Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Neparastie dzīvnieki dažādās pasaules malās

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Katra pasaules daļiņa, kur pabijām, mūs ar kaut ko pārsteidza. Piemēram, ar dažādo cilvēku attieksmi pret dzīvniekiem. Ja pie mums suns ir mājdzīvnieks un mīlulis, citur neviens neiedomājas suni turēt mājās vai pat uzlūko to kā maltīti! Tajā pašā laikā saitītē tiek turēti mērkaķi un kaķiem atvērtas lidostas durvis.

1. Svētās govis Indijā

Noteikti ir dzirdēts, ka Indijā pret govīm izturas īpaši – tās dzīvojas uz ielām, netiek padzītas vai sistas. Gluži pretēji – govis tiek uzskatītas par svētām. Kad pirmo reizi izgājām Indijas ielās, mūs piemeklēja mērens šoks. Līdz ar gājējiem, ēzeļiem, rikšām, takšiem, klaiņojošiem suņiem un kazām uz ielām mierīgi dzīvoja arī govis. Tās, protams, aiz sevis atstāj arī šmuci – bija nemitīgi jāskatās zem kājām, lai tajā neiekāptu. Govs, kas rakņājas pa miskastēm, Indijā arī nav neierasts skats.

Vietējie mums pastāstīja, ka Indijā govs tiek uzskatīta par svētu, jo tā cilvēkam tik svarīga – cilvēks dzer govs pienu, izkārnījumus izmanto kā mēslojumu vai ceļ no tiem mājeles. Arī govs urīns tiek uzskatīts par brīnumu dziru, un Indijā tiešām var gadīties redzēt kādu opi ar sarkanu punktu pierē to dzeram. Liellopa gaļu gan Indijā ēst nav pieņemts, un iegādāties to iespējams tikai ļoti tūristiskās vietās, piemēram, Goa reģionā.

Kamēr govis ir slaucamas, tās pieder lauksaimniekiem, tomēr, līdzko govis beidz dot pienu, tās tiek palaistas brīvībā un top par sabiedrības rūpi. Brīnumainā kārtā Indijā uz ielas nekad neredzējām mirušu vai slimu govi. Tās ļoti operatīvi tiek aizgādātas citur.

Peru_004

2. Gardās govis Argentīnā

Argentīnā, savukārt, notiek pilnīgi kas pretējs. Govis noteikti nestaigā pa ielām – tās tiek audzētas galvenokārt gaļas iegūšanai. Jau ceļojot tuvāk Argentīnai, dzirdējām stāstus, ka tieši Argentīnas liellopa gaļa esot kvalitatīvākā visā pasaulē. Tā kā lielākā daļa argentīniešu tradicionālo ēdienu sastāv tieši no liellopa gaļas, argentīnieši ir parūpējušies, lai tā būtu patiesi izcila. Argentīnā ir otrais lielākais liellopu gaļas patēriņš pasaulē, un tā ir trešā lielākā liellopu gaļas eksportētāja aiz Brazīlijas un Austrālijas. Gaļu no Argentīnas pasūta glaunākie restorāni no visas pasaules.

Peru_010

3. Lamas Peru

Lamas, šie kamieļveidīgie dzīvnieki, Peru ir sastopami teju uz katra stūra. Tās brīvi pastaigājas pat pa slavenajām Maču Pikču drupām! Lamas un to “māsīcas” alpakas bieži vien tiek ietērptas krāšņos tērpos, lai ar savu izskatu nopelnītu kādu monētu no tūristiem, kas nevar atturēties ko tik amizantu iemūžināt. Tā kā lamas var pārnēsāt smagumus vairāku kilometru garumā, tās kā palīgus izmantoja jau senie inki. Bieži gan no šiem palīgiem tika pagatavota arī maltīte, un lamas gaļu Peru ēstuvēs var nobaudīt arī šodien.

Peru_009

4. Ziloņi Taizemē

Zilonis Taizemes kultūrā jau izsenis ir viens no svarīgākajiem kustoņiem, tādēļ tas pasludināts par valsts nacionālo dzīvnieku. Kādreiz zilonis tika attēlots arī uz Taizemes karoga – baltie ziloņi tajiešiem simbolizē bagātību un varu (dabā gan šie ziloņi nav gluži balti, bet gan gaiši pelēki). Budismā zilonis izpelnījies svētā dzīvnieka statusu.

Arī mūsdienās Taizeme ir vieta, kur sastapt ziloņus nav grūti. Tomēr, ja ziloņus redzi, par samaksu izpildot trikus uz ielas, vai saņem piedāvājumu doties ar tiem izjādē, atsaki. Nelikumīga ziloņu sagūstīšana un izmantošana peļņas nolūkos Taizemē ir liela problēma. Labāk dodies uz kādu no daudzajiem dabas parkiem, kur iespējams noskatīties, kā lielie milži spēlējas dubļos un pēc tam palīdzēt parka personālam tos nomazgāt.

Peru_006

5. Kaķi Marokā

Iebraucot Marokā, mūs pārsteidza tas, ka Fēsas lidostā, kur palikām pa nakti, apsargi durvis ļoti labprāt atvēra kaķiem, kas, gribot ienākt, vienkārši pie tām skrāpējās. Tā nu mums, uzturoties lidostā, nācās kārtīgi sargāt savas somas, lai lielās kaķu kompānijas tās “neiezīmētu”.

Leģenda vēsta, ka kādu dienu Muhameds, pamodies pirms rīta lūgšanām, ieraudzījis uz savas piedurknes guļam kaķi. Tā vietā, lai traucētu dzīvnieka miegu, Muhameds nogriezis sava krekla piedurkni un devies lūgties. Kad Muhameds atgriezies, kaķis pateicībā tam paklanījies. Pravietis, savukārt, devis kaķim deviņas dzīvības jeb spēju deviņas reizes krist uz kājām. Kopš tā laika kaķis kļuvis par Muhameda mīluli un glābis vīru no čūskas un citiem ienaidniekiem.

Ja Latīņamerikā lielākoties redzējām klaiņojošus suņus, tad Marokā, gluži kā Rīgas attālākajos nostūros, ielas bija ieņēmuši kaķi. Tomēr, lai arī lidostā likās, ka kaķi tur ir svarīgi viesi, Marokas pārpildītajās ielās tiem netika izrādīta īpaša cieņa. Daudziem kaķiem bija pat nocirstas astes, lai tie, lēkājot pa tirgoņu galdiem, ko neapgāztu un nesaplēstu.

Peru_005

Vēlies sastapt kādus neparastus pasaules dzīvniekus aci pret aci? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi

 

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.