Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Piecas īpašas vietas, kas pārspēja mūsu iztēli

Laine Pērse, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Pasaulē ir tik daudz vietu, ko redzēt, un tik daudz lietu, ko izjust! Lūk, apkopojums ar interesantākajām vietām, ko apmeklējām savā lielajā pasaules ceļojumā.

1. Neparastās ādas miecētavas Marokā

Feza ir slavena ar ādas miecētavām. Par nelielu dzeramnaudu uz tām gatavs aizvest teju ikviens vietējais. Tur raitā solī tiek izrādītas vietas, kur apstrādā kazu, kamieļu, aitu un citu dzīvnieku ādu. Sākumā ādas tiek izklātas un apbērtas ar graudiem, lai baloži, graudus knābājot, padarītu tās mīkstas. Pēcāk ādas tiek krāsotas ar dabīgām krāsām. Šajā vidēji sešpadsmit dienas ilgajā procesā top somas, čības, maki un citi priekšmeti. Tūres ir bezmaksas, taču to noslēgumā tiek sagaidīts, ka apmeklētāji miecētavas veikalā kaut ko iegādāsies.

vietas_007

2. Mežonīgā Darjenas province Panamā

Darjenas province tiek saukta par vismežonīgo vietu visā Amerikā. Tas ir lielākais, bet visretāk apdzīvotais apgabals Panamā, kas atrodas uz robežas ar Kolumbiju. Darjenas pārrāvums ir vieta, kur beidzas Panamerikas lielceļš – garākais ceļš pasaulē, kas 50 tūkstošu kilometru garumā savieno Ziemeļameriku un Dienvidameriku no Kanādas līdz pat Brazīlijai. Iztrūkst vien ceļa posms Darjenā, kur tā vietā ir džungļu biezoknis aptuveni 150 kilometru garumā. Šajos džungļos vijas vien mazas taciņas. Lielceļš tur netiek ierīkots, jo pret to iebilst gan ciltis, gan dabas aizstāvji, gan pati valdība, kas bažījas par narkotiku plūsmas palielināšanos. Pārrāvuma posmu caur džungļiem un purviem var mēģināt iziet kājām, taču vietējie mēļo, ka nav dzirdējuši par tūristiem, kam tas būtu izdevies. Tādēļ, lai apskatītu mežonīgo reģionu, mazliet pabraukājam ar stopiem pa šaurajiem, smacīgajiem džungļu ceļiem. Mazo cilšu pārstāvji mūs uzlūkoja kā citplanētiešus. Sajutāmies mazliet neomulīgi, taču kopumā tas bija lielisks piedzīvojums!

vietas_004

3. Milzu brīvdabas veļas mazgātava Indijā

Līdzīgi kā ādas miecētavas Marokā, Indijā milzu platību aizpilda brīvdabas veļas mazgātava. Uz Dhobi Ghat Mumbajā veļu mazgāt ved gan slimnīcas, gan viesnīcas, gan privātpersonas. Gids mūs izvadā pa šaurajiem, slapjajiem celiņiem un izstāsta par dažādajiem procesa posmiem. Visas drēbes tiek mazgātas ar rokām īpašos betona konteineros. Sākumā ar ķīmisku šķīdumu, tad ar ūdeni. Veļas mazgātāji, vīri un sievas, dzīvo mazās istabiņās turpat blakus mazgātuvei. Ir arī gludinātāju un veļas žāvētāju ģimenes. Kopā vairāk nekā 6000 cilvēku. Drēbes tur nekad netiekot pazaudētas, jo katra tiek īpaši marķēta. Un mazgāšana esot lēta – 15 ASV dolāra centi par biksēm vai kreklu, kas ir daudz mazāk nekā modernajās tīrītavās. Beigās tiekam uz jumta, kur, lavierējot starp simtiem veļas striķu, varam apskatīt lielo laukumu no augšas. Iespaidīgi!

vietas_002

vietas_001

4. Noslēpumainais Popokatepetla kalns Meksikā

Popokatepetls ir otrs augstākais Meksikas kalns, kas slejas vairāk nekā piecus tūkstošus metru augstumā virs jūras līmeņa. Patiesībā tas ir vulkāns, kas pēdējo reizi izvirdis pirms desmit gadiem – acteku valodā Popokatepetls nozīmē “dūmojošais kalns”. Leģenda vēsta, ka reiz imperatora meita Istaksiuatla iemīlējās kareivī, ko sauca par Popokatepetlu. Imperators nosūtījis Popokatepetlu cīņā, apsolot kareivim savu meitu par sievu, ja tas atgriezīsies ar uzvaru. Taču valdnieks bijis pārliecināts, ka kareivis no kara neatgriezīsies. Un tā nu Popokatepetla prombūtnē princese izdota par vīru citam. Kad Popokatepetls atgriezies, meitene no bēdām izdarījusi pašnāvību. Nespējot pārdzīvot mīļotās zaudējumu, arī Popokatepetls padarījis sev galu. Tā nu dievi pārvērtuši mīlniekus par diviem kalniem – Popokatepetls nu mūžam stāv netālu no Istaksiuatlas kalna, sargājot mīļotās miegu, bet viņa dusmas ik pa laikam izlaužas uz āru lavas izvirdumu veidā. Kad dodamies pie abiem dusošajiem kalniem un tiekam uzvest 3000 metru augstumā, saprotam, ka ārā ir ļoti auksti. Velkam mugurā visas drēbes, kas ir mūsu somā, un veicam deviņus kilometrus garo ceļu līdz pirmajām kempinga vietām. Izrādās, arī elpot šādā augstumā ir grūti. Nelielo ceļa posmu ejam ilgāk nekā četras stundas. Tomēr visas pūles ir kalnu burvības vērtas. Aizraujas jau tā vārgā elpa. Esam pilnīgi vieni, apkārt vien kalnu virsotnes, kas ietinušās mākoņu segās. Šķiet, ka pirmoreiz mūžā dzirdam klusumu.

vietas_003

5. Žilbinošais Ujuni sāls ezers Bolīvijā

Ujuni solončaks ir 12 000 km2 liels. Tas ir lielākais sāls lauks pasaulē – šī iemesla dēļ Ujuni ciemats Bolīvijā sastāv no tūrisma ofisiem vien. Tur bezceļa spēkratos pulcē ekskursantus, kas vēlas iepazīt šo dabas brīnumu, dodoties vizināties sāls lauka plašumos. Sāls garozas biezums pašā solončakā svārstās no dažiem centimetriem līdz pat desmit metriem. Lauks aptver sālsūdens ezera reģionu, kas vietām dziļumā sasniedz pat 20 metrus. Lai gan no ezera jau gadiem ilgi notiek aktīva sāls ekstrakcija, tiek lēsts, ka tur atrodas vēl vismaz 10 miljardu tonnas sāls. Šajā milzīgajā sāls valstībā iespējams apskatīt arī karstos avotus un geizerus un  sastapt vairāk nekā astoņdesmit putnu sugas, ieskaitot flamingo. Kad nonākam uz lauka, kas izskatās pēc pasaulē lielākā spoguļa, izbrīnā ieplešam acis. Skatiens aizved tālu prom pie horizonta – vienā tā malā zibeņo, otrā saule tūliņ skars zemi un iezīmējusi debess pamali rozā. Plānā ūdens kārtiņa uz sāls pamatnes atstaro debesīs grimstošo sauli. Pasaule rāda, ka ir skaistāka par jebkuru datorā apstrādātu tās foto attēlu.

vietas_006

vietas_005

Vēlies apmeklēt kādu no šīm vietām? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.