Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Neaizmirsti paņemt līdzi ceļojumā!

Laine Pērse, ceļotāja
5 min. lasāmviela

Svarīgākais ceļojuma atribūts? Pareizi, ceļasoma! Bet tikpat svarīgs – tās saturs. Protams, tie, kas dodas laiskā atvaļinājumā uz Kanāriju salām, savā somā liks citas mantas nekā tie, kas paredzējuši mēnesi ilgu pārgājienu Andu kalnos. Mēs, savukārt, esam sapratuši, ko likt somā tad, ja dodies ilgākā ceļojumā apkārt visai pasaulei. Lūk, mūsu saraksts!

1. Pārnēsājamā bezmaksas viesnīca

Citiem vārdiem sakot – telts. Nakšņošana teltī ir ļoti labs veids, kā ietaupīt un pa reizei pagulēt brīvā dabā. Ir labi, ja telts ir viegla, tomēr vēl svarīgāk ilgākā ceļojumā ir tas, lai tā būtu tiešām izturīga un ūdensnecaurlaidīga. Telti vēlams iegādāties tumšā, neuzkrītošā krāsā, lai tā nepiesaistītu svešas acis. Un, ja jau ir telts, tad vajadzīgi arī guļammaisi. Paklājiņu, ko mīkstākai gulēšanai palikt zem guļammaisiem, mums nebija, jo bez tiem var arī iztikt. Tie aizņem diezgan daudz vietas, bet, piestiprināti somas ārpusē, lieki traucē – nododot somas bagāžā, tās bieži vien tiek mētātas un stumtas.

2. Lietus ir traucējošākais

Lietus galīgi nav ceļotāju labākais draugs. Lai arī cik karsti vai auksti nebūtu, uz priekšu vienmēr var tikt, bet lietus laikā viss apstājas. Tam jāsagatavojas un pret to jānodrošinās, īpaši tad, ja ceļojumā plānots gulēt teltī un pārvietoties ar autostopiem. Vienmēr noder labi lietusmēteļi, var izmantot arī lietus bikses un mitrumizturīgus somu apvalkus. Šīm precēm ļoti svarīga ir kvalitāte – lietusmētelis, kas laiž cauri ūdeni, ir absolūti bezjēdzīgs.

3. Primārais ir veselība

Ceļojumā noteikti jāņem līdzi pirmās nepieciešamības medikamenti, kas spēj dezinficēt tikko uzplēstu brūci vai apturēt pēkšņas sāpes. Eksotiskākās valstīs noder aktivētā ogle. Noderīgi ir arī aerosoli moskītu un ērču atbaidīšanai, plāksteri noberzumiem un roku dezinfekcijas līdzeklis. Dodoties iegādāties zāles ārzemju aptiekā, vērts taujāt pēc konkrētas vielas (paracetamols, ibuprofēns u.tml.), nevis Latvijā pazīstama zāļu nosaukuma, jo farmaceitiskie zīmoli katrā valstī var atšķirties.

4. Apavi svarīgāki par apģērbu

Dodoties ilgākā ceļojumā, svarīgs ir katrs grams, kas iekrauts mugursomā. Pareizāk sakot – tas, cik maz ir šo gramu un kilogramu. Nav vērts ņemt līdzi daudzas apģērba kārtas, jo izmazgāt drēbes var ikvienā valstī. Izņēmums ir peldkostīms, kas tomēr ir diezgan specifisks apģērba gabals – iegādāties tādu, kas labi der, svešumā var nebūt nemaz tik viegli. Daudz svarīgāki par apģērbu ir apavi. Mērojot lielus attālumus kājām, trūkumi atklājas pat labiem apaviem, tādēļ jālūkojas pēc kvalitatīviem ceļabiedriem, kas der ideāli. Līdzi ieteicams ņemt divus pārus – ja ceļā gadīsies kāda ķibele, apavi saplīsīs vai nodils, jābūt rezervei, jo citus piemērotus apavus var nākties meklēt ilgi.

5. Gabaliņš dzimtenes kabatā

Ja ceļojumā gadās sastapt kādu sirdij īpaši tuvu cilvēku vai kāds sirsnīgi izpalīdz, ir taču lieliski, ja pa rokai ir kāda maza pateicības dāvaniņa! Mēs izlīdzējāmies ar maziem papīra karodziņiem un auduma lentītēm Latvijas karoga krāsās.

6. Slepenais finanšu nodalījums

Ceļojumā vienmēr ir prātīgi pa rokai turēt mazliet skaidras naudas. Var gadīties kāds negadījums ar bankomātu, var nozust kredītkarte, tad skaidra nauda lieti noderēs. Drošības apsvērumu dēļ to ieteicams turēt kādā īpašā vietā – piemēram, iešūtu apakšbiksēs. Ja satiksies ar laupītāju, tas var likt novilkt arī zeķes, bet noģērbties pavisam plikam gan jau neliks. Vēl labāk, ja kabatā ir maks, kurā ir kādas ne pārāk noderīgas atlaižu kartes un mazliet skaidras naudas. Ja kāds piedraud, šo maku nebūs žēl atdot (lai gan arī smaidīt apzagšanas procesā nebūtu ieteicams).

7. Komunikācija ar pasauli un cita elektronika

Lielas foto un video kameras pārvietojoties var būt apgrūtinošas, tās arī piesaista pārāk daudz apkārtējo uzmanības, tādēļ vērts padomāt par kādu nelielu skaistāko mirkļu iemūžināšanas ierīci. Mūsdienās ceļošana nav iedomājama bez mobilā tālruņa, tam vajadzīgs lādētājs. Ļoti vērtīga lieta ir pārnēsājams elektroierīču lādētājs jeb power bank. Kad ir iespēja, to var kārtīgi uzlādēt un pēc tam neuztraukties par to, kad atkal tiksi pie elektrības. Lietderīgi paņemt līdzi arī universālu strāvas pārveidotāju, jo elektrības rozetes dažādās pasaules malās atšķiras.

8. Visādi svarīgi papīri

Pirmkārt, pase. Ceļojot daudz, var sanākt, ka pasē beidzas vieta, kur spiest robežu šķērsošanas zīmogus. Ja pirms lielā ceļojuma jau ir daudz ceļots, pasi šī iemesla dēļ ir vērts nomainīt uz jaunu. Noder mazās pases fotogrāfijas, kad kāds mēģina par vīzas foto paprasīt bargu naudu. Un arī līdzpaņemtas tiesības ir laba lieta – ir reizes, kad tiešām vajag braukt.

Otrkārt, dažādu plānu un rezervāciju izdrukas, pases kopijas.

Treškārt, pošu pase. Tā noderīga, ja ceļojuma laikā plānots vakcinēties. Par katrā valstī obligātajām vakcīnām ieteicams noskaidrot vēl pirms došanās ceļā.

Un galu galā – arī tualetes papīrs lieti noder.

9. Uzkodas izsalkušajiem

Dažreiz izsalkuši varat būt jūs paši, citreiz tie ir uz ceļa satikti dzīvnieciņi. Nekad jau nevar zināt, kādos džungļos beigu beigās atradīsies vai ar kādām asaru pilnām, lūdzošām acīm būs jāsastopas. Tāpēc “zacenīte” somā vienmēr jāatstāj. Tāpat kā ūdens.

10. Rīki, kas vienmēr noder

Tiem, kas ceļ telti, lieti noder lukturītis. Lai arī adatu un diegu nepieciešamības gadījumā var nopirkt, tie lieku vietu somā neaizņem. Ļoti vērtīgs dažreiz ir deglītis un mazais gāzes baloniņš, divi trauciņi un salokāmie galda piederumi – lai dabā varētu baudīt kādu paša pagatavotu maltīti. Naži der gan griešanai, gan aizsardzībai, tos gan lidmašīnās drīkst vizināt tikai nododamajā bagāžā. Līdzi nēsājām arī piparu gāzīti, līdz kādā pārlidojumā atklājās, ka to arī lielajā bagāžā lidmašīnā nevar ņemt.

Un kas vēl? Līdzi jāņem visas pozitīvās domas un emocijas. Tieši tās ir galvenās, kas padara katru ceļojumu vienreizēju!

Vēlies doties kādā piedzīvojumu braucienā? Izvēlies kādu no Jēkaba Ceļojumu lieliskajiem piedāvājumiem!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.