet, samaksājot 100 eiro, tiktām pie īpaši mums, desmit ceļotāju grupai, organizēta vienas dienas izbrauciena. Esmu izbaudījusi abus variantus, un šobrīd mazliet pasmaidu par masveida tūrisma pieredzi.

Protams, okeāns – tas pats, maršruts – arī līdzīgs, bet attieksme – pilnīgi atšķirīga. Pusdienas individuālajā braucienā tika klātas uz vientuļas salas tieši mums, bet parastajā izbraucienā ēdām kopā ar vairākiem desmitiem citu ceļotāju. Ēdiens gan bija ļoti garšīgs abos braucienos, līdz ar to galvenā atšķirība vien tajā, cik īpašs vēlies justies savā ceļojumā. Man kā mazu grupu ceļojumu piekritējam nākas atzīt, ka ir vērts piemaksāt un izbaudīt tiešām lielisku dienu kopā ar profesionālu apkalpojošo personālu. Puiši patiešām ir uzslavu vērti – draudzīgi, viesmīlīgi, ļoti korekti. Snorkelēšanu veicām kopā ar vienu no laivas komandas puišiem, sekojām viņam uz skaistākajām okeāna vietām, izbaudot bagātīgas koraļļu un krāsainu zivju zemūdens ainavas.

Uz laivas mums visas dienas garumā tika pasniegti dažādi dzērieni, kādi nu kuram tīk – balti, sarkani un rozā vīni, alus, gāzētie dzērieni. Tikām cienāti ar augļiem. Un vēl neaprakstāmas sajūtas radīja sastaptie delfīni, kas diezgan ilgi dejoja okeāna viļņos netālu no mūsu laivas. Šo priekšnesumu gan nevar nopirkt ne par kādu naudu, to pasniedz vien izredzētajiem. Lai vai kā, Safari Blue ir jāizbauda katram – tas, vai par 30 vai par 100 eiro, lai paliek pašu ceļotāju izvēlē. 

9. ZVAIGZNES

Es varētu pieminēt vēl daudzas vietas, ko ir vērts apmeklēt un kas liks iemīlēt Zanzibāru – Cietuma salas milzīgie bruņurupuči, Red Colobus pērtiķīši Jozanni mežā, mistiskām sajūtām apvīta pelde Cusa Caves alās, izglābto dzīvnieku apciemojums Cheetah’s Rock rezervātā, pusdienas kafejnīcā uz klints okeānā Rock Restaurant

Taču kā pēdējo lietu, kas liks iemīlēt saulaino un dzīvespriecīgo salu, es minēšu zvaigznes. Apgulties vēlu vakarā smilšu pludmalē, klausīties okeāna šalkās un turēt vaļā acis – miljardiem zelta zvaigžņu, šķiet, ir rokas stiepiena attālumā. Un ir silti un bezgala laimīgi, jo sirds ir pārpildīta ar mīlestību pret Zanzibāru…

Vēlies iepazīt Āfriku? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.