Uz www.jekaba.lv

Brīnumainie Emirāti – 4. daļa

Zaiga Runce, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Ar Rufaysah dambi mēs meklējām ilgi. Pirmajā reizē mana telefona navigācija izvēlējās ceļu cauri kalniem, bet realitātē atdūrāmies mazā kalnu ciematā ar strupceļu. Otrajā reizē braucām ar cita telefona navigāciju cauri Khor Fakkan pilsētai un tad kalnu virzienā, taču atkal attapāmies strupceļā jau citā ciematā. Īsto ceļu uz dambi atradām tikai ar trešo piegājienu.

Dambis, protams, skaists un iespaidīgs – milzīgs daudzums ūdens starp kalniem, taču vislielāko iespaidu atstāja tieši mazie kalnu ciemati, kuros iemaldījāmies. Tā bija pavisam cita bagāto emirātu realitāte – nelielas būdiņas, celtas no visa, kas vien pa rokai gadījies, un draudzīgi, laipni cilvēki, kas, pat nesaprotot angļu valodu, mēģināja palīdzēt tikt skaidrībā par īsto virzienu dambja meklējumos. Ceļojumos arvien no jauna atklājam, ka aizraujošāks ir tieši ceļš, nevis pats galamērķis. Visbiežāk šis piedzīvojumu ceļš pirms tam nav ieplānots. Tā vien šķiet, ka tas pats mūs atrod, lai mēs pārbaudītu sevi, savas spējas, redzētu vietu patieso seju un vēl ilgi par to atcerētos un prātotu.

AAE_002

AAE_003

AAE_004

Piestājām Khorr Fakkan pilsētā, jo mūsu jaunākais ceļotājs bija pamodies un gatavs pusdienām. Tām izvēlējāmies vienu no vairākām kafejnīcām starp ielu un pludmali. Kamēr gaidījām pasūtījumu, mazais stāvā sajūsmā skriešus devās ūdens virzienā. Bijām domājuši, ka varēsim nopeldēties, bet stiprā, nepatīkamā vēja dēļ no šīs domas atteicāmies. Mūsu viengadnieks gan neko par to negribēja dzirdēt – vienīgais veids, kā viņu varēja piedabūt iet prom no ūdens, bija šūpoles.

AAE_007

AAE_006

Pusdienās ēdām grilētas jūras veltes – zivi, garneles, kalmāru gredzenus ar dārzeņiem, taču lielākais prieks bija cena. Samaksājām krietni mazāk nekā līdzvērtīgā kafejnīcā Dubaijā, un jutāmies pārēdušies.

AAE_008

Tad apmeklējām 18. gs. sākumā celto Al Bithnah fortu, kas reiz bija nozīmīgākais cietoksnis AAE austrumu daļā. Pēc skata neliels, taču tajā bijusi vieta gan ūdens uzglabāšanai, gan neliela mošeja, tāpat pagrabi, kur glabāt ieročus un ieslodzīt ienaidniekus. Pie ieejas vārtiem būdiņā sēž sargs, kurš bezmaksas jebkuru interesentu izvadā pa cietoksni un diezgan labā angļu valodā pastāsta interesantākos faktus. Uzkāpjot cietokšņa augstākajā punktā, varēja redzēt netālo pilsētu, palmu mežu un kalnus tālumā.

AAE_009

AAE_010

Jau sāka satumst, tāpēc braucām uz Fudžeiru, kur mums bija rezervācija viesnīcā. Ieejas halle pārbāzta ar mēbelēm, ļoti daudz zelta un mirdzuma. Iereģistrējāmies un gājām uz tuvāko veikalu pēc pārtikas vakariņām un brokastīm. Šajā valsts daļā vīriešus tradicionālajos dišdašos un sievietes abaijās redzējām īpaši bieži. Lai gan man nekādi plikumi nekur nerēgojās, jutos ļoti neveikli, jo daudzi acu skati bija vērsti tieši manā virzienā.

Fudžeirā pārlaidām nakti, un nākamajā rītā izbraucām uz Hatu. Tas ir neliels ciems Hadžāras kalnos, kam no trim pusēm pavisam netālu atrodas Omāna.

AAE_012

AAE_013

Kamēr mazais vēl gulēja mašīnā, aizbraucām līdz tālākajam Hatas apskates objektam, Al Hattawi dambim. Tas ticis uzbūvēts, lai aizsargātu iedzīvotājus no plūdiem reizēs, kad no kalniem tek liels lietus ūdens daudzums.

Dambis izskatījās kā liels, zaļš, neizdibināms, kalnu ieskauts ezers. Pie tā iespējams iznomāt arī katamarānu un kajaku, bet mēs ierobežotā laika dēļ to nedarījām, vien baudījām skaistos skatus no dambja.

AAE_016

Hatas mantojuma muzejs ir brīvdabas muzejs, kurā atrodas trīsdesmit ēkas. Muzejs ir tradicionāla Hadžāras kalnu ciemata replika. Ēkas celtas no dubļiem, palmu koku stumbriem un lapām, niedrēm, akmeņiem.

Ieejot muzeja teritorijā, pirmās ieraudzījām nelielas palmu būdiņas ar koka durvīm, kurās iekšā milzīgas gultas ar grezniem galvgaļiem. Tālāk bija valdnieka dzīves un darba vieta – cietoksnis, kur apskatāma viesu pieņemšanas telpa un tornis, no kura paveras burvīgs skats uz apkārtnes kalniem un muzeja ēkām.

AAE_018

AAE_019

AAE_020

Apstaigājām arī pārējās ēkas, kur iespējams iepazīties ar vietējo dzīvi – ēšanu, gulēšanu, sadzīvi, darbiem, piemēram, dateļu iegūšanu un izmantošanu.

Pakāpjoties nedaudz augstāk, redzamas no akmens celtas dzīvojamās ēkas. Tās tik lieliski iederas kopējā ainavā.

AAE_021

AAE_023

Uzkāpām nelielā kalniņā ar torni, no kura redzējām visu muzeju, ko jau bijām apstaigājuši, arheoloģisku kapsētu, nelielu mazdārziņu un kūtis ar kazām. Starp palmām varēja redzēt arī ūdens kanālu. Runā, ka AAE ir viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas radījusi šādu ūdens pievadīšanas kanālu sistēmu.

Ja interesē valsts vēsture un patīk brīvdabas muzeji, tad šis muzejs patiesi ir apmeklējuma vērts, turklāt vizīte ir bez maksas.

AAE_024

AAE_025

Vēlies iepazīt Emirātu elpu aizraujošo vērienu? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.