Uz www.jekaba.lv

Ceļojuma piezīmes no Baikāla – 4. daļa

Olita Jakovele, sajūtu un attiecību speciāliste
3 min. lasāmviela

Burjatija atrodas seismiski aktīvā teritorijā, kur zemes dzīlēs nepārtraukti notiek tektonisko plākšņu kustība un dažādas ģeoloģiskās norises. Ģeotermālie ūdens avoti Žemčugā ir viena no šīs apkārtnes savdabīgās dabas bonusiem. Karstajos avotos no 850 m dziļuma nākošā ūdens temperatūra ir no + 380 līdz pat +500C, kas ļauj šos avotus baudīt arī ziemā.

Esam ieradušies kūrortā, un ar smaidu noskatāmies uz vietējo iecienīto atpūtas zonu: pa vidu plašs smilšu laukums, gar malām tirgus būdiņas un ēkas, kur var izbaudīt kādu procedūru – peldi karstajos avotos, minerālo vannu vai dušas apmeklējumu. Jūtam, ka pakalpojumu sniedzēju vidū valda asa konkurence – vienā mājiņā pat skaļi vēsta, ka nav jēgas iet uz baseiniem, jo tie šodien slēgti. Mēs tomēr pāri laukumam dodamies uz tālāko kūrortzonas māju, no kuras tiekam novirzīti atpakaļ uz centrālo kasi, kur jāpērk biļetes. Nu nekas, pastaigājamies.

Kad beidzot tiekam baseinu zonā, novērtējot to vizuāli, man šķiet, ka atbilstošāks nosaukums būtu “ūdenstilpnes”. Pēc skata tās ir ļoti antisanitāras – krāsa pelēkzaļa, duļķaina, pa virsu peld dunduru līķi…  Kā komentēja viena ceļotāja – mums Rīgas Zoodārzā tādā ūdenī nīlzirgi peld. Kopumā teritorijā zem plastikāta jumtiņiem atrodas trīs ūdenstilpnes – viena seklāka bērniem, pārējās divas dziļākas, ar atšķirīgu ūdens sastāvu un temperatūru.

Ar karstajām peldēm aizrauties nedrīkst, jo no zemes dzīlēm plūstošais avota ūdens ir bagātīgi piesātināts ar silīciju, magniju, nātriju, oglekļa dioksīdu un daudzām citām veselību uzlabojošām vielām. Mums ieteica atrasties ūdenī ne ilgāk par 20 minūtēm. Patiesībā, man šķiet, ka mēs neizturējām pat 20 minūtes… karsti un nogurdinoši, bet atmosfēra unikāla un gūtā pieredze – fantastiska.

Pēc veselīgās mērcēšanās visi dodamies turpat blakus teritorijai esošajā Irkuta upē noskaloties. Salecam seklajā, bet diezgan straujajā upē, un mēģinām atveldzēties. Skaisti skati fonā, burjatu jātnieki peldina zirgus un vilina tūristus bildēties. Drīz vien esam Žemčuga dabas labumu piesātināti, un dodamies atpakaļ uz Aršanu. 

Tā kā esam izpildījuši dienas aktivitāšu plānu ātrāk, nekā bija paredzēts, Ksenija iesaka pa ceļam iegriezties Aršanas tuvumā esošajā ciemā un aiziet kājām līdz kādam vulkānam. Esam ar mieru, bet tveicīgais gaiss un nogurums pēc karstajiem avotiem pusi grupas tomēr mudina griezties atpakaļ uz autobusu, ar ko šoferis aizved uz viesnīcu. Mēs pārējie turpinām meklēt ceļu uz vulkānu, bet visas pieejas ir aizbūvētas ar privātmājām. Beigās atrodam taku, kas mūs pārsteidz ar brīvdabas budistu dacanu. Kad esam beiguši brīnīties, konstatējam, ka tālāk takas nav, un lemjam griezties atpakaļ. Endomondo rāda, ka nostaigāti teju 5 km. Varam droši doties vakariņās! 

Vēlies iepazīt Krievijas āres? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.