Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Spilgti iespaidi no sešām milzu metropolēm

Laine Pērse, ceļotāja
6 min. lasāmviela

Dažreiz šķiet, ka pasaule ir ļoti maza – piemēram tad, kad gadās nejauši satikt vienu un to pašu cilvēku dažādās tās malās. Bet patiesībā pasaules plašumu nevar ne apjaust, ne izmērīt. Tik daudz cilvēku, tik daudz vietu un tik daudz lietu! Šo atziņu visspēcīgāk var izjust pasaules lielākajās metropolēs. Tās ir vietas, kur cilvēki un lietas koncentrējas vienkop. Savā lielajā ceļojumā mēs apmeklējām vairākas no pasaules lielākajām pilsētām, kas mūsu latviešu lieluma izpratnei bija gandrīz neaptveramas.

1. Tokija, Japāna

Iedomājies – gandrīz četrdesmit miljoni cilvēku! Vai to vispār var iedomāties? Japānas galvaspilsēta kopā ar tās prefektūrām ir visblīvāk apdzīvotā metropole pasaulē. Vai šajā metropolē, kur uz vienu kvadrātkilometru dzīvo vairāk nekā divarpus tūkstoši iedzīvotāju, maz iespējams pabūt vienam? Mēs izkāpjam no metro, kas no lidostas mūs atvedis uz Tokijas centru, un acumirklī apstājamies. Nav iespējams aizmirst to, kā tūkstošiem tumšmatainu galvu tur skrien uz visām pusēm gluži kā skudru pūznī, kur kustība nekad nerimst. Negribētos nonākt šajā vietā karstākajās stundās, kad vietējie dodas uz darbu vai mājup no tā. Ne velti tur strādā arī “vagonos grūdēji”. Uzraksti svešajā valodā mulsina, un ir grūti apturēt kādu skrienošo japāni, lai pajautātu pareizo virzienu. Tomēr, kad esam tikuši ārā no pazemes kustīgās valstības, Tokija ik uz soļa atklāj pavisam citu kultūru. Komiksu plakāti un neparasti tempļi. Un Tokija no augšas? Augstceltne pie augstceltnes starp augstceltnēm. Pilsēta ir visur esoša, pat parkos dzirdami kaucoši auto riteņi.

Metropoles_004

2. Ņūdeli, Indija

Indija pati par sevi ir kā vesela pasaule. Ja ceļots daudz un šķiet, ka viss jau redzēts un piedzīvots, pienācis laiks paviesoties varenajā Indijā. Tā ir tik dažāda, tik savdabīga un tik neizskaidrojama, ka noteikti liks mainīt vismaz dažus pieņēmumus par pasauli un tās kārtību. Un Ņūdeli ir īpašs izaicinājums, ar ko, Indiju apmeklējot pirmoreiz, varbūt nemaz nevajadzētu sākt. Ja četrdesmit kilometrus attālajā galvaspilsētas nomalē dzīvo bagātie un ārzemnieki, viss ir sakopts un nosacīti kārtīgs, tad Deli vecpilsēta ir tai pilnīgs pretstats. Šaurajās ieliņās, ko pēc mūsu domām loģiski būtu izmantot tikai gājējiem, satilpst velosipēdi, mopēdi, tirdzniecības rati ar zirgiem un arī pāris svētas govis. Kad pacietība jau izsīkusi, iestājies bezpalīdzīgs izmisums un radusies vēlme vienkārši pacelties gaisā un aizlidot prom, turpat blakus iznirst kāds indietis. Tas, kuram, šķiet, šajā dzīvē nekad nekas netraucē. Tas mierīgi ar saviem divus metrus platajiem ratiem turpina spraukties pa pusotru metru plato ielu. Un smaida. Indijā iespējams ir viss! Tās iemītniekus tur nekad nepiemeklē stress, izmisums, vēlme padoties. Tur ir vienkārši dzīve, un tas ir skaistākais, ko no indiešiem var iemācīties.

Metropoles_002

3. Seula, Dienvidkoreja

Lai arī Seula ir viena no lielākajām pasaules metropolēm ar vairāk nekā 25 miljoniem iedzīvotāju, Dienvidkorejas galvaspilsētā ir tiešām patīkami atrasties. Seula pārsteidz ar savu sakārtotību. Pat košļājamā gumija no centrālās ielas tiek uzreiz nokasīta. Vairāk nekā divus tūkstošus gadu vecā pilsēta vēl joprojām auklē vairākas grandiozas pilis no karaļnama laikiem. Angliski visas zīmes iespējams izlasīt, bet sarunāties ar vietējiem? Tas ir izaicinājums, jo lielākā daļa zina vien savu valodu. Bet angļu valodas zināšanas tie ir aizstājuši ar tehnoloģijām. Pie pusdienu galda, metro, veikalā un bārā cilvēki reti kad sarunājas viens ar otru, jo katram taču ir viedtālrunis ar skārienjūtīgu ekrānu. Mūs pārsteidz interesantās tehnoloģijas un roboti, ko grūti raksturot, un mierīgie, senatnes elpu sargājošie tempļi turpat blakus. Seula ir kas ļoti īpašs – viena no retajām metropolēm, kas nevis izsūc enerģiju, bet gan to dod.

Metropoles_006

4. Ņujorka, ASV

Ņujorka, Ņujorka! Apdziedātā, apcerētā un filmās iemūžinātā pilsēta, kas ir apdzīvotākā ASV. Tā bija pirmā metropole mūsu ceļošanas pieredzē, un tā patiešām mūs apreibināja. Kā var uzcelt tik augstas ēkas? Kā vienā pilsētā var būt tik daudz cilvēku? Kā iespējams iztērēt tik daudz stundu sabiedriskajā transportā, lai tik vien kā tiktu no pilsētas centra līdz mājām? Mūs reibināja Dvīņu torņu memoriāls, Empire State debesskrāpis, Taimskvērs un Centrālais parks, kas neskaitāmas reizes bija redzēts TV. Sajūta, kā iekāpjot filmā. Pat visu mūžu dzīvojot Ņujorkā, tajā katru dienu var ieraudzīt ko vēl neredzētu. Šī taču ir pilsēta, kas nekad neguļ! Tomēr neesam pārliecināti, vai esam tik lieli pilsētu mīļotāji, lai būtu gatavi gaidīt rindā uz noskatīto restorānu, lai lielāko daļu laika pavadītu transportā un lai nepārtraukti cīnītos par savu vietu. Mūsu draudzene ņujorkiete pastāstīja mums pavisam nesaprotamu stāstu par šķiršanos ar vīrieti, kas dzīvo Ņujorkas otrā pusē, grūti pārvaramā attāluma dēļ. Tad mēs vēl nesapratām, cik liela patiesībā var būt pilsēta. Tāda, lūk, bija mūsu pirmā iepazīšanās ar metropoli.

Metropoles_007

5. Mehiko, Meksika

Karstasinīgā Latīņamerika visā savā krāšņumā izjūtama arī Meksikā, vietā, no kuras nāk čivavas sunīši, tako un tekila. Acteku impērijas galvaspilsēta un nu arī mūsdienu valsts centrs ir Mehiko. Meksikas galvaspilsēta ir vecākā pilsēta visā Ziemeļamerikā un arī visaugstākā, jo atrodas vairāk nekā divtūkstoš metru virs jūras līmeņa. Meksikāņu kultūra pati par sevi ir pozitīva, aizraujoša un vilinoša, tāpēc pat galvaspilsētas gūzma netraucē apbrīnot apkārt notiekošo. Neskaitāmi muzeji, izstādes, vēsturiski pieminekļi un paši vietējie ierauj īstajā Latīņamerikas dejā. Tomēr jāuzmanās – kā jau megalielā pilsētā, tur ir sastopami dažādi cilvēki, gan zinātkārie un trakie, gan vientuļie un nabagie. Lai gan pilsētas centrs ir plašs un to nav iespējams aptvert ne dienā, ne nedēļā, ne veselā gadā, dažās Mehiko pierobežu zonās vietējie neiesaka iemaldīties pat gaišā dienas laikā.

Metropoles_003

6. Sanpaulu, Brazīlija

Sanpaulu ir Brazīlijas turīgākā un apdzīvotākā pilsēta. Debesskrāpji tur mijas ar ielu tirgotājiem. Neskaitāmas rases un kultūras tur satiekas vienuviet. Sanpaulu ievelk sevī. Iespējams, tā ir tā slavenā Latīņamerikas dzirksts, bet varbūt tas ir vienkārši saulainais un patīkamais laiks, ko sniedz pilsētas augstums, vai arī paši brazīlieši, kam smaids uz sejas ir kā iezīmēts. Tie, kas dod, neko neprasot pretī. Dabiski, patiesi un priecīgi. Tieši tāda, šķiet, ir dzīve šajā milzīgajā Brazīlijas pilsētā. Reti kura metropole piesaista ar haotisku kultūru, bet šī noteikti ir viena no tām.

Metropoles_008

Plašā pasaule pulcē neskaitāmas tautas, kultūras un uzskatus vienā kopējā līdzās pastāvēšanā. Mēs visi esam vienoti. Viss šajā pasaulē ir saistīts, un katram no mums ir īpaša loma šajā milzīgajā sistēmā. Ja piesaista lauku mierīgums, dodies turp! Ja pievelk dzirkstošās metropoles enerģija, uz priekšu! Sirds pateiks, kur ir Tavas īstās mājas.

Vēlies nokļūt kādā no pasaules metropolēm? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.