Uz www.jekaba.lv

Dāsnā Gruzija – 13. daļa

Jolanta Lipska, grupu vadītāja
4 min. lasāmviela

Ir pienācis jūlijs, kad 54 cilvēku komandā dodamies uz Gruziju: 40 dodas iekarot Kazbeku, bet pārējie kopā ar mani – apskatīt Svanetiju, braucot ar autobusu. Divas stundas pirms lidojuma visi tiekamies lidostā. Dažās sejās manāms satraukums, jo daudzi uz tik nopietnu pasākumu brauc pirmoreiz. Kopumā emocijas pozitīvas un garastāvoklis visiem labs.

Lidojums līdz Tbilisi noris bez starpgadījumiem. Lidostā sadalāmies divās grupās un dodamies ceļā katrs uz savu pusi. Kāpēji uz Kazbeku, mēs – uz Tbilisi viesnīcu. Šoreiz Dato ieradies ar jaunu autobusu, ar ko viņš pamatoti lepojas. Pirmajā brīdī šķiet, Sprinters kā jau Sprinters, taču garo pārbraucienu laikā mēs ļoti novērtējam lieliskos sēdekļus – ērti sēdēt un pat ir, kur galvu atbalstīt. Kā vēlāk pastāsta Dato, par šiem sēžamajiem ir samaksāta liela nauda.

Nākamā diena mūs sagaida ar 30 grādu karstumu un ekskursija pa Tbilisi pēc negulētās nakts ir īsts pārbaudījums. Ar gidi Dali sarunājam saīsināto ekskursijas variantu, pie objektiem neieslīgstot sīkās detaļās, jo lielais karstums ir knapi izturams un galva neuzņem informāciju.

Gruzija_005

Pa ceļam uz pusdienu vietu pieturam slavenajās Stambulas pirtīs, lai pierakstītos uz vakara procedūrām. Un pareizi darām, jo drīz vien pirtī ierodas vēl viena tūristu grupa 11 cilvēku sastāvā, kas arī vēlas izklaidēties pirtīs, taču mēs esam paspējuši pieteikties pirmie.

Vakars brīvs – kurš uz pirti, kurš numurā atpūšas, bet man sarunāta tikšanās ar gidi Nanu un viesnīcas galveno menedžeri Annu. Tā kā Nanai jāaizbrauc līdz savām mājām, tad man sanāk arī neliela vakara ekskursija pa Tbilisi.

Uzzinu, ka Tbilisi daudzdzīvokļu mājās mēdz būt maksas lifti – 10 tetri jeb 4 eiro centi par reizi. Šādi Tbilisi cīnās ar liftu bojātājiem. Kaut pirmajā brīdī liekas, ka cena par izmantošanu nav liela, tomēr kopējā mēneša maksa ģimenei var sakrāties gana liela. Anna stāsta, ka no rītiem viņa no 8. stāva iet lejā ar kājām, bet vakarā pēc darba, īpaši ar iepirkuma tīkliņiem rokās, brauc ar liftu.

Nana iesaka doties uz Tiffany bāru, esot laba apkalpošana un lieliska atmosfēra. Tā kā ēst īsti negribas, pasūtām bāra “firmas ēdienu” – vafeles ar saldējumu un augļiem, Gruzijas vulkānu (kēksiņu, kas pildīts ar siltu šokolādi un saldējumu) un augļus. Mums par pārsteigumu tiek atnesti nevis Gruzijas sezonas augļi – aprikozes, persiki vai nektarīni, bet gan importa apelsīni, kivi un āboli. Tiem, kas izlutināti ar servisu Rīgas restorānos, būtu ko teikt arī par apkalpošanu, taču garastāvoklis mums labs un neviena neiespringst par to, ka kūstošo saldējumu no šķīvja paņemt ar nazi un dakšiņu nav viegli. Kopā būšanas prieks ir svarīgāks, vakars tik un tā ir izdevies.

Gruzija_004

Iepriekš alu pilsētā Vardzijā esmu bijusi rudenī. Tagad ir jūlijs un karsti, esam gan tieši uz  atvēršanu, līdz ar to ir mazliet vēsāks un mazāk cilvēku nekā būtu bijis pa dienas vidu. Šoreiz visas ejas ir atvērtas, izkāpelējam visur, kur vien varam. Nav viegli, jo brīžam pakāpieni ir augsti un mazliet padrupuši; nav arī margu, kur pieturēties, tikai sienas. Vēlāk, ejot atpakaļ pa līdzenu virsmu, šķiet, ka kāju ceļi lokās uz otru pusi, un nevar saprast, vai rumpis iet pa priekšu kājām vai arī kājas skrien pa priekšu pārējām ķermeņa daļām. Pastaiga ir īsti vietā, jo pēc lidojuma un sēdēšanas autobusā kājas bija sapampušas. Nu asinis iekustinātas un kājām atkal var redzēt potītes.

Gruzija_003

Zinot to, kā Dato māk pagatavot šašliku, pierunāju arī šo grupu uz pikniku. Izrādās, daudz nemaz nevajag – ja labs garastāvoklis, laiks un kompānija, tad piknikam pietiek ar tomātiem, gurķiem, sieru un lavašu. Arī šajā grupā visi sagatavojušies pierakstīt gaļas marinādes recepti un ir pārsteigti, ka tajā ir tikai sāls. Kad pēc pirmā piknika jautāju Dato, kādu gaļu pērk tik labam šašlikam, viņš aizdomājās, pakasīja pakausi un svarīgi noteica: “Свежее!” (“Svaigu!” krievu val.). Katram gruzīnam ir savi gaļas pārdevēji un šeit tas ir goda jautājums – pārdot labu preci, vienmēr iebērt mazliet vairāk vai paņemt kādu kapeiciņu mazāk, jo kaunu par to, ka pārdevis sliktu preci, gruzīns nepārdzīvos.

Gruzija_002

Vēlāk, kad ieliku ceļojuma bildes Facebook, pie bildes ar Dato un šašlika iesmiem saņēmu visvairāk komentāru. Lielākoties šādus: “Atceros smaržu, garšu, siekalas pilnīgi saskrēja mutē!” Tātad arī abas iepriekšējās tūristu grupas Dato piknikus joprojām tur labā atmiņā.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.