Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Seši dīvaini suvenīri, ko pārvest mājās no ceļojuma

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Iepazīstot pasauli un tās dažādās tradīcijas, gribas pārvest mājās ko īpašu un dalīties savā aizraujošajā stāstā ar mīļajiem, dāvājot viņiem kaut kripatu no pieredzētā. Dažkārt suvenīri, kas var kalpot šim mērķim, ir pagalam dīvaini. Lūk, saraksts ar pašiem neparastākajiem, kas gadījās mūsu ceļā.

1. Kaltēti lamu mazuļi NO BolīvijAS

Bolīvija pārsteidz ar savām senajām tradīcijām, Mātes zemes pielūgšanu un ļaunā atbaidīšanu ar upuriem. Neskaitāmas ciltis dzīvo plecu pie pleca un izkrāšņo raibo reģiona kultūru. Raganu tirgus Bolīvijas pilsētā Lapasā bija īpaši iespaidīgs. Tur iespējams iegādāties visādas smērītes, zālītes, dzērienus, vīrakus un talismanus. Redzējām pat kaltētus lamu mazuļus, kas paredzēti rituālu veikšanai. Tā mums skaidroja pārdevējas – mazas tantītes, kas ietinušās simts svārkos. Bolīvijā dažādām dievībām vēl joprojām tiek pasniegti ziedojumi, arī lamas kalpo šim mērķim. Bet, ja negribas ko tik ekstrēmu un nav plānots skaidroties ar lidostas apsardzes darbiniekiem, tirgū atrodamas arī lamu figūriņas un dažādi lamu vilnas darinājumi.

Suveniri_005

2. Cukurniedru alkohols no Brazīlijas

Brazīlija ir milzīga – tā aizņem gandrīz pusi no visa Dienvidamerikas kontinenta un ar savu daudzveidību spēj pārsteigt ik uz soļa. Daudzveidība novērojama arī pieejamo suvenīru klāstā, tomēr ir vērtības, kas ir augstā cieņā visos valsts nostūros. Piemēram, cukurniedru sulas alkoholiskais dzēriens kašasa un kafija. Tūristu priekam stipro dzērienu pudelēs brazīlieši iepilda arī dažādus rāpuļus un cita veida papildinājumus. Mēs mājup vešanai iegādājāmies vienu kašas pudeli, kurā peldēja kokosrieksta gabaliņi, un vienu pudeli, kurā bija krabis. Jā, pavisam īsts! Atverot pudeli gan jau pēc smaržas vien bija skaidrs, ka šo dzērienu sev iekšā dabūt nevarēsim. Tomēr nu saviem viesiem varam piedāvāt neparastu izaicinājumu!

Suveniri_002

3. Grauzdēti prusaki un citi rāpuļi no Āzijas

Taizeme un Kambodža mūs pārsteidza ar savu virtuvi. Visdīvainākais ēdiens bija dažādi grilēti rāpuļi, ko daudzi ārzemnieki steidza iegādāties, pirms tam pagaršojot un iemūžinot bildēs. Tieši Āzijā pirmoreiz nobaudījām tikko no jūras izvilktu astoņkājīti, nedaudz apsvilinātu uz nelielas liesmas, un arī čūsku, kas pārsteidzošā kārtā garšoja pēc vistas. Vietējie stāstīja, ka tā ir ūdens čūska, noķerta ceļā uz upi, un neesot indīga. Sienāži garšoja pēc kraukšķīga laima, jo pirms grauzdēšanas tie bija kārtīgi izmērcēti laima sulā. Taču ne visu, ko redzējām, uzdrošinājāmies likt mutē. Milzīgi tarantuli, kāpuri, prusaki un skorpioni tā arī palika ārpus mūsu ēdienkartes. Tomēr ko tādu var aizvest mājās palikušajiem kā apliecinājumu Āzijas neparastajām garšām.

Suveniri_006

4. vardes maks no Filipīnām

Filipīnas ir pārsteidzošas – tik daudzveidīga daba un neparasta kultūra! Staigājot pa tirdziņu, brīnījāmies par daudzviet izkārtajām somiņām un makiem vardes izskatā. Nē, ne tikai no varžādas – dzīvnieciņam bija saglabājušās gan ķepas, gan galva. Jautājām vietējiem, vai tiešām tā ir īsta varde, un tie atbildēja, ka tikai acis ir plastmasas. Redz, filipīnieši vardes ne tikai ēd, bet spēj no tām izgatavot arī sadzīvē noderīgas mantas. Tirdziņā iegādājāmies gan vardes maku, gan somiņu. Ne ar mērķi tos padarīt par sava stila elementiem, protams, bet gan aiz vēlmes tos parādīt arī mājiniekiem.

Suveniri_003

5. Maska no Meksikas

Noteikti esi dzirdējis par krāšņajām Venēcijas maksām, bet interesantas maksas iespējams iegādāties arī citviet pasaulē. Mūsdienu meksikāņu maskas var iedalīt divās kategorijās: tradicionālās maskas, ko izmanto svētkos un svinīgu deju rituālos, un dekoratīvās maskas, kas izgatavotas estētiskiem nolūkiem un ko parasti pērk kolekcionāri un tūristi. Lielākā daļa masku ir no koka, tās galvenokārt izmanto un izgatavo vietās, kur joprojām mīt pamatiedzīvotāji, īpaši Meksikas dienvidos. Līdz ar masku iespējams iegādāties arī īpašas māla svilpes, kuru skaņa spēj atdarināt teju jebko. Piemēram, jaguāra svilpe rada pārsteidzošu “rēcienu”. Šīs svilpes sākotnēji tika izmantotas, lai lielos kaķus ievilinātu slazdā, bet nu ar tām tiek biedēti (vai piesaistīti?) tūristi.

Suveniri_004

Foto: mckinney75402, Flickr.com.

6. Pasaules gaiss

Jā, pārdot var arī tukšu gaisu. Jā, vienkārši gaisu. Ņujorkas gaiss, Himalaju gaiss, Parīzes gaiss – katrs no tiem savā bundžā. Dažreiz šādas bundžas ir pārsteidzoši augstās cenās, bet vēl pārsteidzošāk ir tas, ka ir cilvēki, kas to labprāt iegādājas. Mēs gan iesakām mazliet ietaupīt un vēlamās vietas gaisu bundžā iesprostot pašam.

Vēlies aizbraukt uz kādu vietu, kur atrodami neparasti suvenīri? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Titulfoto:  Me Chai SweeFlickr.com

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.