Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Pieci neparasti likumi, kas tevi pārsteigs

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Katrai tautai ir savas īpatnības, sava kultūra un, protams, savi likumi. Apmeklējot citas valstis, ir svarīgi apgūt citādo ķermeņa valodu un žestus, ievērot atbilstošas uzvedības normas un papētīt arī rakstītos un nerakstītos likumus. Kā nekā – likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības! Pat ja daži no tiem mūsu izpratnei šķiet dīvaini. Lūk, daži neparasti likumi, ar kuriem saskārāmies sava lielā pasaules ceļojuma laikā.

1. Taurēšana Ņujorkā

Pirmā lielā pilsēta mūsu pasaules ceļojumā bija Ņujorka. Kas gan varēja iedomāties, ka tā ir tik milzīga?! Tur arī sastapāmies ar pirmo interesanto likumu – Ņujorkā mašīnas nedrīkst izmantot skaņas signālu. Un vēl pārsteidzošāk ir tas, ka visi to tomēr dara! Mūs Ņujorkā uzņēma ņujorkiete Lana, ar ko iepazinos studiju laikā. Viņa paskaidroja, ka taurēšana Ņujorkas ielās tiešām ir aizliegta ar likumu, to drīkst izmantot vien ārkārtas situācijās. Likums esot izveidots visuresošā, nepārtrauktā trokšņa dēļ. Sods par nepamatotu taurēšanu ir 350 ASV dolāru. Bet gandrīz neviens šo aizliegumu neievēro, un par tā pārkāpšanu reti kad kāds tiek sodīts. Šķiet, pilsēta padevusies – Ņujorkas Transporta departaments jau no ceļmalām sācis noņemt “taurēt aizliegts” zīmes. Bet arī zīmju noņemšana rada protestus, sevišķi no tiem, kas dzīvo pie pārpildītākajām Ņujorkas ielām. Kas lai zina, kā tas viss atrisināsies.

Blogam_006

Foto: Alexander Baxevanis, Flickr.com

2. Mūžīgās laulības Vatikānā un Filipīnās

Pasaulē ir tikai divas valstis, kur laulības šķiršana ir aizliegta ar likumu – Vatikāns un Filipīnas. Abas šīs vietas bija iekļautas arī mūsu ceļojuma plānā. Lai arī lielākā daļa pasaules nāciju ļauj laulātajiem šķirties nosacītos apstākļos, Vatikānā šķiršanās kārtības vienkārši nav! Savukārt Filipīnās tiesības uz laulības šķiršanu ir tikai musulmaņiem. Tomēr abās šajās valstīs likumi atļauj laulības atcelšanu. Tas nozīmē, ka laulātajiem noteiktās situācijās tiek sniegta atļauja dzīvot atsevišķi, lai arī tas laulības saiti nesarauj. Laulības atcelšana ir ilgs un dārgs process, kurā jāpierāda, ka laulība jau no paša sākuma nebija legāla – piemēram, abi laulātie bija nepilngadīgi vai tās noslēgšanai tika izmantoti viltoti dokumenti. Vienu vārdu sakot, par laulības noslēgšanas vietu labāk izvēlēties kādu citu pasaules valsti!

Blogam_007

Foto: Abir Anwar, Flickr.com

3. BEZ košļenes Singapūrā

Singapūra, lai arī pavisam neliela, ir patiešām skaista un interesanta valsts. Tur mūs uzņēma viens no daudzajiem amerikāņiem, kas šajā eksotiskajā pasaules malā izvēlējies attīstīt savu karjeru. Viņš mūs iepazīstināja ar Singapūru un tās likumiem, viens no kuriem pārsteidzošā kārtā saistīts ar košļājamo gumiju – tā šajā valstī ir aizliegta. Šim produktam īpaša uzmanība tika pievērsta jau pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Tā laika valdība ievēroja, ka košļājamā gumija izraisa nopietnas apkopes problēmas daudzstāvu mājās, jo tiek lipināta pastkastēs, atslēgu caurumos un pat uz liftu pogām. Košļājamā gumija bijusi visur – uz zemes, uz kāpnēm un uz ietvēm, kas, protams, palielināja tīrīšanas izmaksas un bojāja sabiedriskās iekārtas. Rezultātā, jau kopš 2004. gada košļājamo gumiju importēt Singapūrā ir aizliegts. To ar pamatotu iemeslu var iegādāties tikai pie ārsta. Taču, ja, esot Singapūrā, ļoti sagribas košļeni, turpat netālu ir robeža ar Malaiziju, kur to var gan iegādāties, gan pakošļāt.

Blogam_004

4. Aizliegtais auglis Singapūrā un Malaizijā

No Singapūras devāmies tālāk uz Malaiziju, kur bijām atviegloti, atkal ieraugot mūsu ceļojuma budžetam draudzīgas cenas. Un tieši Malaizijā pagaršojām slaveno duriānu. Tas ir milzīgs auglis ar ļoti izteiktu smaržu, kas vairumam cilvēku izraisa diezgan lielu nepatiku. Kad beidzot augli varējām nobaudīt paši, bijām mazliet vīlušies, jo pēc visa iepriekš dzirdētā bijām noskaņojušies kam daudz trakākam. Un, lai arī tiek apgalvots, ka pats auglis ir brīnumgards, arī tā garša nelikās nemaz tik īpaša. Tomēr interesanti, ka šo augli ir aizliegts pārvadāt sabiedriskajā transportā un ēst daudzās sabiedriskās telpās (arī viesnīcu numuriņos) tā spēcīgās smaržas dēļ. Ceļojot Singapūrā un Malaizijā ļoti bieži var sastapt zīmi: “Nekādu duriānu!”

Blogam_008

Blogam_005

5. Spļaušana Indijā

Kad ieradāmies Indijā, sākumā nesapratām, kas tie par sarkanajiem pleķiem uz ielām – vai asinis?! Taču drīz vien ievērojām, ka vietējie spļauj ārā aiz vaigiem iestumto tabaku, tā radot neglītos pleķus, kas ielas padara tiešām nepievilcīgas. Turpat blakus zelējošajiem un spļaujošajiem indiešiem ievērojām arī neskaitāmas spļaušanas aizlieguma zīmes. Redz, tomēr valdība ar to cīnās, tomēr šķiet, ka nesekmīgi. Lielākajās pilsētās cīņa ar spļaušanu izvērtusies lielā mērogā – par spļaušanu jāmaksā sods piecpadsmit eiro vērtībā un vienu dienu jāveic sabiedriskais darbs, savukārt atkārtota soda saņemšanas gadījumā jāmaksā trīskārši un sabiedriskais darbs jāveic veselas trīs dienas. Tomēr pagaidām izskatās, ka šo indiešu paradumu pilnībā ierobežot vēl nav izdevies.

Blogam_002

Foto: Nikita Kravchuk, Flickr.com

Blogam_003

Vēlies aizbraukt uz kādu vietu, kur ir neparasti likumi? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.