Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Latviešu piedalīšanās četrās krāšņās svinībās

Laine Pērse, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Savā pasaules ceļojumā mums bija tas gods piedalīties dažos no spožākajiem pasaules svētkiem, un nu varam pastāstīt par tiem arī tev!

1. Mirušo diena Meksikā

Pirmais un otrais novembris Meksikā ir dienas, kad ģimenes un draugi pulcējas kopā, lai atcerētos un aizlūgtu par mirušajiem tuviniekiem. Mums bija lieliska iespēja šajās dienās būt kopā ar meksikāņiem un par šiem svētkiem uzzināt vairāk. Mirušo dienas atzīmēšana Meksikā pastāvējusi jau ilgus gadus pirms spāņu ienākšanas. Svinību tradīcijas laika gaitā ir mainījušās un, ja senāk mirušos pieminēja veselu mēnesi, tad tagad viena no svētku dienām tiek veltīta aizgājušo bērnu pieminēšanai, bet otra – pieaugušo. Meksikāņi tic, ka šajā laikā viņus apciemo mirušo gari. Aizgājējiem par godu tiek veidoti altāri, kas satur visus četrus dabas elementus. Uz kapiem nelaiķiem tiek nesti arī ēdieni, dzērieni un dažādas dāvanas. Mirušo dienas simbols ir galvaskauss, kas ataino nāvi un atdzimšanu. Šie nebūt nav skumīgi vai klusi svētki. Šajās dienās skan mūzika, cilvēki dzied un dejo, jo nāve tiek uztverta kā kaut kā jauna sākums.

Pasaules_svetki_002

2. Karnevāls Bolīvijā

Karnevāls Latīņamerikā ir kas patiesi košs! Karnevālu sezona Latīņamerikā ilgst no janvāra beigām līdz marta sākumam, kad kristiešiem sākas Lielais gavēnis. Patiesībā šīs svinības uz Latīņameriku atveda spāņu iekarotāji. Karnevālu svinēšanas tradīcijas viscaur Latīņamerikai atšķiras, taču tie vienmēr ir mūzikas, deju un ēdienu piepildīti. Mēs ienirām karnevāla raibumā Bolīvijas nozīmīgākajā pilsētā Lapasā – pieredzētais ir neaizmirstams! Kopā ar tūkstošiem bolīviešu pulcējāmies pilsētas centrā, kur ielas bija piepildījuši mūziķi un dejotāji košos tērpos un maskās. Kā paši bolīvieši mums teica – piedalīties var ikviens, jāiegādājas vien kostīmi, kas nebūt nav tik lēti. Taču tad katru gadu var griezties dejās, kamēr ielu malās saliktajās tribīnēs tev uzgavilē skatītāji, baudīdami alu un nopūzdami viens otru ar putām, kas Bolīvijā ir neatņemama šo svētku sastāvdaļa.

Pasaules_svetki_003

3. Kāzas Malaizijā

Stopēšana var aizvest patiešām pārsteidzošos piedzīvojumos – Malaizijā tā mūs aizveda uz kāzām! Kad šoferītis mums piedāvāja pusdienas, priecīgi piekritām. Kas gan būtu domājis, ka pusdienas būs pie kāzu galda! Malaizietis brauca uz drauga kāzām un, pa ceļam savā auto uzņēmis mūs, nosprieda, ka uz kāzām atvest “baltos” cilvēkus šortos un bez dāvanām ir ļoti laba ideja. Kad ieraudzījām, ka esam apstājušies mašīnu pūlī, kur visi viesi ir uzvalkos un kleitās, bijām tiešām pārsteigti. Mūsu jaunais draugs gan mūs mierināja, ka viss taču esot kārtībā – dabūsim paēst! Mūsu lielākā privilēģija bija mūsu ādas krāsa, jo kā baltādainie tikām uzskatīti par šo kāzu veiksmes simbolu. Pievienojāmies līgavaiņa pūlim, kas ar bungu rīboņu un saucieniem devās uz līgavas māju, lai tur satiktu līgaviņu un kopīgi dotos pie uzklātā galda. Tā arī bija galvenā kāzu atrakcija. Pēc tam, kad preciniekiem tika nolasītas dažas rindas no Korāna un apliecināta abu savienība, viesi steidza apsveikt laulātos un tad sēdās pie galda, kuros bija likti rīsu kalni, dažādi gaļas ēdieni un salāti. Viss notika turpat līgavas nama pagalmā, un katrs garāmgājējs bija laipni aicināts pievienoties. Kāzu viesi nāca ar mums fotografēties un arī jaunais pāris mūs aicināja uz fotosesiju, pēc tās mūs apdāvinot un pasakoties par to, ka šajā burvīgajā dienā atnesām viņiem veiksmi.

Pasaules_svetki_004

4. Krāsu festivāls Indijā

Holi jeb krāsu festivāls ir seni hinduistu reliģiskie svētki, kuru laikā cilvēki viens otru apber ar krāsainu pulveri, bieži turpinot jautrības ar ūdenspistoļu vai ar ūdeni piepildītu balonu palīdzību. Šo svētku norise dažādās Indijas daļās atšķiras. Džaipurā – pilsētā, kuru apmeklējām mēs – parādēs piedalījās pat ziloņi, ko vietējie rotāja puķēm un apzīmēja ar krāsām. Ar vietējo palīdzību satikām ziloņu audzētāju, kas savus lielos mīluļus, ko izglābis savvaļā, festivālam rūpīgi gatavo un izdaiļo. Holi svētki Indijā ir kas nozīmīgs. Apmainīšanās ar košajām krāsām simbolizē sanākušo vienotību. Ārzemnieks šajos svētkos ir kas neparasts, un indieši savu zinātkāri par svešiniekiem nebūt neslēpj, tāpēc Holi svētkos draugi noteikti atradīsies.

Pasaule ir krāsu un spožuma pilna, tāpēc priecāsimies – ne tikai svētkos, bet katru dienu, kas mums dota, lai iepazītu šo burvīgo pasauli!

Vēlies apmeklēt kādus no pasaulē spožākajiem svētkiem? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Titulfoto: Janssem Cardoso, Flickr.com.

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.