Uz www.jekaba.lv

Apkārt pasaulei: Kā roņi neveiklos cilvēkus skatījās

Nauris Krēsliņš, ceļotājs
3 min. lasāmviela

Jaunzēlandes kūrortveidīgā pilsētele Kaikura (Kaikoura) cilvēkus vilina ar atrakcijām, kas izklausās pasakaini aizraujošas – peldes ar roņiem vai delfīniem, vaļu vērošanas izbraucieni, sastapšanās ar mazajiem, zilajiem pingvīniem. Arī mēs garām nepagājām – peldējām ar roņiem.

Šajā gadalaikā jeb Jaunzēlandes vasarā pieaugušajiem roņiem viena no galvenajām rūpēm ir mazuļu pieskatīšana. Pie Kaikuras krastiem mazos varēja redzēt lielā skaitā – desmitiem, pat simtiem ronēnu aizņemti ar savām ikdienas riktēm. Cits kautrīgāks un no mammas acīm neizlaists, cits zinātkārē aizbēdzis no sava apgādnieka.

Jaunzelande_008

Jaunzelande_007

Jaunzelande_009

Jaunzelande_010

Kad piestājām vienā no dzīvnieku apsētajām akmeņainajām pludmalēm, pāris drosmīgākie jaunie roņi nāca apostīt mūsu latviskās kājas. Laika, lai mēģinātu ar šiem draudzēties, gan nebija pārlieku daudz, jo Elīnas aizgājušajam kalendāram par godu tikām rezervējuši peldi ar roņiem, saprotams, iekš kantora, kas ar to pelna sev iztiku.

Saskaņā ar Jaunzēlandes piesardzības tikumiem, tikām brīdināti, ka varam roņus ūdenī tā arī nemanīt. Tomēr pārliecinoši lielākā daļa no tūrēm beidzas klientiem sekmīgi un patīkami. Tā nu kopā ar pāris padzīvojušiem amerikāņiem un nenosakāma vecuma dāņu meiteni ietērpāmies biezos ūdenslīdēju tērpos un, iepazinušies ar zemūdens ētikas un uzvedības noteikumiem, pēc nepilnas pusstundas no laivas iegāzāmies ūdenī.

Roņi pārlieku nevilcinājās, pa vienam, pa diviem lēca ūdenī aplūkot neveiklākos peldētājus, kādi jebkad redzēti. Peldējām tiem tuvu, bet centāmies izvairīties no savstarpējas saskares, taču ātri tapa skaidrs, ka, ja roņa kungs tā vēlēsies, mūsu ķermeņi paliks šķirti. Vienubrīd gan tiku aplaimots ar glāstu – viens no atraktīvākajiem nobrauca gar vēderu.

Jaunzelande_011

Jaunzelande_013

Jaunzelande_012

Roņi peldēja vēkšpēdus, stāvēja zem ūdens ar galvu uz leju un visvisādi eksponējās. Šķita, ka viņu peldei nav konkrēta mērķa, piemēram, vakariņu sagāde. Tie ļoti labi mācēja izklaidēt gan sevi, gan citus, taču ar stundu ūdenī pilnībā pietika. Pat ar visu glauno ietērpu Jaunzēlandes vasarā ūdens nešķita silts. Atpakaļceļā uz pilsētas centru ar laivu tikām aplaimoti ar vēl vienu bezmaksas izrādi – ronis jūras vidū bija noķēris prāvu astoņkāji un plosīja medījumam nost pa kājai, pa kājai vien.

Mums nebijusī pieredze patika ļoti. Tomēr simts dolāru maksa likās neadekvāti “sālīta”. Ja vien būtu pieejams savs kostīms vai arī ķermeņa āda būtu tāda kā uz papēžiem, tad paplunčāties ar roņiem varētu arī pilnībā par velti. Ūdenī tie jūtas varen pašpārliecināti, tāpēc briesmas cilvēkam nedraud. Lai arī kā, aplūkot dzīvespriecīgos kustoņus savā dabiskajā vidē noteikti ir vērts. Pats galvenais, ka interese ir abpusēja. Un arī pati pilsēta lieliski noder pastaigām, jo atrodas uz skaistas, klinšainas pussalas.

Jaunzelande_005

Jaunzelande_006

Jaunzelande_004

Jaunzelande_003

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.