Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Oamaru – pilsēta, kas savaldzina

Nauris Krēsliņš, ceļotājs
3 min. lasāmviela

Jaunzēlandē bijām pieraduši, ka, ja vēlamies sevi pārsteigt, iepriecināt vai sajūsmināt, aizkustinājums jāmeklē dabā vai aci pret aci sastopoties ar savvaļas dzīvniekiem, taču nekādā gadījumā to nevajag censties atrast pilsētā. Visdrīzāk, Jaunzēlandes pilsētām gana šarmantām neļauj būt to neilgais pastāvēšanas laiks un gaužām īsā vēsture, kas tikai retu reizi ļauj pamanīt celtni, kas būtu apveltīta ar vēsturisku dvesmu. Acīmredzot, pilsētām pievilcība nāk ar gadiem.

Tā nu bijām pat ietrenējušies pilsētas apbraukt, cik vien iespējams, taču mūsu jauniegūtais kivi draugs Robs, no kura uz laiku īrējam istabu, ieminējās par Oamaru un ka tā, iespējams, ir viena no pievilcīgākajām un gaumīgākajām vietām Jaunzēlandē. Atgriežoties no piedzīvojumiem dienvidu salas lejas daļā, piestāt ieteiktajā pilsētā sanāca tieši pa ceļam.

Varbūt tādēļ, ka neko negaidījām, ieraudzītais mūs no tiesas savaldzināja. Kā daudzas citas apdzīvotas vietas Jaunzēlandē, arī šī ir zila ūdens ieskauta, to, savukārt, apņem kalni, taču pilsētas ēkas un ielas patīkami atšķiras no citām.

Jaunzelande_012

Izbijušā ostas rajonā, kur joprojām saglabājies mols, kas gan nu kalpo tikai pastaigām, aizsākas neparasts un simpātisks rajons ar vecīgām un robustām noliktavu ēkām. Tajās iemājojusi vietējā viskija darītava ar nelielu kafejnīcu degustācijām, kā arī tēlnieku darbnīcas, kurās gan nav atļauts fotografēt, bet ir iespējams vērot, kā vīri neizteiksmīgus akmens gabalus pārvērš pārdomātās figūrās.

Jaunzelande_009

Noliktavu ēkām durvis lielākoties stāv līdz galam vaļā, paverot iespēju neparastiem klejojumiem starp senlaicīgiem divriteņiem, bērnu šūpuļzirdziņiem, zirgu atsperratiem un citām mistiskām relikvijām. Tā arī līdz galam netop skaidrs, vai tās tiešām ir tikai noliktavas, vai varbūt tomēr muzejs vai sapņu iepirkšanās vieta senlaicīgu un savādu lietu kolekcionāriem.

Jaunzelande_003

Jaunzelande_004

Jaunzelande_005

Aizlaiku noliktavu pasaule atrodama Harbour Street, kur viens pēc otra rindojas arī lietotu grāmatu veikali, kuros bez nostalģiskām pastkartēm un noputējušām avīzēm atrodami daudzi citi zili brīnumi. Arī paši tirgotāji lielākoties ir kolorītas personības ar sirmām zirgastēm un retro brillēm. Ja būtu rocība, varētu atstāt veselu bagātību un nosūtīt uz Latviju kastes ar lietām kādreizējās mājas iekārtošanai.

Jaunzelande_006

Jaunzelande_007

Jaunzelande_008

Oamaru ir tik pilna ar dīvainiem priekšmetiem, ka tos iespējams pamanīt gandrīz uz katra stūra un ikkatrā logā. Visu vēl mistiskāku padarīja migla, kas lika jaunatklātajai ielai izbeigties lielā noslēpumā, kas tai visnotaļ piestāvēja.

Jaunzelande_010

Jaunzelande_011

Liela daļa nopelnu par pilsētas atšķirīgo raksturu piedēvējami tam, ka Oamaru izveidojusies par Jaunzēlandes steampunk jeb sava veida zinātniskās fantastikas galvaspilsētu, kas, šķiet, joprojām tic tvaika lokomotīves spēkam.

Jāatzīst gan, ka mūsu pastaiga bija ierobežota laikā, kuru visu notiesāja jau minētā Harbour Street un tās dīvainības, tādēļ nevaram apgalvot, ka pilsēta viscaur stāv nemainīgi glīta, taču ostas rajons noteikti ir tā vērts, lai tam veltītu laiku. Zīmīgi, ka nu savos ceļojumos ik pa brīdim sastopam kivi, kas atsaucas uz Oamaru kā šīs zemes izskatīgāko un interesantāko pilsētu.

Jaunzelande_002

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.