Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Mēs būdā iekšā jeb Jaunzēlandes vecpuiši pie okeāna

Nauris Krēsliņš, ceļotājs
4 min. lasāmviela

Dzīvojot vienuviet, darbs mums liedza izbraukt no pilsētas vārdā Blenema tālāk par pāris kilometriem. Atlika vien klausīties stāstos, skatīties fotogrāfijās un lasīt grāmatās par vietām, kurās gribas nonākt, un lietām, ko kārojas pamēģināt. Piekļuvām visnotaļ interesantai informācijai – mūsu mājas biedra Roba tēvs, izrādās, ir advokāts, kurš savulaik aizstāvējis pašus skarbākos jaunzēlandiešus. Zinājām, ka brauksim skatīt, kā šie dzīvo.

Stāsts ir par Oušena pludmales (Ocean Beach) nelegālajiem iemītniekiem. Vienpaši šai pludmalē sacēla savas būdas  piecdesmitajos, sešdesmitajos gados. Vietā, kas nepiederēja viņiem. Vietā, kur vējš pa tiešo no Antarktīdas pūš tik stipri, ka metāls lokās. Aizsākās bach (būdu) kultūra – vārds cēlies no bachelor (vecpuisis), jo tieši vecpuiši bija biežākie būdu cēlāji.

No dažādiem materiāliem saslietās pajumtes slēpa sevī primitīvus dzīves apstākļus un skarbu romantiku. Lai tiktu pie tostermaizes, bija jāvāc malka un jākurina uguns, un stipri jāpadomā par ko skaistāku kā vētru aiz loga, ko Oušena pludmales iedzīvotāji varēja vērot dienu no dienas.

Jaunzelande_005

Tā viņi dzīvoja, netraucēti un nevienu netraucēdami. Līdz brīdim, kad sāka plaukt piekrastes brīvdienu māju celtniecība un piekrastes zemes cena uzšāvās gaisā. Valdība mēģināja onkas izlikt aiz durvīm, taču saskārās ar grūtībām – ne būdu īpašnieki, ne iemītnieki nebija oficiāli reģistrēti, tādēļ pie katras būdas durvīm tika piesprausta pavēle tās nojaukt līdz 1980. gada decembrim.

Pludmales pirmiedzīvotāji negribēja tā vienkārši padoties, jo, tieši pateicoties viņu klātbūtnei, skarbajos ūdeņos gadu gaitā tika izglābtas neskaitāmas neapdomīgu peldētāju un pārgalvīgu zvejnieku dzīvības. Talkā nāca mūsu Roba tēvs, Džoks Bletveits. Viņš panāca, ka pieticīgi lepnās ēkas var stāvēt savās vietās līdz 2019. gadam vai līdz pat iedzīvotāju pēdējai stundai. Oušena pludmale ir vienīgā, kas kopš sešdesmitajiem gadiem palikusi nemainīga un kur joprojām var redzēt Jaunzēlandes bach kultūru.

Ceļā uz pludmali satikām vēju, kas mašīnu teju pacēla gaisā, un nodomājām – kas nez notiks pašā pludmalē? Tomēr, izkāpuši no spēkrata, sajutām tik vien kā pavisam nelielu pūtienu pakausī un sildošu sauli. Kā vēlāk noskaidrojām, tie, iespējams, bija labākie laikapstākļi, ko šī vieta jelkad pieredzējusi.

Jaunzelande_012

Jaunzelande_013

Krastā stāvēja slavenās būdas, uz aci – kādas padsmit. Jāteic, ka vairākas no tām jau atgādināja normālas mājas normālām pārbērnu ģimenēm, tomēr dažas būdas bija saglabājušas savu pieticīgo avangardu. Gājām gar krastu un pētījām tās. Laiks lutināja. Skatījāmies logos iekšā. Pārāk nepārspriedām, kā būtu padzīvoties kādā no tām, jo jau zinājām, ka Roba ģimene mums sarūpējusi iespēju palikt iekš viņu būdas fermas teritorijā tālāk gar krastu.

Jaunzelande_002

Jaunzelande_003

Jaunzelande_006

Jaunzelande_004

Ceļš uz Bletveitu atpūtas namiņu veda caur kalnainām aitu ganībām. Robs mūs turp nogādāja ar džipu, jo cita tipa automašīnām tas nebūtu pa spēkam. Kad nonācām galamērķī, ātri sapratām, ka šī būs viena no mūsu ceļojuma laimīgākajām dienām. Zinājām, ka pastāv iespēja jūras tālēs ieraudzīt zobenvaļus un delfīnus, bet krastā – vientuļus roņus. Zinājām, ka bēgumā iesim medīt paua – lielus, šai vietai raksturīgus gliemežveidīgos. Mums kā zvejniekiem- amatieriem ar pasliktinātu redzi medības gan nebija veiksmīgas un arī ūdens bija gana auksts, lai bradāties varētu tik mirkli. Tas gan nemazināja mūsu sajūsmu par notiekošo.

Jaunzelande_008

Jaunzelande_007

Jaunzelande_014

Jaunzelande_009

Nakšņojām ārā uz lieveņa ar skatu uz okeānu. Jā, arī pa dienu gulējām. Klīdām gar krastu, izmēģinājām auksto ūdeni, redzējām lielos jūras putnus – ganetus – nirstam ūdenī pakaļ zivīm. Tagad mums ir pilnīgi skaidrs, kādēļ cilvēki piekopj šo būdu kultūru. Bez internetiem un telefona zonām dzīve patiesi ir iedomājama! Divas dienas gan šķita pārāk maz, taču mums Jaunzēlandē arī vairs nav palicis vairs daudz laika.

Jaunzelande_010

Jaunzelande_011

Jaunzelande_015

Bletveitu ģimenes iepazīšana bija neatsverams Jaunzēlandes notikums. Kārtējoreiz pārliecinājāmies, ka nevis ceļveži, bet gan cilvēki parāda valsti no labākās puses.

Jaunzelande_016

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.